Jak wygłuszyć pokój do nagrywania? Zrób to sam!

Jak wygłuszyć pokój do nagrywania? Zrób to sam!

Zazwyczaj grając na instrumencie, śpiewając, czy nawet tańcząc podczas puszczania głośnej muzyki tworzymy nadmierny hałas. Jak stworzyć własne studio, które pozwoli nam na bezproblemowe rozwijanie swoich pasji? Takim rozwiązaniem jest wygłuszenie pokoju do nagrywania. Jeżeli nie masz środków na to, żeby wynająć lokal poza domem, który będzie odizolowany od społeczeństwa, warto podziałać we własnym domu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak to zrobić, aby nie przeszkadzać sąsiadom, którzy otaczają nas z każdej strony i nie przejmować się zagłuszaniem ich spokoju.

Największym problemem są dźwięki wychodzące ze studia, które przeszkadzają innym, ale również te wchodzące, które przeszkadzają wokaliście. Wygłuszenie pokoju do nagrywania jest idealnym rozwiązaniem, aby zapobiec problemowi obu stron. Wyróżniamy dwie metody, które pomagają w komforcie jakości i naszej pracy: izolacja oraz adaptacja akustyczna. W takim razie, jak przeprowadzić wygłuszanie pokoju do nagrywania?

Wygłuszanie pokoju do nagrywania – jak to zrobić?

W takim razie, jak wygłuszyć pokój do nagrywania? Większość z nas pracuje w zaciszu swojej sypialni, czy w gabinetach, warto jednak na studio wybrać bardziej odizolowane miejsca, takie jak np.: piwnica, garaż, bądź poddasze. Nie są to profesjonalne miejsca, jednak na pewno przyczynia się do lepszej jakości tworzonej muzyki. Przed wygłuszeniem pokoju, warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniej lokalizacji, ponieważ stopień izolacji ma ogromny wpływ na późniejszą jakość pracy, a tym samym na warunki akustyczne. Jeżeli jednak pojawia się sytuacja, w której nie ma tak dużego wyboru do wybrania pomieszczenia i warunków do tego, warto wybrać swój pokój.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego wygłuszenia, również sprawdzi się, jako studio do nagrywania. W takim razie, jak zrobić wygłuszenie pokoju do nagrywania? W pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na rozmiar pomieszczenia. Czym większe, tym więcej materiału będziesz musiał użyć, za czym idą większe wydatki. Należy pamiętać o tym, że wygłuszenie pokoju do nagrywania wymaga niekiedy wysokiego budżetu.

Sprawdź również – Petecki Okna Łódź – opinie klientów na forum, rodzaje, testy

Kiedy już wybierzesz odpowiednie pomieszczenie, w którym będziesz chciał stworzyć swoje studio marzeń, kolejną czynnością jest kupno materiałów wygłuszających. Pojawiają się dwie możliwości, które zależą od twojego budżetu przeznaczonego na tą część, najważniejszą część tworzenia pokoju do nagrywania. W wielu sklepach stacjonarnych, bądź przez Internet można zakupić maty wygłuszające, dzięki którym można wygłuszyć pokój do nagrywania. Odpowiednia ilość zamocowana na ścianach, jak i suficie, powinna zmniejszyć i zredukować zakłócenia, a tym samym poprawić jakość akustyczną. Wymaga to jednak dużego wydatku, mając duże pomieszczenie do oklejania – jeszcze większego. Maty wygłuszające są dostępne w różnej jakości i w różnych cenach. Jeżeli zdecydujesz się na ich zakup, na pewno znajdziesz wiele opinii na ich temat w Internecie.

W dalszej części wpisu, podpowiemy, w jaki sposób wygłuszyć pokój do nagrywania. W pierwszej kolejności zacznijmy od sufitu. Na początku należy zamocować na nim niewielkie panele z wełny mineralnej. Poprawi to na pewno w jakimś stopniu akustykę pomieszczenia, ale również oddzieli nas od hałasu sąsiadów którzy mieszkają nad nami. Nie będą oni tak bardzo słyszeć naszych wydobywanych dźwięków, tak samo jak my ich, które często mogą przeszkadzać podczas nagrań. Drugim krokiem jest upewnienie się czy twoje okna i drzwi są szczelne.

Zawsze w tym celu można zastosować piankę, bądź listwy, które je uszczelnią. Domowym sposobem może być po prostu koc, ułożony pod drzwiami, który zablokuje wychodzące i wchodzące dźwięki do pomieszczenia. Ważnym elementem jest analiza grubości ścian, które oddzielają nasz pokój, i jakiej są one grubości. Warto dodać na nie warstwę karton-gipsu. Przedzielona warstwa pustką powietrzną i izolacją z wełny mineralnej, którą proponowaliśmy zamocować na suficie – zdziała cuda. W zależności od tego, jak grube są ściany w pokoju, tyle użyj materiału. Została jeszcze podłoga, którą warto nakryć specjalnymi matami, które można zamówić na Internecie. Nie są to specjalne maty wygłuszające, dlatego ich koszt nie będzie tak duży.

Mamy nadzieje, że w tym artykule poznałeś sposoby na to, jak wygłuszyć pokój do nagrywania. Dzięki temu, będziesz mógł rozwijać swoją pasję nie przeszkadzając innym, ale przede wszystkim polepszyć jakość twoich nagrań. Ważnym aspektem jest stworzenie swojego własnego kącika, w którym skupisz się tylko na nagrywaniu. Pamiętaj jednak, że pianki, czy wykładziny nie wpłyną tak znacząco na akustyczność i wygłuszenie pokoju, jak profesjonalne metody, które są stosowane w studiach, czyli np. maty wygłuszające. Wpływają one jednak na ograniczenie ilości dźwięku odbijającego się wewnątrz pokoju oraz nie wymagają, aż tak dużych kosztów.

Reklama