Czy można używać sosnę do kominka? Wyjaśniamy

palenie sosną w kominku

Niezwykły klimat, ciepło, trzask palącego się drewna. Kominek oprócz dostarczania walorów dekoracyjnych, jest funkcjonalny. Oprócz ogrzewania pomieszczeń, pojawia się również możliwość ogrzania nim wody, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Kominki coraz częściej pojawiają się w domach, dlatego też na forach internetowych pojawia się wiele pytań dotyczących opału i zasad użytkowania. Czy palenie sosną w kominku to dobry pomysł? Odpowiedź na to pytanie poznasz w poniższej treści artykułu.

Palenie sosną w kominku – dobrze się sprawdza?

W takim razie, czy warto palić sosną w kominku? To czym będziesz palił w swoim kominku jest niezwykle ważne. W kominku można używać do opalania tylko i wyłącznie drewna, dlatego też jego wybór to kluczowy aspekt, który w rezultacie przyniesie wiele korzyści. Każdy gatunek różni się od siebie najczęściej strukturą włókien oraz właściwościami, takimi jak gęstość, zapach oraz kaloryczność spalania. Czy sosna do kominka jest dobrym paliwem? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że tak, ponieważ wyróżnia się wysoką kalorycznością.

Niestety ze względu na dużą zawartość żywicy, czas jej spalania jest bardzo krótki, co wiąże się z częstym dokładaniem drewna do kominka. Palenie sosną w kominku uznaje się jedynie, jako podpałkę, a nie główne źródło utrzymywania ciepła. Sosna do kominka ma wysoko cenioną cechę – wydaje charakterystyczny trzask podczas spalania, dlatego też wykorzystuje się ją jako dodatek do specjalnych mieszanek liściasto – iglastych. Te dźwięki tworzą szczególnie przyjemną, romantyczną atmosferę w czasie zimnych wieczorów. 

Sosna do kominka? Czym najlepiej palić?

Jeżeli sosna do kominka nie jest odpowiednia, to czym najlepiej opalać kominek? Za najlepszy opał do kominka uważa się drewno pochodzące z drzew liściastych. Wynika to z faktu, że ma ono niską zawartość żywicy, dzięki czemu proces spalania trwa znacznie dłużej niż w przypadku palenia sosną w kominku. Drzewa iglaste powodują osadzanie się sadzy w kominie, co może skutkować zatkaniem się komina, a nawet w skrajnych przypadkach zapaleniem sadzy, co w konsekwencji może skończyć się pożarem. Żywica brudzi szybę, więc przy wyborze sosny do kominka, trzeba mieć na względzie jej częste i niełatwe czyszczenie.

Pamiętaj, że do kominka nie można używać drewna lakierowanego, klejonego, ani pokrytego wszelkimi środkami chemicznymi. Palenie sosną w kominku i tego typu drewnem jest bardzo szkodliwe dla środowiska i nas samych. Dbajmy o matkę naturę oraz zdrowie nasze i innych ludzi.

Drewno do kominka można nabyć w sklepach ogólnoprzemysłowych, czy na stacjach benzynowych. My polecamy jednak, zakup drewna w nadleśnictwie. Takie drewno jest dobrej jakości, świeże i w rozsądnej cenie. Odpowiednim czasem na zakup drewna jest wczesna wiosna. To właśnie wtedy trwa wycinka drzew służących za opał.

Przed zakupem drewna, nawet w nadleśnictwie, dobrze jest sprawdzić jego wilgotność. W jaki sposób to zrobić? Zrobisz to za pomocą wilgotnościomierza, który można nabyć już za kilkadziesiąt złotych, jest on dostępny w sklepach budowlanych. To narzędzie uchroni nas przed zakupem przemoczonego węgla, które będzie musiało sporo przeleżeć w suchym miejscu, aby nadawało się ostatecznie do palenia w kominku. Jeśli jednak nie chcesz ponosić żadnych dodatkowych kosztów to do sprawdzenia wilgotności użyj swojego słuchu. Stuknij jednym kawałkiem o drugi. Jeśli drewno będzie suche, stukot powinien być dźwięczny. Jeśli jednak będzie mokre, usłyszysz głuchy odgłos. Czy palenie sosną w kominku to dobry pomysł?

Przed zakupem sosny do kominka, bądź innego gatunku drewna, zwróć uwagę na to, czy drewno jest odpowiednio ułożone, czy też nie. To pierwsze będzie droższe, ponieważ w jednym metrze przestrzennym zmieści się więcej drewna, aniżeli w jednym metrze przestrzennym drewna nieułożonego. Zakupione drewno do kominka przeważnie należy pociąć na mniejsze szczapy o wymiarach 10 X 40 cm. Jest to przykładowa, standardowa wielkość. Wszystko zależy od tego, jak duży posiadasz wkład kominkowy oraz jakie masz możliwości przechowywania drewna do kominka. Pamiętaj, że drewno przygotowane wprost do palenia w kominku będzie znacznie droższe, aniżeli to niepocięte na odpowiednie wymiary i wilgotne.

Wcześniej wspomnieliśmy już o tym ważnym aspekcie, jakim jest wilgotność drewna, czy sosny do kominka. Drewno tuż po ścięciu może mieć aż 70% wilgotności. Takie, które nadaje się do palenia powinno osiągać maksymalnie 20 – 25 % zawartości wody. Drewno powinno być składowane w suchym i zabezpieczonym przed deszczem składziku. Powinieneś przechowywać je minimum 18 miesięcy.

Reklama