Jak pozbyć się jaskółek? Oto proste sposoby!

Jak pozbyć się jaskółek? Oto proste sposoby!

Jaskółkę rozpozna chyba każdy z nas. Tę piękne, małe stworzenia mogą jednak narobić wiele hałasu i bałaganu. W Polsce wyróżniamy trzy rodzaje jaskółek: dymówkę, oknówkę oraz brzegówkę. Dziś jednak zajmiemy się oknówką, którą chyba każdy zna z tego, że zakłada gniazda na elewacjach. Zazwyczaj ten gatunek decyduje się na budowę gniazda na styku muru i podbicia dachowego, w glifach okiennych, na balkonach, czy pod rynnami. Są to miejsca, które często mogą przeszkadzać mieszkańcom. Sam fakt, że gniazdo znajduje się tuż nad oknem mieszkania jest na tyle uporczywy, że wiele osób decyduje się na jej likwidację. Niestety jaskółki mieszkając tam przez sezon, po prostu funkcjonują, zabrudzając tym samym parapety, czy balkony.

Co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacjach, i nad oknami? Jeżeli nie chcemy się pozbyć gniazda, a przeszkadza nam brud, który ptaki po sobie pozostawiają – warto zainwestować w półkę lęgową. Jest ona specjalnie przeznaczona do celów zabezpieczenia gniazd. Dzięki niej wszystkie odchody i brudy z gniazda, zbierają się na niej i nie zabrudzają przestrzeni. Podczas mocowania półki, warto jednak pamiętać o tym, żeby inne zwierzęta nie miały dostępu do gniazda m.in. chodzi tutaj koty, które stanowią istne zagrożenie dla jaskółek.

W momencie, gdy posiadamy balkon dzielony z sąsiadem, a on posiada kota, dobrym pomysłem jest po prostu mechaniczne sprzątanie odchodów po jaskółkach. W takim przypadku półka byłaby dużym zagrożeniem dla życia jaskółek, czy pisklaków znajdujących się w gnieździe, ponieważ kot z sąsiedniego mieszkania jednym skokiem mógłby dostać się na balkon, a tym samym stanowić zagrożenie dla jaskółek. Półka jest dobrym sposobem na jaskółki, jednak jest rozwiązanie, które sprawdzi się w momencie, gdy gniazdo jest już istnieje. Co w przypadku, gdy nie chcemy, aby samce tworzyły gniazda na elewacji? Zatem co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

Co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

W takim razie, jak pozbyć się jaskółek? Najpopularniejszym sposobem na to, aby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji jest po prostu uniemożliwienie wybudowania gniazda. Chodzi tutaj o montaż na balkonie siatki przeciw ptakom. Mają one bardzo precyzyjne wymiary, zazwyczaj 19×19 mm lub 28x28mm. Dzięki temu każdy ptak, nawet ten najmniejszy, jak właśnie jaskółka nie będzie miał dostępu do miejsca, w którym taką siatkę zamocujemy. Siatka sama w sobie nie jest dużym kosztem, jej wadą jest głównie część estetyczna, ponieważ psuje ona wygląd balkonu. W związku z tym, powstają różne rozwiązanie w postaci nowych kolorów siatek, wyróżnia się m.in. piaskowe, które wtapiają się w tło.

Sprawdź również – Jak wytępić i pozbyć się moli spożywczych domowym sposobem?

Dzięki dużej różnorodności i kolorystyki, możemy dobrać siatkę do miejsca, w którym chcemy ją zawiesić, tym samym uzyskując ciekawe walory estetyczne. Siatkę należy zamocować tak, aby jaskółki nie miały dostępu i nie lepiły gniazd na elewacji. Zazwyczaj tworzą one swoje nowe domki w kątach, rogach zabudowań, ale nie tylko.

Jak pozbyć się jaskółek? Oto proste sposoby!

Drugim sposobem na pozbycie się jaskółki i ich gniazda, jest montaż taśm holograficznych. Czym są owe taśmy? Taśma ta w wielkim stopniu oddziałuje na wzrok, słuch i wrażenia ptaków, odstraszając je od miejsca, w którym jest zamocowana. Jest opalizującą barwami folią dyfrakcyjną, dlatego tak działa na każdy gatunek ptaka, zwłaszcza na jaskółki.

Trzecim ciekawym rozwiązaniem na to, jak pozbyć się jaskółki, i żeby nie lepiły gniazd na elewacji jest montaż spirali na balkonie. W sklepach stacjonarnych, głównie w ogrodniczych, lub przez Internet można zakupić specjalistyczne spirale, które uniemożliwiają przyklejenie materiału, z którego ptak tworzy gniazdo do miejsca, w którym są one zamocowane. Jest to dobra metoda, ponieważ nie stanowi ona zagrożenie dla jaskółek i nie wpływa na ich zdrowie, tak jak taśmy holograficzne, przez które ptak może uszkodzić swoje zmysły. Tutaj po prostu nie ma możliwości wybudowania gniazda, więc poszuka innego miejsca, w którym będzie mógł to zrobić. Jakie można znaleźć preparatu na jaskółki?

Preparat na jaskółki

Przedstawiliśmy wam kilka metod i sposobów na jaskółki, które mogą pomóc w zwalczaniu problemu z budowaniem gniazd na elewacjach i zabrudzeniem powierzchni. Wszystkie metody były skierowane w stronę montowania danych elementów. Nie każdy z nas chce naruszać i niszczyć estetykę tarasu, balkonu, albo rynny wiszącymi spiralami, czy siatką. Stworzono w ten sposób preparaty na jaskółki, które pozwalają na ich zwalczenie. W sklepach ogrodniczych, lub przez Internet można zakupić różnorodne spraye, którym należy spryskać miejsca, które są potencjalnymi miejscami do utworzenia gniazd przez jaskółki, oraz inne ptactwo.

Przedstawione metody nie dają jednak stuprocentowej pewności, że ptactwo nie zdecyduje się na stworzenie domu akurat na naszym terenie. Warto więc zastanowić się, czy tak bardzo wadzi nam obecność jaskółek, i czy zwalczanie ich jest niezbędne. Może lepiej posprzątać od czasu do czasu parapet niż zajmować się zwalczaniem tych urzekających stworzeń, jakim są jaskółki?

Reklama