Kleje montażowe do drewna – jaki wybrać?

Kleje montażowe do drewna – jaki wybrać (1)

Kleje montażowe do drewna to niezwykle skuteczny i pomocny rodzaj chemii budowlanej, który jest bardzo chętnie stosowanym preparatem w trakcie wykańczania wnętrz i w szeroko rozumianym budownictwie. Przede wszystkim kleje montażowe do drewna są wykorzystywane w celu łączenie dwóch bądź kilku różnych elementów drewnianych bez wykonywania różnych wierceń, niszczenia materiału, czy stosowania wkrętów. Tego rodzaju kleje montażowe są najczęściej wykorzystywane w branży stolarskiej.

Sprawdź również – Jakie wybrać biurko do komputera?

Dzięki takim właściwościom można je stosować m.in. w trakcie montażu mebli, zabudowy schodów, czy innych akcesoriów drewnianych. Oczywiście kleje do drewna mają wiele innych zastosowań i wszystko zależy od kreatywności danej osoby. Ze względu na to, że na rynku pojawia się niezliczona ilość takich preparatów, w dalszej części wpisu podpowiemy, jaki klej montażowy do drewna wybrać i czym kleić drewno z materiałem?

Kleje montażowe do drewna

W takim razie, jakie kleje montażowe do drewna wybrać? Klej do drewna musi być przede wszystkim elastyczny, chodzi tutaj o to, że drewno to tak naprawdę materiał naturalny, który w zależności od panujących warunków atmosferycznych zmienia swój kształt oraz objętość, a co za tym idzie wykazuje tendencje do kurczenia się i pęcznienia.  W związku z tym kleje montażowe do drewna powinny charakteryzować się tym, że powinny być trwałe oraz wytrzymałe na pojawiające się obciążenia mechaniczne, wodę, czy na oddziaływanie promieni słonecznych. W takim razie, jaki klej montażowy do drewna wybrać, czym kleić drewno z materiałem?

Spośród wszystkich dostępnych na rynku klejów montażowych, warto zapoznać się z ofertą dostępną na platformie Ceneo. Przede wszystkim podczas wyboru klejów montażowych do drewna należy zwracać uwagę na takie czynniki, jak na tzw. czas otwarty, który informuje o tym, jaki jest czas, który upływa od momentu naniesienia kleju montażowego na materiał, a czas do całkowitego wyschnięcia. Czas wiązania, czyli okres, w którym klej osiąga pełną skuteczną wytrzymałość. Oczywiście warto również zwracać uwagę na skład.

W tym przypadku polecamy zastosować kleje montażowe do drewna z bazą poliuretanową. Wyróżniają się one tym, że są one wodoodporne i bez problemu łączą wiele różnych gatunków drewna. W tym przypadku gorszej jakości kleje montażowe do drewna miewają z tym problemy.  Kolejną zaletą klejów poliuretanowych jest to, że mogą one być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Kleje montażowe do drewna – jaki wybrać (1)

Innym rodzajem klejów montażowych do drewna są kleje na bazie żywicy. Klej montażowy do drewna z żywicą charakteryzują się tym, że są bezbarwne, dodatkowo mają niezwykle krótki okres wysychania. Klej żywiczny montażowy do drewna, może być wykorzystywany również do łączenia szkła, metalu, czy nawet tworzyw sztucznych, w związku z tym jest to dość praktyczne rozwiązanie. Wyjaśniliśmy po krótce to, jaki klej montażowy do drewna wybrać, w dalszej części wpisu sprawdzimy, czym kleić drewno z materiałem.

Czym kleić drewno z materiałem?

W takim razie, czym kleić drewno z materiałem? Należy pamiętać o tym, że drewno to podstawowy materiał, z których powstają nie tylko meble, ale i również elementy i akcesoria dekoracyjne, które są wykorzystywane w domach czy w innych pomieszczeniach. Większość mebli jest wykonanych z drewna z dodatkiem materiału. W związku z tym pojawia się pytanie, czym kleić drewno z materiałem, w przypadku, gdy mebel bądź inny element dekoracyjny ulegnie uszkodzeniu?

Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku klejenia drewna z materiałem jest zastosowanie klejów montażowych, które charakteryzują się szybkim czasem schnięcia. W tym celu warto zastosować kleje cyjanoakrylowe, albo bezbarwne kleje poliuretanowe. Tego rodzaju kleje montażowe do drewna z pewnością spełnią swoją funkcję.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Reklama