Zalegająca wilgoć i woda – jak osuszyć piwnicę? Najlepsze sposoby

Zalegają wilgoć i woda - jak osuszyć piwnicę?

W piwnicach bardzo często spotykamy się z wilgocią. Wynika to przede wszystkim z położenia piwnic. Są one przeważnie całkowicie umieszczone w gruncie, co naraża mury na przenikanie wilgoci z gleby. Bagatelizowanie problemu wiąże się najczęściej z powstawaniem szkodliwej mikroflory, na którą składają się grzyby i pleśnie, które uszkadzają strukturę murów. Jak usunąć wodę w piwnicy w starym domu? Jak pozbyć się wilgoci w piwnicy? Jak osuszyć piwnicę? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając dalszą część artykułu.

Woda w piwnicy w starym domu. Skąd się bierze?

Zazwyczaj piwnice kojarzą się z przeciekającą wodą i wilgocią. Skąd ona tak właściwie pochodzi? Woda i wilgoć w piwnicy w starym domu, przede wszystkim bierze się z powietrza. Stare domy nie posiadają odpowiedniej izolacji. Różnica temperatur powoduje skraplanie się wody i osadzanie jej na murach. Szczególnie dzieje się tak, kiedy różnica względem temperatur jest bardzo duża. 

Woda w piwnicy w starym domu może również pochodzić z gruntu. Wynika to z nieprawidłowej izolacji zarówno pionowej oraz poziomej. Przenikanie wód gruntowych jest możliwe nawet, kiedy ich poziom jest niski. Wynika to z zachodzącego zjawiska podciągania kapilarnego. W momencie, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, woda z łatwością przenika przez źle zabezpieczone mury. Podczas prac gruntownych, warto jest zadbać o odpowiednią izolację, dzięki której zapobiegnie się powstawania wilgoci w piwnicy w starym domu. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak osuszyć i pozbyć się wilgoci z piwnicy.

Wilgoć może pojawić się także przez intensywne opady, które podnoszą poziom wód gruntowych. Mimo tego, że podczas suchych okresów, izolacja może świetnie sobie radzić, to w takiej sytuacji okazuje się być ona niewystarczająca. Deszczówka może dostać się do piwnicy przez niedrożność instalacji odprowadzania wody, np. uszkodzone rynny. 

Sprawdź również – Dodatek do betonu zwiększający wytrzymałość – który wybrać, czy warto stosować?

Kolejnym powodem pojawiania się wilgoci w starym domu jest awaria instalacji wodnej, lub kanalizacyjnej. Te niezwykle trudne sytuacje, wymagają jak najszybszej interwencji. Dalej podpowiemy, jak pozbyć się wilgoci z piwnicy oraz jak osuszyć piwnicę.

Jak osuszyć i pozbyć się wilgoci z piwnicy?

Zastanawiasz się, jak osuszyć i pozbyć się wilgoci z piwnicy? Niestety jest to dość trudny proces. Wymaga on poświęcenia sporej ilości czasu. Często wiąże się on z dużym nakładem finansowym. Jak osuszyć i pozbyć się wilgoci w piwnicy? Możesz zrobić to samodzielnie, lub iść łatwiejszą drogą zatrudniając profesjonalistów. Częstym krokiem, jaki podejmują właściciele piwnic jest osuszanie poprzez ogrzewanie nawiewem.

Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ generuje on dużo pary wodnej, co w rezultacie przyczyni się do powstawania jeszcze większej wilgoci w piwnicy. Najlepiej jest wypożyczyć osuszacz. Jego działanie przez 2 – 3 tygodnie wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd, jednak będzie to na pewno tańsza opcja aniżeli wynajęcie specjalistycznej firmy. Jeśli jednak nie masz dostępu do osuszacza, bądź wolisz zatrudnić profesjonalistów, to poproś o indywidualną wycenę.

Wszystko zależy od powierzchni oraz poziomu zawilgocenia. Firmy osuszające wyróżniają się szybkim działaniem i doświadczeniem, a także sprzętem wysokiej jakości. Ciekawym aspektem jest także to, że wiele firm daje gwarancję na swoją usługę. Czasami zdarza się tak, że usługa specjalistów jest tańsza aniżeli wynajęcie osuszacza na własną rękę. Przed wynajęciem firmy, warto jest zrobić rekonesans, poznać opinie klientów, które często widnieją w Internecie; a także porównać wyceny. 

Zalegają wilgoć i woda - jak osuszyć piwnicę?

Jak pozbyć się wody w piwnicy, i jak osuszyć piwnicę? Jedną z metod jest elektroosmoza lub mikrofalowanie. Innowacyjnym sposobem jest wykorzystanie pola magnetycznego, dzięki któremu woda z piwnicy z powrotem cofa się do gruntu. 

Jeśli chcesz na stałe rozwiązać problem z wilgocią w piwnicy dobrze jest wykonać odpowiednią izolację pionową oraz poziomą. Wykonanie jednej z nich jedynie zminimalizuje problem. Oprócz izolacji należy zadbać o wentylację, dzięki której możliwa będzie odpowiednia cyrkulacja powietrza. Niestety są to dość kosztowne procesy. Warto jednak jest pozbyć się wilgoci z piwnicy, aby zapobiec dalszemu rozwojowi szkodliwej mikroflory. Grzyby i pleśnie znacznie osłabiają całą konstrukcję. Jest to powolny proces. Jednak miej na uwadze fakt, że w starych poniemieckich domach trwa on od dziesiątek lat.

Reklama