Sprzedaż samochodu za granicę krok po kroku

Sprzedaż samochodu za granicę - na co uważać (2)

Według danych statystycznych z roku na rok odnotowuje się wzrost w przypadku sprzedaży samochodów, w tym m.in. za granicę, czy obcokrajowcowi. Proces ten jest podyktowany niekiedy skomplikowaną formalnością, która może przyprawić niejedną osobę o ból głowy. Mimo wszystko należy pamiętać o tym, że taka dokumentacja jest ważna, aby taki proces sprzedaży samochodu za granicę stał się legalną i udaną transakcją.

Sprawdź również – Inter Cars opinie

W pierwszej kolejności, aby przystąpić do sprzedaży pojazdu obcokrajowcowi należy wszelką dokumentację wykonać i przedstawić w wydziale komunikacji oraz w innych istotnych urzędach, w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność. Te kwestie związane ze sporządzeniem formalności sprzedaży auta za granicę są bardzo ważne z punktu zabezpieczania sprzedającego przed losowymi konsekwencjami. Oczywiście wbrew powszechnej opinii sprzedaż samochodu za granicę nie jest jakimś zagrożeniem, jeżeli wiemy w jaki sposób taki proces przejść krok po kroku trzymając się określonych zasad i panujących praw. W związku z tym postanowiliśmy ułatwić wam to zadanie umieszczając swoisty poradnik, w którym znajdziecie odpowiedź na takie pytania, jak to, jak wygląda sprzedaż samochodu za granice obcokrajowcowi.

Sprzedaż pojazdu obcokrajowcowi – proces

W takim razie, na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży pojazdu obcokrajowcowi? Jakie panują w tym przypadku zasady? Przede wszystkim w przypadku sprawnej i bezproblemowej transakcji sprzedaży samochodu za granicę najlepiej taki proces wykonać tak samo, jak w przypadku sprzedaży pojazdu Polakowi.

Oczywiście najważniejszą zasadą jest to, aby taka umowa sprzedaży samochodu za granicę była wykonana w dwóch jednobrzmiących zestawach i tym samym powinna ona być przekazana sprzedającemu i kupującemu samochód. Wykonanie tego procesu zaczynamy od sporządzenia umowy sprzedaży, tym samym na tym etapie następuje przekazanie pełnego kompletu wszystkich niezbędnych dokumentów:

  • Główny dowód rejestracyjny pojazdu.

  • Karta pojazdu.

  • Aktualne opłacone ubezpieczenie – OC.

  • Komplet tablic rejestracyjnych.

Oczywiście, aby zaoszczędzić nasz cenny czas warto takie dokumenty i umowę przygotować odpowiednio wcześniej. Po wykonaniu tego etapu i sporządzeniu dwóch egzemplarzy umowy, kolejna czynność jest związana ze zgłoszeniem tej transakcji do wydziału komunikacji. Ciekawostką jest to, że obcokrajowiec, który nabył samochód może się nim bezproblemowo poruszać nawet poza granicami Polski, na zakupionych tablicach wcześniejszego właściciela auta.

Sprzedaż samochodu za granicę - na co uważać (2)

W ten sposób powstaje pewne ryzyko, które jest związane z tym, że w momencie, w którym obcokrajowiec, który kupił auto z tablicami poprzedniego właściciela może złamać prawo ruchu drogowego, czy może dojść do innych przykrych sytuacji i w skrajnych przypadkach zbiec z miejsca powstałego wypadku. W związku z tym podczas takiej zaistniałej sytuacji obarczony takim wypadkiem jest właściciel, którego są zarejestrowane określone tablice rejestracyjne. Sytuacja może być bardzo stresującym przeżyciem dla nie jednej osoby. Oczywiście z każdej sytuacji można wybrnąć, jednak w tym przypadku często sprawa ląduje w sądzie, w którym trzeba się tłumaczyć ze swojej niewinności.

Sprzedawanie samochodu za granicę

Co jeszcze należy wiedzieć nt. sprzedawania samochodu za granicę? W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, że do jednych z najbezpieczniejszych form sprzedaży auta z zagranicę będzie to, aby w pełni wyrejestrować samochód przed wyjazdem przyszłego właściciela za granicę. W związku z tym, aby w pełni zabezpieczyć się przed jakimikolwiek przykrymi konsekwencjami, warto to zrobić w obecności przyszłego właściciela – obcokrajowca.

Na co zwracać jeszcze uwagę podczas sprzedawania samochodu za granicę? W trakcie procesu wyrejestrowywania pod sprzedaż samochodu za granicę wszystko zmierza do tego, że w głównym urzędzie komunikacji należy zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne oraz pozostałą wszelką dokumentację. W następstwie nowy właściciel pojazdu – obcokrajowiec, który nabył samochód otrzymuje specjalne tablice wywozowy i do tego dochodzi dowód tymczasowy. Otrzymane dokumenty upoważniają do tego, że obcokrajowiec może wykonać rejestrację pojazdu w swoim kraju.

Dowód tymczasowy, który otrzyma obcokrajowiec jest ważny tylko i wyłącznie przez 14 dni. Mimo wszystko okres ten jest wystarczająco długi na to, aby obcokrajowiec bezpiecznie wrócił do swojego kraju, a następnie wykonał wszelkie niezbędne formalności związane z rejestracją pojazdu w swoim kraju.

Kolejną praktyką jest przewóz zakupionego pojazdu lawetą. Ta opcja zaliczana jest do jednych z najbezpieczniejszych form sprzedaży pojazdu za granicę. W ten sposób wszelkiej zbędnej dokumentacji związanej ze sprzedażą. Jest to opcja, dzięki której wyrejestrowanie samochodu zapada błyskawicznie.

Sprzedaż auta za granicę, obcokrajowcowi wymaga od sprzedającego dość wiele poświęcenia, niż w przypadku sprzedaży samochodu osobie z Polski. Jak widać sprzedaż pojazdu a granicę nie należy do trudnych czynności, mimo wszystko należy uważać i zachować ostrożność.

Reklama