Wybór klimatyzacji do małego mieszkania może z pozoru wydawać się niezwykle trudny i skomplikowany, ale nic bardziej mylnego. Przy znajomości kilku zasad i posiadaniu podstawowej wiedzy na temat tych urządzeń, zadanie to może być proste. Klimatyzacja jest dziś nieodzowną częścią naszej codzienności i spełnia swoje zadania zarówno w piętrowych domach, jak i maleńkich kawalerkach. Sprawdźmy, jak dobrać odpowiednią jednostkę klimatyzacyjną do małego mieszkania.
Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora do niewielkiej powierzchni?
Wybierając moc urządzenia, warto przede wszystkim kierować się wielkością mieszkania. Tutaj przydaje się znajomość niezwykle prostej zasady, mianowicie 10 metrów kwadratowych wymaga 1 kW mocy. Co oznacza, ze mieszkanie o powierzchni 40 metrów kwadratowych wymaga klimatyzatora o mocy 4kW. Jeżeli zaniżymy tę wartość i wybierzemy klimatyzację o niższej mocy, może ona okazać się nieefektowana. Warto wiedzieć również, że przewymiarowanie klimatyzatora może wiązać się z generowaniem większych rachunków za prąd i wzmożonego hałasu. Co istotne, w nowoczesnych urządzeniach znajdziemy funkcję regulacji poziomu mocy, dzięki czemu możemy dobrać parametry idealne do naszego mieszkania. Funkcja ta dostępna jest między innymi w klimatyzatorze Split dostępnym na stronie Media Expert. Ogromne znaczenie ma nie tylko dobór odpowiedniego urządzenia, ale także prawidłowy montaż klimatyzacji. Osoba, która go dokonuje, z pewnością udzieli domownikom odpowiedniego instruktażu, o prawidłowym użytkowaniu klimatyzatora i jego funkcjach.
Klimatyzator naścienny – najczęstszy wybór do małych mieszkań
Klimatyzatory naścienne mają szereg udogodnień, dzięki którym stały się bardzo popularne i chętnie wybierane. Przede wszystkim zajmują one bardzo niewiele miejsca. Zwykle zawieszone zostają pod sufitem, tak, że niemal wcale nie zwracają na siebie uwagi. Świetnie wtapiają się w otoczenie, są minimalistyczne i uniwersalne. Nie psują wystroju wnętrza, wyglądają nowocześnie, a nawet elegancko. Najczęściej sterujemy nimi za pomocą pilota, dlatego ich wysokie umiejscowienie nie stanowi żadnego problemu. To bardzo praktyczne rozwiązanie nawet dla maleńkich mieszkań.
Wybór praktycznych funkcji dodatkowych
Niestety małe mieszkania mają pewną wspólną wadę. Kiedy na dworze pada deszcz i nadchodzi ponura jesień lub odwilż – wdziera się do nich wilgoć. Może na to wpłynąć kilka czynników. Po pierwsze wracając do domu po ulewie wnosimy na odzieży i obuwiu sporo wody, a w niewielkim mieszkaniu powietrze od razu staje się bardziej wilgotne. Pranie, które chcemy wysuszyć generuje sporo pary wodnej, która krąży po całym mieszkaniu. To samo tyczy się gorącej kąpieli, prysznica, bądź pary wodnej wydostającej się z kuchni podczas przygotowywania potraw. Bardzo łatwo tu o wykwit grzybów i pleśni na ścianach, pęcznienie drewnianych podłóg, odór stęchlizny w powietrzu. Z pomocą może przyjść nam funkcja osuszania powietrza, która przyda się szczególnie w mieszkaniu alergika, bądź astmatyka. W małym mieszkaniu idealnie sprawdza się również funkcja grzania, ponieważ potrzeba naprawdę niewielkiej pracy urządzenia do podniesienia temperatury na małej powierzchni. Klimatyzacja może okazać się zatem naszym najlepszym przyjacielem i nie ma powodów, aby obawiać się jej montażu w malutkich mieszkaniach.
[Artykuł partnera]