Prymulka – uprawa, jak dbać, podlewanie, rozmnażanie, cena

Prymulka - uprawa, jak dbać, podlewanie, rozmnażanie, cena

Spragnieni wspaniałych widoków, nawet tuż pod oknem, często decydujemy się na sadzenie kwiatów. Warto jest wiedzieć jak się je uprawia, oraz czego od nas oczekują. Jednym z najbardziej znanych kwiatów, który popularny jest szczególne z faktu, że zakwita bardzo wcześnie, jest Prymulka, zwana także pierwiosnkiem. W niniejszym artykule sprawdzimy, jak wygląda kwiat prymulki ogrodowej, jak o nią dbać, jak wygląda jej uprawa, podlewanie, rozmnażanie,  a następnie sprawdzimy, jaka jest jej cena.

Prymulka ogrodowa – kwiat

Prymulkę ogrodową najczęściej określa się mianem pierwiosnka, gdyż dzikie odmiany są znane z wczesnego zakwitania, uważa się, że ich kwitnienie to jedna z pierwszych oznak wiosny. Ogrodowe i doniczkowe prymulki zakwitają jednak później. Już w marcu w wielu miejscach można natomiast zakupić prymulki w doniczkach, by móc cieszyć się ich pięknem i kolorami. Uprawa prymulki ogrodowej jest bardzo prosta i zabiera mało czasu.

Spora część odmian rośnie w Europie, kilka można także spotkać w Polsce. Najczęściej uprawia się pierwiosnek wyniosły, pierwiosnek lekarski i omszony. Prymulka zwykle osiąga od 20 do 25 cm wysokości. Liście są w kolorze ciemnej zieleni, na której tle pięknie prezentują się kwiaty, często różowe, fioletowe i bordowe, można jednak spotkać także pomarańczowe, żółte i białe. Wystarczy już kilka roślin, by stworzyć piękną kolorową rabatę, lub udekorować balkon. W takim razie, jak dbać o prymulkę ogrodową?

Prymulka ogrodowa — jak dbać?

To, jak dbać o prymulkę nie jest skomplikowanym zagadnieniem, ponieważ roślina świetnie poradzi sobie zarówno w domu jak i w ogrodzie. Nie w strasznie niskie temperatury, tylko w zimie, gdy jest mało śniegu, a temperatury szczególnie niskie zdarza się jej przemarzać. Jest rośliną raczej wiosenną i nie lubi zbytnio suszy oraz nadmiernej wilgoci. Ze względu na możliwość oparzeń słonecznych, w lecie powinna znajdować się w półcieniu. Kwitnie głównie w kwietniu, zdarzają się też odmiany kwitnące później.

Wspaniale sprawdza się na rabatach, a także w ogródkach skalnych, gdzie powinno się sadzić ją razem z roślinami z tej samej warstwy. Wiele osób zastanawia się, jak dbać o prymulkę, warto, jest więc wiedzieć, że najlepsza dla niej będzie gleba lekko gliniasta, ponieważ piaszczysta i lekka gleba może spowodować przesuszenie. Odpowiedni będzie też wilgotny tort, dlatego można również zastanowić się nad wapnowaniem gleby. Nie trzeba natomiast przejmować się poziomem zakwaszenia, roślina nie jest wybredna. Nie trzeba jej nawozić, jeżeli gleba nie jest jałowa. Jak w takim razie wygląda uprawa prymulki?

Prymulka - uprawa, jak dbać, podlewanie, rozmnażanie, cena

Zarówno ogrodowe jak i doniczkowe prymulki mają tendencję do chorowania, dlatego należy pamiętać o częstym usuwaniu przekwitłych kwiatów oraz suchych liści, ze względu na możliwość rozwoju chorób grzybiczych, które szybko rozprzestrzeniają się na całą roślinę. Grzyb może też być efektem nadmiernego podlewania.

Najczęściej na kwiatach i liściach zaobserwować można szarą pleśń, bardzo szybko przenoszą się na inne rośliny, jeżeli nie zareaguje się w porę. Warto używać zapobiegawczych preparatów na grzyby, by nie stracić całej rośliny. Zdarza się też, że do liści dobierają się przędziorki i mszyce. Trzeba reagować szybko i usunąć zaatakowane części rośliny. Ewentualnie można wypróbować środki na niechcianych gości.

Prymulka — uprawa

Jak wygląda uprawa? W ogrodzie prymulkę można uprawiać na dwa sposoby. Nasiona można wysiać na rozsadniku lub kupić już gotowe sadzonki. Do siania najlepiej zabrać się, gdy jest już ciepło, w maju, a przesadzić do gleby w lipcu, ewentualnie sierpniu. Prymulka, nawet ta uprawiana poprawnie, zakwitnie dopiero w następnym roku, dlatego dobrze jest zabezpieczyć ją na zimę. Gotowe, kupione w sklepie sadzonki należy przenieść w stałe miejsce w maju, gdy roślina przekwitnie. W dalszej części wpisu poruszymy kwestię podlewania prymulki.

Prymulka — podlewanie

Na co zwracać uwagę podczas podlewania? W ogrodzie prymulkę trzeba podlewać wtedy, gdy ziemia przestaje być mocno wilgotna. Wcale nie musi to być często, szczególnie, gdy regularnie pada deszcz. Wyjątkiem jest lato, zdarza się, że przez kilka dni nie tylko nie pada, ale też temperatury są wysokie. Wtedy też należy robić to nawet do trzech razy dziennie. W utrzymaniu wilgoci pomocny będzie torf dodany do gleby. Nie należy jednak podlewać rośliny zbyt obficie, powodować to może występowanie chorób grzybiczych.

Prymulka – rozmnażanie

W jaki sposób przygotować się do rozmnażania? Prymulka nie wymaga specjalnych warunków do rozmnażania – poradzi sobie sama. W momencie, gdy się rozrośnie, trzeba tylko oddzielić część od kępy i przesadzić w inne miejsce – ot, cały proces rozmnażania. Na początku należy dbać o regularne podlewanie. Najlepiej przesadzać prymulkę, gdy opadną kwiaty, w maju.

Prymulka ogrodowa – cena

Ceny prymulki ogrodowej różnią się od siebie w zależności od tego, co planujemy kupić – sadzonki czy nasiona. Nasiona prymulki ogrodowej kupimy w cenie kilku złotych, podczas gdy jej sadzonki dostaniemy zazwyczaj za kwotę około 20 zł.

Reklama