Nawalny – co się z nim dzieje, nie żyje? Jaki jest jego stan zdrowia w 2023?

Nawalny - co się z nim dzieje, nie żyje? Jaki jest jego stan zdrowia w 2023?

Aleksiej Nawalny, prominentny polityczny działacz opozycyjny w Rosji, odbywa obecnie karę dziewięciu lat pozbawienia wolności na podstawie sfabrykowanych zarzutów dotyczących oszustwa na dużą skalę. Odnosząc się do doniesień na temat warunków, w jakich przebywa, dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, Marie Struthers, stwierdziła, że otrzymali oni niepokojące informacje o coraz surowszym traktowaniu Nawalnego w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Według Struthers, Aleksiej Nawalny został skazany na bardzo surową karę za przestępstwo, którego prawdopodobnie nie popełnił, a w kolonii karnej jest odizolowany od innych więźniów. Nawet nie wolno im na niego patrzeć ani się do niego odzywać. Co więcej, nie ma prawa do poufnych spotkań ze swoim prawnikiem, co stanowi rażące naruszenie rosyjskiego prawa. Sytuacja ta poważnie zagraża jego zdrowiu i samopoczuciu.

Struthers wyjaśnia, że rosyjskie władze więzienne stosują okrutne metody, które zostały doskonalone przez lata, próbując złamać hart ducha i psychikę Nawalnego. Ich celem jest uczynienie jego pobytu w kolonii karnej nieznośnym, upokarzającym i odczłowieczającym. Amnesty International domaga się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia więźnia sumienia Aleksieja Nawalnego oraz pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, którzy są odpowiedzialni za jego bezprawne uwięzienie i nieludzkie traktowanie.

Sytuacja Aleksieja Nawalnego jest bardzo niepokojąca i wymaga natychmiastowej reakcji. Oczekujemy, że władze rosyjskie uszanują prawa człowieka i wyzwolą Nawalnego, aby mógł powrócić do swojej rodziny i kontynuować swoją działalność polityczną bez niepotrzebnego zagrożenia dla swojego życia i zdrowia. Amnesty International wezwała międzynarodową społeczność do wsparcia ich apełu i działania na rzecz zakończenia nieludzkiego traktowania Nawalnego oraz obrony praw człowieka w Rosji.

Nawalny – kim jest?

Aleksiej Nawalny to rosyjski prawnik, publicysta i działacz polityczny, który zdobył międzynarodową sławę dzięki swoim działaniom antyrządowym i kampaniom przeciwko korupcji w Rosji. Znany jest z prowadzenia dwóch kanałów na YouTube, na których publikuje materiały na temat korupcji w administracji Putina, a także z jednego z najpopularniejszych blogów w Rosji. Nawalny organizuje antyrządowe demonstracje i stara się ubiegać o urząd w celu propagowania reform przeciwko korupcji w Rosji oraz prezydentowi Władimirowi Putinowi i jego rządowi.

Jako lider partii Rosja Przyszłości i założyciel Fundacji Antykorupcyjnej (FBK), Nawalny ma ponad sześć milionów subskrybentów na YouTube i ponad dwa miliony obserwujących na Twitterze. Przez te kanały publikuje materiały na temat korupcji w Rosji, organizuje demonstracje polityczne i promuje swoje kampanie. Był również członkiem Rosyjskiej Rady Koordynacyjnej Opozycji.

Nawalny jest uznawany za prominentnego działacza opozycyjnego w Rosji i jednego z największych krytyków prezydenta Putina i jego rządu. Za swoje działania otrzymywał groźby i ataki fizyczne, a w 2020 roku został otruty bojowym środkiem trucizny Noviczok. Po tym incydencie, Nawalny został leczony w Niemczech, a po powrocie do Rosji został aresztowany pod zarzutem naruszenia warunków swojego wcześniejszego wyroku i skazany na dziewięć lat pozbawienia wolności. Amnesty International i inni obrońcy praw człowieka wyrazili swoje niepokoje z powodu ciężkich warunków, w jakich przebywa Nawalny w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, a także z powodu nieludzkiego i okrutnego traktowania, któremu jest poddawany.

Nawalny – co się z nim dzieje?

Aleksiej Nawalny, rosyjski prawnik, publicysta i działacz polityczny, od lat jest znanym krytykiem rządu i prezydenta Władimira Putina. Jednakże od momentu, gdy powrócił do Rosji w styczniu 2021 roku, został aresztowany i skazany na karę więzienia. Od tego czasu jego sytuacja w więzieniu stawała się coraz bardziej trudna i niebezpieczna.

Ostatnie wydarzenia związane z Aleksiejem Nawalnym wskazują na to, że jego sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna. 14 czerwca został przeniesiony z kolonii karnej IK-5 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze IK-6 w Melechowie w tym samym obwodzie. Jego prawnicy twierdzą, że jest traktowany tam jeszcze bardziej surowo przez służbę więzienną.

Od 15 sierpnia administracja kolonii karnej czterokrotnie umieszczała Aleksieja Nawalnego w karcerze, powołując się na drobne naruszenia regulaminu więziennego, takie jak niezapięty guzik koszuli więziennej lub brak udzielania wyjaśnień. Polityk został również uznany za „perfidnego naruszyciela” reżimu kolonii karnej i umieszczono go w bardziej rygorystycznych warunkach. Oznacza to między innymi, że w ciągu roku krewni mogą go odwiedzić tylko cztery razy, a nie sześć.

Dodatkowo, administracja kolonii karnej pozbawiła Nawalnego prawa do poufnych kontaktów z adwokatem, a każda rozmowa z nim musi odbywać się przez zaciemnioną folię, co uniemożliwia wymianę jakichkolwiek dokumentów. Kontakty Aleksieja Nawalnego z innymi więźniami również zostały poważnie ograniczone, nie wolno im z nim rozmawiać ani nawet na niego patrzeć. Według relacji jego współpracowników i rosyjskiego obrońcy praw człowieka, w momencie, gdy Nawalny przechodzi, włączony zostaje alarm, co jest znakiem dla innych więźniów, żeby odwrócili od niego wzrok lub odsunęli się od niego, jeżeli jest blisko.

Nawalny jest jednym z najbardziej znanych krytyków rosyjskiego rządu i prezydenta Putina, a jego aresztowanie i traktowanie w więzieniu spotkały się z szerokim potępieniem na całym świecie. Rząd rosyjski twierdzi, że Nawalny został uwięziony za naruszenie warunków swojego wcześniejszego wyroku.

Nawalny – nie żyje?

Nie można stwierdzić, że Nawalny nie żyje. Nieoficjalne doniesienia prasowe z lutego 2021 sugerują, że został przewieziony do kolonii karnej w Pokrowie, gdzie był przetrzymywany jako więzień polityczny. W październiku 2021 władze rosyjskie uznały Nawalnego za „terrorystę” i „ekstremistę”. Jednak nie ma żadnych wiarygodnych źródeł ani oficjalnych informacji potwierdzających, że Nawalny nie żyje. Faktycznie, w marcu 2021, Nawalny opublikował na swoim koncie na Instagramie zdjęcie z kolonii karnej w Pokrowie. Wcześniej w sierpniu 2020 Nawalny padł ofiarą otrucia i był hospitalizowany w Niemczech. Po powrocie do Rosji został aresztowany i skazany na 2,5 roku więzienia w związku z oskarżeniami o łamanie warunków kary. Odkąd trafił do więzienia, jego prawnicy, rodzina i działacze praw człowieka donoszą o jego trudnych warunkach przetrzymywania. Nawalny jest przetrzymywany w ekstremalnie ciężkich warunkach, a jego kontakty z rodziną i prawnikami są znacznie ograniczone. Miał również zostać umieszczony w karcerze cztery razy za drobne naruszenia regulaminu więziennego. Jednak nie ma żadnych wiarygodnych źródeł ani oficjalnych informacji sugerujących, że Nawalny nie żyje.

Reklama