Urządzamy taras – jakie krzesła wybrać?

Jakie krzesła wybrać na taras

Pierwsze dni wiosny i towarzysząca im doskonała pogoda to wskazówka, że już czas urządzić swój taras czy balkon tak, aby stał się idealnym miejscem na wypoczynek. Niekiedy mówi się nawet, że przestrzeń tarasu to drugi pokój dzienny – w wersji na świeżym powietrzu. Możemy wykorzystać ją jednak także jako sezonową jadalnię. Jak wyposażyć taras, aby sprawdzał się w obydwu rolach? Niezbędne okażą się z pewnością odpowiednie krzesła!

Jakie krzesła wybrać na taras?

Kącik wypoczynkowy na tarasie tworzą najczęściej krzesła rozstawione wokół stołu. Blat okazuje się przydatny, kiedy chcemy na świeżym powietrzu wypić kawę, zjeść niedzielny obiad czy urządzić przyjęcie z grillem. Z kolei krzesła są niezbędne zarówno podczas jedzenia, jak i w trakcie wypoczynku. Na tarasie chcemy przecież rozkoszować się promieniami słońca, czytać książki czy spędzać czas wolny z rodziną. Jakie krzesła tarasowe wybrać? Najważniejszy będzie materiał wykonania – drewno, metal lub tworzywo sztuczne. Czym charakteryzują się poszczególne warianty?

  • krzesła drewniane – są eleganckie, naturalne i ciepłe, wprowadzają do aranżacji efekt przytulności, wymagają jednak ochrony i pielęgnacji, należy zabezpieczać je przed długotrwałą ekspozycją na działanie wilgoci czy bezpośredniego promieniowania UV, co sezon trzeba także odświeżać ich powłokę ochronną poprzez szlifowanie i malowanie, olejowanie lub woskowanie,
  • krzesła metalowe – ze stali lub aluminium – mają surowy, minimalistyczny design, który sprawdza się w stylu loftowym i industrialnym, są solidne i stabilne, ale również mogą wymagać ochrony (przed korozją), modele ze stali są też dosyć ciężkie,
  • krzesła z tworzyw sztucznych – klasyczne krzesła z plastiku lub krzesła z syntetycznego rattanu, który cieszy się dzisiaj ogromną popularnością, są odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mróz, wilgoć czy promieniowanie słoneczne, nie wymagają żadnej pielęgnacji poza regularnym czyszczeniem. 

Jak widać najpraktyczniejsze na taras wydają się krzesła z tworzyw sztucznych. Zwłaszcza modele rattanowe, które łączą elegancki wygląd naturalnego materiału z wytrzymałością syntetycznych materiałów, okazują się dzisiaj bardzo ciekawym rozwiązaniem. Kiedy warto je wybrać?

Krzesła rattanowe – jakie mają zalety i kiedy się sprawdzą?

Rattan to materiał, który wyglądem przypomina wiklinę. Plecione z niego meble mają charakterystyczną teksturę, wprowadzającą do aranżacji przytulny, czasem wręcz rustykalny klimat. Dzisiaj rzadko spotykamy jednak rattan naturalny. Jego podstawową wadą jest bowiem kruchość, szybka utrata elastyczności, skutkująca pękaniem i brak odporności na czynniki atmosferyczne. Krzesła z naturalnego rattanu nadają się jedynie do zastosowań wewnętrznych, choć i w tym przypadku lepsze mogą okazać się modele syntetyczne.

Technorattan, bo tak nazywa się zazwyczaj rattan syntetyczny, zachowuje elegancki wygląd rattanu, ale łączy go z właściwościami tworzyw sztucznych. Krzesła z technorattanu są więc bardzo wytrzymałe i niewymagające w pielęgnacji. Nie szkodzi im deszcz ani promieniowanie słoneczne, dlatego mogą stać pod gołym niebem przez cały sezon. Ich zaletą jest też bardzo szykowny wygląd, który sprawdza się w wielu stylach aranżacyjnych.

Jakie krzesła wybrać na taras

Krzesła rattanowe można wstawić na taras urządzony surowo i nowocześnie, a także na taras w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Jest to możliwe ze względu na fakt, że rattan syntetyczny przyjmuje różne barwy – zarówno naturalne w odcieniach beżu, jak i inne, na przykład uniwersalny grafit, brąz czy czerń. Co więcej, rattanowe siedziska mogą łączyć się z innymi materiałami, które niejako “popchną” ten mebel bardziej w stronę surowego stylu industrialnego (metal) lub ciepłego stylu skandi (drewno). 

Dla wiernych czytelników portalu przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy za zakupy w sklepie www.edinos.pl o wartości 50 zł : edinos50 – Po wpisaniu kodu na stronie: https://www.edinos.pl/rabat  kwota zakupów zostanie automatycznie pomniejszona o 50 zł . Bon jest ważny dl pierwszych 20 osób.

Reklama