Co to znaczy XD? Tu znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie

Co to znaczy XD?

Jak możemy zaobserwować, technologia wszechobecnego Internetu względem ostatnich kilkunastu lat rozwinęła się w niesamowicie dużym stopniu. Strony internetowe, możliwość komunikacji, dostępu do Internetu, czy urządzenia, które za niego odpowiadają. Wraz z rozwojem technologii rozwija się również młode pokolenie, które może być nazywane przez starsze osoby “pokoleniem Internetu”. Każda grupa społeczna ma swój slang. Dziś zajmiemy się młodzieżą, która niestety swoją komunikację z ludźmi w dużym stopniu przerzuca do telefonu, bądź laptopa. Czy wiesz co to znaczy XD? W tym artykule możesz się tego dowiedzieć i zobaczyć jak dużą popularność wśród młodzieży zyskał emotikon XD. 

Wiesz co to znaczy XD? Kiedy je stosować?

W takim razie, co to znaczy XD? Zacznijmy od tego, że wiedza na ten temat na pewno zależy od tego, w jakim jesteś wieku. Zazwyczaj dzieci, młodzież, ewentualnie rodzice dzieci, którzy komunikują się na co dzień z pociechami przez Internet, bądź po prostu towarzyszą im w rozwoju, wiedzą czym jest emotikon XD. Osoby starsze, które raczej nie mają styczności z nowoczesnymi telefonami, laptopami, bądź po prostu nie odnajdują się w Internecie, nie interesują się – nie wiedzą o czym jest mowa. Co to znaczy XD? Najprościej wyjaśniając jest to śmiech. W takim razie, kiedy używamy XD? Zamiast sławnych emotek, które towarzyszą każdej nowoczesnej klawiaturze w telefonie.

Emotki, które wyrażają różne etapy śmiechu, tak jak emotka uśmiechająca się, z wystawionym językiem (żartująca) lub płacząca do łez. Używając “XD”, również możemy przekazać odbiorcy etap naszego śmiechu, to jak nas dana rzecz rozbawiła podwajając literkę D. Przykładowo: XD, XDD, XDDDDD. Nie ma zasady, która określa etap śmiechu. Młodzież często podczas tego, jak coś ich rozbawi, nieświadomi ilości napisanych liter D wysyłają wiadomość nawet z ośmioma literkami. Ten emotikon XD, co znaczy śmiech, może również zastąpić podstawowe haha, hehe, hihi. Jest to częściej używane słowo, niż emotki śmiechu, ze względu na to, że litery z marszu jest łatwiej dopisać do wiadomości, aniżeli szukać odpowiedniej buźki, odzwierciedlającej nasz śmiech. Tutaj nawiązując do wygody, szybkości podczas wysyłania oraz pisania wiadomości sam nasuwa się temat tego, co znaczy słowo XD. Zatem skąd zrodziła się popularność emotikonu XD?

Popularność emotikonu XD

Zacznijmy od tego, że historia tego emotikonu rozpoczęła się nie od tego, że “XD” było przyjęte jako buźka. Zostało wymyślone w 2003 roku. Na samym początku górowało stwierdzenie, że jest to po prostu zwykłe, bezsensowe słowo używane przez młodzież. Dopiero po czasie ułożenie liter skomponowało emotikon przymrużając oczy ze śmiechu. Gdy odwrócisz kompozycje dużych liter X oraz D, zobaczysz uśmiechniętą szeroko buzię, z przymrużonymi oczami. Tak jak wspominaliśmy wyżej, może mieć to funkcję wykrzyknika, partykuły, nieodmiennego przymiotnika bądź przysłówka. Zawsze jednak będzie odnosić się do wyrażenia śmiechu. Co to znaczy XD? Słowo to, jak i emotikon w jednym zyskiwało coraz to większą popularność. Wchodziło do użytku, a coraz więcej osób dowiadywało się co to znaczy XD. Co roku organizowany jest coroczny plebiscyt przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Organizacja ma na celu wyłonienie słowa, wyrażenia, bądź określenia najczęściej używanego przez młodzież.

co to znaczy XD

W roku 2017, wraz z dynamicznym wzrostem popularności słowa “XD”, słowo to zostało młodzieżowym słowem roku. Nie trudno stwierdzić, że do dziś powszechność słowa wciąż rośnie, tak samo, jak i jego użytek. Oprócz używania emotikonu XD w social mediach, możemy ujrzeć jego obecność w mowie młodych ludzi, bądź po prostu podczas pisania. Wynika to z przyzwyczajenia się do tego oraz nawyku, który stety, bądź niestety staje się codziennością. Słowo to ewidentnie można wpisać w słownik. Jest to zapożyczenie anglojęzyczne. Jeżeli spytalibyśmy się osoby pochodzącej z zagranicy, czy wie co to znaczy XD, na pewno odpowiedziałby, że tak. Dodatkowo potwierdziłaby, że jest to na porządku dziennym używanie emotikonu XD. W dalszej czesci wpisu sprawdzimy, jakie przekształcenie sensu słowa XD.

Przekształcanie sensu słowa XD

Z dnia na dzień emotikon XD przyjmuje coraz to więcej znaczeń. Zawsze pamiętajmy, że podstawą będzie śmiech, na którym opiera się cały sens i zamysł tego słowa XD. W dniu dzisiejszym możemy jednak napotkać nowe znaczenia, m.in. irytacja. Od jakiegoś czasu przyjmuje się, że “XD” napisane ze spacja pomiędzy literami, czyli “X D” wyraża irytacje osoby piszącej. Można napotkać wiele sytuacji, w której czytelnik spotka taką formę tego słowa. Warto jednak wiedzieć o czym mowa, nie pomylić znaczenia ułożenia liter, ponieważ może to skutkować totalnym przekształceniem sensu całego zdania. Ciężko jest podążać za wciąż powstającymi, nowymi trendami. Młodzież ma pełno pomysłów, które przekłada do Internetu.

Slang młodzieżowy można podzielić na pokolenia, gdyż wciąż powstają nowe formy, które ciężko jest innym zrozumieć. Emotikon XD jest jednak tak sławnym na dzień dzisiejszy emotikonem, że warto znać jego podstawowe formy, znaczenie oraz użytek. Dzięki temu artykułowi mogłeś poznać co to jest XD, jaki emitokon wskazuje, co oznacza, kiedy go używamy oraz dowiedzieć się, jak sławne jest to słowo wśród młodzieży. Myślisz, że na przełomie kilku kolejnych lat inne słowo przebije popularność młodzieżowego słowa roku z 2017?

Reklama