Studnia głębinowa – czy może wyschnąć, co jest przyczyną?

y studnia głębinowa może wyschnąć?

Zacznijmy od pytania, czym jest studnia głębinowa? Jest to głównie źródło dostarczania i magazynowania wody. Woda ze studni ma wiele zastosowań oraz jest opłacalna finansowo względem dzisiejszych kosztów za doprowadzenie wodociągów. Niektóre posesje nie mają możliwości doprowadzenia instalacji wodociągowej, dlatego decydują się na instalację studni głębinowej, choć w tym przypadku często pojawia się pytanie, czy taka studnia głębinowa może wyschnąć?

Wiele inwestorów jednak decyduje się na wybudowanie takiej studni nie z powodów koniecznych, a z praktycznych. Jest to duża oszczędność pieniędzy, ponieważ woda ze studni jest darmowa. Zanim przejdziemy do głównych zasad posiadania studni głębinowej, dokładnie wytłumaczymy, czym się ona różni od zwykłej studni, i czy może wyschnąć.

Przede wszystkim studnia głębinowa to pionowe ujęcie wód podziemnych, która ma postać sztucznego otworu w ziemi. Wodę czerpie się z głębszych warstw wodonośnych. Dodatkowo jakość wody znajdująca się w studni głębinowej jest o wiele lepsza, niż ta pochodząca ze zwykłej studni, ponieważ jej głębokość wynosi od kilkunastu do nawet 70 metrów. Czerpie więc ona wodę podskórną z pierwszej warstwy. Woda ze studni głębinowej może więc nadawać się do picia, w niektórych przypadkach wymaga się zastosowanie specjalnych filtrów. Mimo wszystko w dalszym ciągu jest to duża oszczędność pieniędzy dla osoby, która posiada taką studnię. Czasami przebija nawet jakość wody pochodzącej z wodociągów. W dalszej części wpisu sprawdzimy, czy studnia głębinowa może wyschnąć i jakie dokładnie ma zastosowanie.

Czy studnia głębinowa może wyschnąć?

W takim razie, czy studnia głębinowa może wyschnąć? Nie raz można spotkać się z przypadkami, w których studnia głębinowa wyschła. Wszystko zależy to jednak od tego, w jakim miejscu i na jakich warunkach zostanie ona zbudowana. Na wyschnięcie studni narażone są głównie te, korzystające z wyższych warstw wodonośnych. Studnie takie zazwyczaj zasilane są deszczówką, dlatego w okresie suszy mogą wyschnąć, a tym samym nie być zasilane. Studnie głębinowe są jednak bezpieczne w takich sytuacjach. Jest to kolejny plus, dla którego warto zdecydować się na budowę studni głębinowej. Ryzyko wyczerpania się zasobów wody i wyschnięcia studni głębinowej pojawia się natomiast w złej lokalizacji.

Sprawdź również – Systemy wodno-grzewcze Tweetop – testy i opinie klientów

Jeżeli studnia została źle umiejscowiona lub eksploatowana, wyschnięcie studni może stać się głównym skutkiem źle podjętych decyzji przez osoby, które były odpowiedzialne za budowę studni. W związku z tym, warto korzystać z usług firm, które posiadają dobre opinie i są sprawdzone. Przede wszystkim budowa studni głębinowej wymaga odpowiednich przygotowań. Dodatkowo nie każda przestrzeń nadaje się do budowy studni głębinowej. Obiekt musi spełniać przepisy prawa budowlanego i wodnego. Bardzo ważnym elementem jest również wykonanie projektu geologicznego. Dzięki tym działaniom podjętym przed budową, twoja studnia głębinowa nie powinna wyschnąć.

Studnia głębinowa – zastosowanie

Woda na powierzchnię jest pobierana za pomocą specjalnie wbudowanej pompy, która ulokowana jest głęboko w studni. W momencie odkręcania kranu w pomieszczeniu, ciśnienie powietrza przepycha wodę. Tym sposobem, gdy ciśnienie w pompie spadnie do określonego momentu, woda jest wypychana do góry, do przewodu łączącego pompę z punktem odbioru wody. Studnia głębinowa służy głównie do prac ogrodowych, takich jak podlewanie ogrodu, trawnika, czy napełnienie basenu.

W domach prywatnych, które nie mają możliwości na doprowadzenie wodociągów, służy do codziennego użytku. Woda ta zazwyczaj nadaje się do picia, ewentualnie należy ją przepuścić przez specjalny filtr. Dodatkowo w domach, które decydują się na dodatkowe wybudowanie studni głębinowej, może ona być awaryjnym źródłem wody. W sytuacjach awarii i przerwy w dostawie wody z sieci ogólnej, studnia może zastąpić wodę z wodociągów. Dzięki temu omija nas problem z awarią wody i możemy bez stresu wykonywać wszystkie codzienne obowiązki.

Już wiesz czym jest studnia głębinowa, jakie ma zastosowania oraz czym się różni od zwykłej studni. Jeżeli zdecydujesz się na budowę takiego źródła wody, pamiętaj o tym, że studnia głębinowa może wyschnąć z przyczyn wyżej wymienionych. Warto więc zapoznać się dokładną ofertą i opiniami osób, które zajmują się budową takiej studni i będą potrafiły stwierdzić, czy twoja posesja nie sprawi, że studnia głębinowa wyschnie. Dodatkowo pamiętaj, że posiadanie takiego źródła wody to duże zaoszczędzenie pieniędzy oraz komfort, który pomaga w codziennych pracach domowych.

Reklama