Ile zarabia doktor/profesor/wykładowca akademicki na uczelni?

Ile zarabia doktorprofesorwykładowca akademicki na uczelni (2)

Nasza edukacja zaczyna się już w pierwszym roku naszego życia. W tym okresie uczymy się rozpoznawać różne przedmioty, mówić, później czytać i w wieku 7 lat rozpoczynamy naszą przygodę ze szkołą. Nauka trwa kilkanaście lat. Po ukończeniu szkoły podstawowej czeka na nas liceum, a później studia. W zależności od indywidualnych preferencji, studia kończymy z licencjatem lub inżynierem. Jeżeli chcemy kontynuować naukę, czekają nas kolejne dwa lata w celu zdobycia tytułu magistra oraz następne cztery lata, aby móc cieszyć się tytułem doktora. 

Sprawdź również – Wzruszające wierszyki na Dzień Dziadka

W takim układzie kończąc około 30 lat, możemy zakończyć edukację oraz rozpocząć pracę. 

Jednak niektóre osoby kończąc naukę, niekonieczne żegnają się z murami szkół. W zależności od zdobytego wykształcenia oraz tytułu, wykonywany zawód może być inny. Osoby, które decydują się na pracę na uczelni, mogą pełnić różne funkcje. W stosunku do wykonywanych obowiązków ich wynagrodzenia będą różne. 

Z tego powodu chcemy Wam przybliżyć, ile zarabia doktorant na uczelni, a ile zarabia wykładowca akademicki. Sprawdzimy również, ile zarabia doktor na uczelni, ile zarabia profesor zwyczajny, a ile profesor nadzwyczajny zarabia na uczelni. 

Ile zarabia doktorant na uczelni?

Podejmując decyzje o dalszym kształceniu oraz pozostaniu na uczelni, aby zdobyć tytuł doktora, możemy skorzystać z jeszcze jednego przywileju. Jeżeli nasze wyniki w nauce są wzorowe, jest duża szansa na zdobycie stypendium doktoranckiego. Dlatego często pojawiają się pytania, ile zarabia doktorant na uczelni?

Taka decyzja jest uwarunkowana różnymi czynnikami. Jedni zostają na uczelni, aby zdobyć dodatkową wiedzę, inni pragną zostać doktorem i w późniejszym okresie dzielić się swoją wiedzą z innymi. Jest jeszcze jeden czynnik, mianowicie dosyć dobre zarobki, czyli stypendium doktoranckie. Jednak ile zarabia doktorant na uczelni?

O takie stypendium mogą ubiegać się uczniowie studiów doktoranckich, począwszy od III semestru. Jednak nie każdy student dostanie takie stypendium. Kryteria brane pod uwagę to znakomite osiągnięcia w dziedzinie naukowej oraz sportowej. W odpowiedzi na pytanie, ile zarabia doktorant na uczelni, sprawdziliśmy, i musimy przyznać, że kwota jest dość zachęcająca. 

Miesięczne wynagrodzenie dla doktoranta uczelni to 2000 zł. W kwestii maksymalnego rocznego stypendium dla doktoranta uczelni to 25 000 zł. Jak sami widzicie w odpowiedzi na pytanie, ile zarabia doktorant na uczelni, oferowane kwoty są bardzo atrakcyjne.  

Sprawdźmy jednak, ile zarabia wykładowca akademicki.

Ile zarabia wykładowca akademicki?

Wykładowca akademicki brzmi bardzo interesująco. Taki człowiek ma ogromną wiedzę, ukończone wysokie studia więc w naszych głowach pojawiają się dosyć wysokie kwoty, jeżeli chodzi o wynagrodzenie wykładowcy akademickiego. Aczkolwiek nasze podejrzenia mogą być błędne, ponieważ wykładowca akademicki nie zarabia tak dużo w stosunku do pracy, jaką wykonuje. 

Pojawia się pytanie, ile zarabia wykładowca akademicki? Człowiek, który wkłada tyle pracy, aby uczyć młodych ludzi czegoś więcej, niż ogólnodostępne podstawy zasługuje na wysokie zarobki.

W odpowiedzi na pytanie, ile zarabia wykładowca akademicki, rozkładamy pensje wykładowców akademickich na czynniki pierwsze. Najniższą pensją, na jaką może liczyć wykładowca akademicki to kwota poniżej 3700 zł. Jest to bardzo niskie wynagrodzenie. Co drugi wykładowca dostaje wynagrodzenie od 3700 zł do 7230 zł. Jednak nie popadajmy w euforię. W kwestii pytania, ile zarabia wykładowca akademicki, pensję w kwocie 7230 zł otrzymuję tylko 25% najlepiej opłacanych wykładowców. 

A jak to się ma do wynagrodzenia doktora na uczelni?

Ile zarabia doktor na uczelni? 

Zdobywając tytuł doktora, jesteśmy już po wielu latach edukacji i pewnym krokiem możemy wejść na naszą ścieżkę kariery. Jeżeli pozostaniemy w dziedzinie naukowej i zostaniemy doktorem na uczelni, wynagrodzenie doktora będzie zależne od regulaminu zarobków danej placówki. 

Zgłębiając temat, ile zarabia doktor na uczelni, sprawdzamy, na jaką pensję może liczyć doktor na uczelni. Na początku chcemy zaznaczyć, że pracując na uczelni, doktor może liczyć na kilka dodatków do pensji. Wspomniane dodatki to np. dodatek stażowy, dodatek letni czy świąteczny. 

Odpowiadając, ile zarabia doktor na uczelni, nie jest to jednoznaczne, jednak średnia kwota wynagrodzenia doktora na uczelni to 4500 zł brutto. Pracownik dydaktyczny z tytułem doktora może liczyć na wynagrodzenie w kocie 3500 zł a osoba pracująca na stanowisku administracyjnym, która także posiada stopień doktora, dostanie wynagrodzenie 2500 zł. 

Zobaczmy jeszcze, jak wyglądają zarobki profesora zwyczajnego oraz profesora nadzwyczajnego. 

Profesor zwyczajny i nadzwyczajny – zarobki 

Tytuł profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego zobowiązują do dużo lepszych warunków płacowych od wymienionych powyżej. Profesor zwyczajny to osoba, która otrzymała tytuł profesora od Prezydenta RP za nadzwyczajne osiągnięcia. Profesor nadzwyczajny rangą jest niżej od profesora zwyczajnego. 

Mając tytuł profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego, jakie zarobki można osiągnąć? 

Zarobki profesora zwyczajnego kształtują się w kwocie 11 310 zł. Przyznacie, że jest to porywająca suma. 

Profesor nadzwyczajny swoje zarobki odnotowuje w kwocie 7 050 zł. Różnica w zarobkach profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego jest duża, jednak obie kwoty są imponujące. 

Jeżeli Wasza ścieżka kariery nie jest jeszcze zaplanowana, możecie zainspirować się naszym artykułem. Powodzenia!

Reklama