Zatkana rura, a kret nie pomaga? Sprawdzamy co robić

Jak działa Kret

Nie da się zaprzeczyć, że najpopularniejszym środkiem do przepychania zatkanych rur, jest preparat o nazwie Kret. Pewnie większość z nas, przynajmniej raz w życiu musiała przepchać rurę, lub po prostu była zmuszonego do tego, aby ją odetkać, a Kret był wtedy rozwiązaniem niezwykle skutecznym, a także szybkim w działaniu. Chociaż, gdy stajemy w obliczu takiej sytuacji, naszą pierwszą myślą jest najczęściej to, by sięgnąć po Kreta, to niewielu z nas wie, jakie właściwie działanie ma ten preparat, oraz co zrobić, jeśli okaże się on niewystarczająco dobrym rozwiązaniem – a przecież to także może się zdarzyć. Warto jest znać te wszystkie informacje, by móc potem skorzystać z tej wiedzy oraz poradzić sobie w sytuacjach, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się kryzysowe, ale wcale niekoniecznie takie właśnie są. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak działa Kret, co użyć zamiast Kreta do zlewu, i co zrobić w przypadku, gdy ten preparat zatkał zlew.

Jak działa Kret?

W takim razie, jak działa Kret? Zanim zdecydujemy się na to, by skorzystać z tego preparatu, warto jest wiedzieć, jak działa Kret oraz co konkretnie powoduje. Środek ten dostępny jest w dwóch wariantach – w postaci żelu i specjalnych kulek, a obie te wersje mają swoje inne zastosowania. Żel jest środkiem nieco słabszym, ale za to potrafi on docierać do wielu miejsc, bez najmniejszych problemów. Granulki są natomiast silniejsze, dlatego też bardziej szkodliwe. To, jak działa Kret, polega na tym, że kiedy preparat zderza się z substancją, która zapycha nasze rury, zaczyna ją powoli wyżerać i rozkładać na czynniki pierwsze, co sprawia, że jej objętość zaczyna się zmniejszać, a rury zostają dzięki temu udrożnione.

Co zamiast Kreta do zlewu?

Co użyć zamiast Kreta do zlewu? Kiedy zadajemy sobie pytanie o to, co wlać do zlewu zamiast Kreta, odpowiedzi na nie możemy sobie podzielić na sposoby domowe, lub te bardziej specjalistyczne. Mieszanką, którą często używa się do udrażniania rur i zlewu, zamiast Kreta, są soda oczyszczona i sól, które wsypuje się do zatkanego odpływu, a następnie zalewa wrzątkiem. Działać może również wsypanie do zlewu sody oczyszczonej, a następnie zalanie jej octem, dzięki któremu substancja zaczyna reagować. Pomóc powinna też szklanka soli, zalana wrzątkiem, lub też spora ilość kwasku cytrynowego, wymieszanego z ciepłą wodą. Istnieją też różne inne specjalne preparaty, które wykazują działanie podobne do kreta i mogą nam pomóc w walce z zatkanym zlewem. Środki, które możemy wsypać czy wlać do zlewu zamiast kreta, dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych, dzięki czemu może je łatwo znaleźć i nabyć.

Co zrobić, kiedy rura i zlew są zatkane, a Kret nie pomaga?

Co zrobić, kiedy rura i zlew są zatkane, a Kret nie pomaga? Warto jest pamiętać, że mimo tego, że Kret działa bardzo silnie, to nie jest on w stanie usunąć wszystkiego. Co więc zrobić, kiedy rura i zlew są zatkane, a kret nie pomaga? Na początku można skorzystać z domowych sposobów, jakimi są odtykanie ich solą czy octem, a jeśli to nie pomaga, to najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest wezwanie fachowej pomocy. Hydraulik, który zaopatrzony jest w specjalistyczny sprzęt, pomoże nam usunąć nawet najbardziej uporczywe osady, jednocześnie oczyszczając rury i zlew w wielu innych miejscach. Jednak, jeśli chcemy dokonać tego sami i zastanawiamy się co zrobić, kiedy rura i zlew są zatkane, a Kret nie pomaga, warto, jest zaopatrzyć się w specjalne spirale ręczne, lub też elektryczne, które powinny poradzić sobie z problemem.

Kret zatkał odpływ – rozpuszczanie Kreta octem

W przypadku bardzo uporczywych zapór, kiedy Kret nie jest w stanie pomóc, może on dodatkowo zaszkodzić. Zdarza się, że osadza się w miejscu, gdzie odpływ został zatkany, tworząc dodatkową, jeszcze trudniejszą do pozbycia się warstwę zatykającą. Może się wtedy zdarzyć, że woda zacznie się wtedy cofać i wypływać do zlewów, czy umywalek, a ważne jest wtedy, by pod żadnym pozorem nie dodawać do tej mieszanki więcej Kreta. Jeśli preparat skamieniał, bo użyliśmy jego nieodpowiednią ilość, jest szansa, że pomoże rozpuszczanie Kreta octem. Nie jest to zbyt pewna metoda, jednak nie zaszkodzi spróbować. Jeśli Kret zatkał odpływ, a rozpuszczanie Kreta octem nie pomoże, można zdać się na pomoc hydraulika, który użyje specjalistycznego sprzętu i bez problemu pozbędzie się problemu.

Reklama