Dlaczego pralka nie odpompowuje wody? Sprawdź jak temu zaradzić!

pralka nie odprowadza wody

“Dlaczego moja pralka nie odpompowuje wody?” jest to bardzo częste pytanie dotyczące naszego sprzętu odpowiedzialnego za pranie naszych ubrań. Każdy z nas posiada w domu pralkę, która jak każde inne urządzenie elektroniczne, w pewnym momencie może zacząć się psuć. Awaria nie odprowadzania wody jest bardzo częstą usterką występującą w pralkach. Po zakończeniu cyklu płukania, okazuje się, że woda nadal pozostaje w pralce. Czasami jednak, może wynikać ona z naszej nieuwagi i nie oznacza to, że pralka się psuje.

W dalszej części wpisu, przedstawimy wam przyczyny, które najczęściej odpowiadają za to, dlaczego pralka Bosch nie odprowadza wody. Podpowiemy również, jak możecie zadziałać i co zrobić, aby samemu ją naprawić, ponieważ nie zawsze potrzebne jest zawiadamianie serwisu.

Pralka nie odprowadza wody – przyczyny

W takim razie, dlaczego pralka Bosch nie odprowadza i nie odpompowuje wody? Czasami osoby, które doznały właśnie tej usterki, w panice od razu łapią za telefon i dzwonią po serwis. Warto jednak najpierw poszukać dokładnej przyczyny awarii, ponieważ może się okazać, że sami będziemy potrafili na nią zaradzić. W tym artykule dowiesz się o przyczynach i o działaniach, które warto podjąć po stwierdzeniu tego, że pralka nie odpompowuje wody. Najbardziej błahym, a zarazem najpopularniejszym powodem tego, że nasza pralka nie odprowadza wody jest po prostu nasza nieuwaga. 

Zdarza się przecież, że kręcąc się po kuchni czy łazience, w pędzie dnia codziennego, czy podczas sprzątania domu, wciśniemy przycisk stop na naszej pralce, sprawiając tym samym to, że pralka nie będzie odprowadzać wody. Spowoduje to wyłączenie urządzenia, za czym idzie niedokończenie swojego cyklu, który wcześniej ustawialiśmy. Wirowanie zostanie unieruchomione, a zbiornik wypełniony wodą.

W takiej sytuacji należy na nowo uruchomić odpowiedni tryb, który wypompuje wodę. W momencie, gdy jednak przypadkowe zatrzymanie wirowania nie jest przyczyną naszej awarii, a pralka nie odprowadza wody, należy wypompować własnoręcznie wodę. Należy opróżnić zawartość bębna i sprawdzić, czy w obudowie filtra znajduje się specjalny wężyk. Umożliwia on awaryjne wypuszczenie wody. Nie każda pralka jednak jest wyposażona w ten element. Jeżeli nasze urządzenie nie posiada wężyka, należy pozbyć się wody z bębna ręcznie za pomocą jakiegokolwiek naczynia.

Jeżeli ani jeden sposób, ani drugi nie pomógł warto zwrócić uwagę na filtr pompy odpływowej, znajdujący się pod bębnem. Mógł on zostać zapchany, co stało się główną przyczyną awarii. W takiej sytuacji wystarczy jedynie odkręcić filtr przy użyciu m.in. narzędzi Magnusson, odchylając klapę pralki. Następnie oczyścić go, lub najlepiej wymienić na nowy. Gdy pralka mimo wyższych podpowiedzi dalej nie wypompowuje wody, warto wezwać serwis. Będzie to najprostsza opcja dla rozwiązania problemu. Prawdopodobnie jeżeli powyższe zalecenia nie zadziałały, przyczyną będzie niedrożny wąż odpływowy.

W takim wypadku należy wymontować wąż i dokładnie go przeczyścić. Należy jednak to do zadań fachowców, mało kto decyduje się na taki zabieg. Podczas tej awarii pralka będzie prała jednak normalnie, oprócz tego że woda nie będzie przechodziła przez proces odpompowywania. Należy dlatego uważnie obserwować to, czy woda pozostaje w pralce, ponieważ to, że działa, może łatwo nas zmylić. 

ka nie odprowadza wody

Jeżeli zignorujemy i nie podejmiemy odpowiednich kroków na czas, czasami może być już za późno na jakąkolwiek naprawę. Zanim wezwiemy serwis, warto najpierw podjąć działania opisane wyżej, może akurat zadziałają. Dodatkowym zastrzeżeniem może być wkładanie ubrań z pełnymi kieszeniami do pralki. Najczęściej są to np. chusteczki. To one mogą być przyczyną zapchania wszelkich elementów pralki i powodować tą usterkę. Dodatkowo warto zadbać o to, aby pralka raz na jakiś czas była czyszczona za pomocą specjalnych proszków. Co w przypadku, gdy pralka Bosch nie odpompowuje wody?

Czemu pralka Bosch nie odpompowuje wody?

Marka Bosch, która między innymi w swojej ofercie sprzedaje pralki, według większości opinii klientów nie doprowadza ona do awarii nie odpompowywania wody. Naprawdę mało klientów spotkało się z takim problemem, co staje się dużym plusem dla tej marki. Pojedyncze przypadki opierały się na przyczynach, które wymieniliśmy wyżej. Posiadacze pralek więc mogli sami zapobiec problemowi i nie wzywać serwisu. Oznacza to w takim razie bardzo dobre wykonanie i jakość produktu firmy Bosch. Czytając opinie na forum, możemy bez zastanowienia zdecydować się na zakup pralki z tej firmy.

Reklama