Farba elewacyjna silikonowa czy silikatowa – sprawdzamy różnice i cenę

arba elewacyjna silikonowa czy silikatowa - sprawdzamy różnice i cenę

Kiedy jesteśmy w trakcie budowy domu, konieczne jest, byśmy poświęcili uwagę wielu istotnym szczegółom, takim jak chociażby wybór odpowiednich materiałów do budowy, a także zwrócenie uwagi na to, jak te materiały sprawdzają się po długim czasie eksploatacji. Czasem nawet te, wydaje się, mniej istotne kwestie, mają znaczący wpływ na to, jak będzie prezentował się cały projekt, kiedy już będzie ukończony. Oczywiście najważniejsze są materiały, które wykorzystuje się do budowania tych fundamentalnych części domu, nie oznacza to jednak, że tylko na nich powinniśmy skupiać swoją uwagę. Ważne są również elementy pozornie tylko dekoracyjne, jak dachówki, okna, drzwi czy farba na zewnętrzne ściany. 

Dachówki powinniśmy dobierać nie tylko ze względu na ich wygląd, ale to jak trwałe są i jak będą się sprawować w różnych warunkach atmosferycznych; drzwi i okna to nie tylko konieczne wyposażenie, ale też gwarancja bezpieczeństwa, na co czasem nie zwraca się uwagi. Farba z kolei, również może pełnić więcej funkcji niż tylko ta dekoracyjna, dlatego istotne jest, by była odpowiednio dobrana, oraz wysokiej jakości, a do takich zalicza się m.in produkty marki Luxens. Jest wiele rodzajów farb elewacyjnych, ale tylko niektóre są bardzo popularne.

Do tej kategorii należą farby silikonowe i silikatowe, które często powodują spory, oraz rozmyślania nad tym, który z rodzajów tych farb jest tym lepszym. Warto jest zastanowić się nad tym, która z tych farb odpowiada nam bardziej, byśmy mogli potem zdecydować się na to, jaka będzie odpowiednia dla naszych standardów. W związku z tym, w dalszej części wpisu podpowiemy, którą farbę wybrać, farbę elewacyjną silikonową, czy silikatową? Swój wybór oprzemy na podstawie dostępnych opinii na forum.

Farba elewacyjna silikonowa czy silikatowa? – forum

Na forum możemy znaleźć wiele artykułów oraz wątków na temat tego, jaka farba elewacyjna jest lepsza – silikonowa, czy może silikatowa. Niektórzy stosują te pojęcia naprzemiennie, co jest wielkim błędem, ponieważ są to dwa różne rodzaje farby. Farby silikonowe są farbami dyspersyjnymi, charakteryzującymi się hydrofobowością, co bywa bardzo przydatne, kiedy malujemy coś na zewnątrz oraz paroprzepuszczalnością, również niezwykle pomocną cechą. Dobra farba silikonowa, głównie ze względu na swoją hydrofobowość, nazywana jest na forum samoczyszczącą, ponieważ opady atmosferyczne spłukują materiały z różnego rodzaju pyłów i kurzu. 

Farba silikatowa z kolei, produkuje się na bazie szkła wodnego, a jej szczególną cechą jest fakt, że wykazuje odporność na wszelkiego rodzaju porosty, takie jak glony czy grzyby. Trudno jest powiedzieć, jaką farbę powinno się wybrać, czy silikonową, czy silikatową, ponieważ obie pełnią nieco inne funkcje. Obie cechują się paroprzepuszczalnością, ale kiedy powierzchnia wymaga tego najbardziej, warto może być zdecydowanie się na farbę silikatową, która w tej kwestii przoduje.

Kiedy z kolei przejmujemy się tym, że nasza elewacje będzie brudzić się zbyt szybko i będziemy musieli ją odświeżać zbyt często, poleca się farbę silikonową. Warto jest zastanowić się nad tym, jakie mamy oczekiwania wobec farby oraz jakie są nasze priorytety w tym temacie. Warto jest też poznać opinie ludzi na forum, którzy albo mają doświadczenie w tej kwestii, albo są w stanie opowiedzieć nam o tych dwóch opcjach coś więcej.

Farba elewacyjna silikonowa – cena

 Wielu z nas, zwłaszcza tych, którzy planują zakup odpowiedniej farby, zastanawia się nad tym, jakie są ceny farby elewacyjnej silikonowej. Jest to bardzo ważne pytanie, nie ma na niej jednak jednoznacznej odpowiedzi. Ceny farby elewacyjnej silikonowej zależą od kilku czynników, takich jak firma, która tę farbę sprzedaje, oraz o jakich pojemnościach opakowań jest mowa, jak i o tym, jakiego efektu oczekujemy. Zdarzy się, że 5-kilogramowe wiaderko farby elewacyjnej silikonowej, kupimy w cenie już kilkudziesięciu złotych, jednak zazwyczaj będzie nas ona kosztować kilkaset złotych, w zależności od wielu czynników.

Farba elewacyjna silikatowa – cena

 Cena farby elewacyjnej silikatowej, waha się mniej więcej w tych samych granicach, co cena farb silikonowych. Dostępne są produkty w wiaderkach o różnych pojemnościach, liczonych w litrach lub w kilogramach, przy czym najczęściej spotykamy się z tą pierwszą opcją. Cena farby elewacyjnej silikatowej waha się w granicach kilkuset złotych za opakowanie o pojemności 5 litrów.

Reklama