Kondycja Polskiego rynku IT na tle Europy

Kondycja Polskiego rynku IT na tle Europy

Polski rynek IT, choć w pewnym momencie zagrożony recesją spowodowaną pandemią koronawirusa może czuć się bezpiecznie. Straty dawno już zostały odrobione w każdym obszarze i nic nie wskazuje na to, by rozwój branży miał być w jakikolwiek sposób zahamowany. A jak kondycja polskiego rynku IT kształtuje się na tle standardów europejskich?

Branża IT przed i po koronawirusie

Rynek IT od zawsze wydawał się odporny na jakiekolwiek zawirowania globalne związane z kryzysami ekonomicznymi, problemami społecznymi czy ogólnoświatową paniką. W przeszłości przeświadczenie to stanowiło zaledwie tezę, która nie mogła być w odpowiedni sposób zweryfikowana. Do 2019 roku polska branża IT rosła w dynamicznym, acz równym tempie na poziomie 3.5 procenta. Już w 2019 roku, w przededniu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa cała branża była warta około 2.4 biliona dolarów. 

Jak wyklarowała się sytuacja w branży po najgorszym etapie pandemii? Około 10% spadku wartości całego rynku, który był spowodowany wyhamowaniem inwestycji i delikatnym spowolnieniem w zakresie popytu, zarówno na usługi informatyczne, jak i pracowników z tego sektora. Mimo trudnej sytuacji na rynku usług i towarów wiele przedsiębiorstw nie mogło pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z infrastruktury informatycznej, jaką są nie tylko urządzenia, ale także zaawansowane oprogramowanie chmurowe i systemy odpowiadające za najważniejsze procesy realizowane w firmie. Dlatego też już teraz, w 2022 roku branża IT w Polsce nadgoniła ciężki okres i wciąż rozwija się w dynamicznym tempie. 

Jak wygląda IT w Polsce na tle Europy?

Jak kształtuje się rynek IT w Polsce na tle innych, europejskich gospodarek i sektorów nowoczesnych technologii? Nadzwyczaj dobrze. Porównanie to warto rozpocząć od poziomu przychodów firm z sektora IT. W Polsce w 2021 roku przedsiębiorstwa IT zanotowały przychód porównywalny z trendem zauważalnym w innych krajach. Oznacza to, że zarówno w Polsce, jak i innych krajach rozwiniętych Europy usługi IT, oprogramowanie i sprzęt są obecnie dobrem niezwykle pożądanym.

By doprecyzować rynek IT w Polsce na tle Europy, warto także sięgnąć po wskaźnik wzrostu cyfryzacji, a zatem wykorzystania rozwiązań informatycznych. W tym obszarze Polska na tle Europy Środkowej plasuje się na najlepszym miejscu. W 2021 roku wzrost cyfryzacji w firmach wyniósł aż 18.5%, podczas gdy średnia Europejska to zaledwie 14%. Na korzyść Polskiego IT wpływa także coraz większa ekspansja firm zagranicznych na nasz rynek. 

Polskie firmy IT nastawione na eksport 

Dlaczego rynek IT w Polsce z Mindworkers.pl włącznie radzi sobie relatywnie lepiej niż branże technologiczne w innych krajach Europy? Duże znaczenie ma też kierunek, w którym zmierzają firmy z sektora IT. Już ponad 40% przychodów pochodzi ze sprzedaży zagranicznej, co wprost ukazuje, że polskie firmy IT nastawione są na eksport swoich towarów oraz usług. 

Wpływ na taką politykę firm ma nie tylko trend cyfryzacji, ale także atrakcyjna polityka rządu, która zachęca przedsiębiorców do inwestycji w innowacje. 

Przyszłość rynku IT

Jakie są prognozy rozwoju rodzimego rynku IT? Zdaniem ekspertów, nic nie wskazuje na to, by wzrost miał być w jakimkolwiek momencie zahamowany. W latach 2022-2027 prognozowany wzrost roczny rynku to od 4.8 do 5%. Możemy jednak zauważyć delikatne przesunięcia w segmencie, który cieszyć się będzie największą popularnością. Rynek sprzętu informatycznego nie będzie już tak dużą częścią składową ogółu sprzedaży, podczas gdy popyt przesunie się w stronę nowoczesnych rozwiązań usługowych oraz oprogramowania i automatyzacji. 

Podobnie jak w innych krajach europejskich, nic nie wskazuje na to, by popyt na usługi specjalistów IT miał zmaleć. https://mindworkers.pl/zatrudnij-talent/ wskazuje na to, że liczba ofert pracy wciąż wzrasta.

Warto także wspomnieć o ogromnym wsparciu, jakie Polska być może uzyska w ramach Funduszu Odbudowy. Spośród wszystkich dziedzin gospodarki, kwota nawet 20 miliardów złotych zostanie przekazana na transformację cyfrową, czyli branżę IT.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Reklama