Piękne, wypielęgnowane, pełne roślin i kwiatów ogrody, to chluba każdego ich właściciela. Wielu z nas z pewnością marzy o tym, by posiadać wspaniale prezentujące się posiadłości, w tym domy, ogrody i sady. Na to, jak prezentuje się nasze otoczenie, składa się wiele elementów, które wymagają od nas ciągłej i intensywnej pielęgnacji.
Mowa jest o drzewach, których gałęzie czasem potrzebują przycinania, czy też o kwiatach, wokół których musimy plewić, podobnie zresztą jak wokół warzyw, jeśli takowe uprawiamy. Wizytówką zadbanych ogrodów i podwórek, jest zadbany, chełpiący się intensywną zielenią, gęsty trawnik, który powinien robić wrażenie. Trawnik możemy pielęgnować na różne sposoby, przycinając go i dbając, by miał pod dostatkiem wody i wartości odżywczych. Nie zawsze jednak trawnik współpracuje i nie zawsze wygląda tak, jak powinien, mimo zabiegów, które powinny go utrzymywać w najlepszym stanie.
Powodów tego może być wiele, ale zazwyczaj są nimi problemy związane z jakością gleby, która może się zwyczajnie do trawników nie nadawać. Taką glebą jest gleba gliniasta, która zwyczajnie nie posiada wartości, które pozwalałyby na posiadanie gęstego, zdrowego trawnika. Wiele osób zastanawia się więc, jak założyć trawnik na glinie oraz jak ją użyźnić, by rosła na niej piękna i zdrowa trawa. Na szczęście, z pomocą przychodzi Internet, oraz internauci, którzy chętnie dzielą się radami i wskazówkami, dzięki czemu nawet najtrudniejsze zadania, stają się możliwe do wykonania. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak założyć trawnik na glinie, i jak ją użyźnić.
Jak założyć trawnik na glinie?
W takim razie, jak założyć trawnik na glinie? Problematyczną kwestią, w tym jak założyć trawnik na glinie, jest to, że jest to zadanie dosyć trudne, a w niektórych warunkach niemal niemożliwe. Glina jest glebą, która występuje w Polsce dosyć często, jednak jest ona w pewnym stopniu niezdatna do uprawy. Jej największą wadą jest to, że jej struktura jest strasznie zbita, co sprawia, że odkłada się w niej woda, a rośliny w niej rosnące zaczynają gnić. Trawniki mogą się więc często przerzedzać oraz tracić barwę, przez co tracą w ten sposób walory wizualne. Wiele osób, zastanawia się więc nad tym, jak założyć trawnik na glinie, jednocześnie mając pewność, że nie straci on swoich największych atutów estetycznych.
Dobrym rozwiązaniem jest wapnowanie gleby, które przerzedza zbitą strukturę podłoży gliniastych, przez co stają się one o wiele bardziej przepuszczalne. Jeśli będziemy umieć odpowiednio balansować ilości gliny i innych, sypkich podłoży w glebie, nie ma przeciwwskazań, by mógł na nim wyrosnąć zdrowy i gęsty trawnik. Zabieg nie uda się, jednak jeśli nie przygotujemy do niego gleby w odpowiedni sposób. Powinna być ona odpowiednio pulchna, można ją więc przekopać. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak użyźnić glebę gliniastą.
Jak użyźnić glebę gliniastą?
Jak użyźnić glebę gliniastą? By rosły na niej zdrowe i piękne rośliny, gleba gliniasta musi być odpowiednio użyźniona. Oznacza to, że potrzebuje ona dodatkowych zabiegów, by nadawała się do tego, by coś na niej uprawiać. Stąd pojawia się pytanie o to, jak użyźnić glebę gliniastą tak, by była ona ziemią zdatną do tego, by rosły na niej rośliny. Przede wszystkim, najlepszym okresem na użyźnianie gleby jest moment, kiedy zaczynamy jej używać – czasem jest to okres, kiedy wprowadzamy się na daną posesję, czy kiedy zakładamy ogrody i sady. Użyźnianie gleby na początku jest bardzo ważne, ponieważ sprawia to, że w przyszłości zaczną na niej rosnąć potem rośliny, które będą zdrowe i piękne.
Tyczy się to tak samo drzew jak i krzewów, czy nawet warzyw. Najlepszym sposobem na to, jak użyźnić glebę gliniastą, jest piaskowanie jej, co sprawia, że staje się ona o wiele bardziej przepuszczalna i zdatna do uprawy. Piaskowanie to proces, który wymaga od nas czasu i cierpliwości, a często także i siły, jednak jak do tej pory, nie wymyślono zabiegu, który mógłby użyźnić glebę gliniastą w lepszym stopniu. Jeśli planujemy piaskować glebę, powinniśmy przygotować ją do tego odpowiednio, poprzez odchwaszczenie jej, oraz późniejsze przekopanie, które pozwoli na to, by wszystko przebiegło jak najlepiej. Po piaskowaniu należy pamiętać, by glebę podlewać obficie i często, by nie straciła ona swoich wartości.