Naturalne środowisko jest niezastąpionym towarzyszem życia ludzkiego. Występowanie lasów, rzek oraz wszystkich zielonych terenów jest coraz częściej obejmowane ochroną, ponieważ rozwój cywilizacyjny zaczął zajmować zbyt duże naturalne przestrzenie.
Sprawdź również – ekogroszek workowany prosto z kopalni, ile kosztuje?
Nie każdy ma świadomość, jak ważna jest natura dla człowieka. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niektórymi zachowaniami mogą doprowadzić nawet do katastrofy ekologicznej. Tak się właśnie stało w przypadku jednej z naszych polskich rzek. Złote algi w Odrze. Z ogromną wnikliwością sprawdzamy, co to jest, złote algi. Opiszemy, skąd się biorą złote algi, jak wyglądają złote algi.
Przedstawiamy ich działanie na ludzi i zwierzęta, czy złote algi są trujące. Zdradzamy występowanie złotych alg w Odrze i sprawdzamy, jakie informacje umieszczone są w Wikipedii o złotych algach.
Spis treści
Złote algi – co to jest?
Złote algi, co to jest, takie pytanie zadaje coraz więcej osób. Dlaczego złote algi przyciągają tak liczne zainteresowanie? Złote algi są gatunkiem inwazyjnym glonów, które występują w lekko zasolonych oraz słodkich wodach. Środowisko, jakie uwielbiają złote algi, powinno wykazywać odczyn pH co najmniej 5,8. W wodach, które wykazują wyższe wartości pH, złote algi rozkwitają, ponieważ im więcej jonów wodorotlenkowych OH+, tym złote algi lepiej odnajdują się w takiej wodzie.
Prymnesium Parvum jest nazwą obcą dla każdego, kto nie ma styczności z botaniką oraz chemią. Jest to nazwa łacińska złotych alg, które mogą pojawić się w zbiornikach wodnych. Ich występowanie przez długi okres nie będzie widoczne dla ludzi oraz organizmów żyjących w wodach. Podczas spoczynku złote algi występujące w wodzie nie wykazują żadnych zmian oraz oddziaływania na wodę i żyjące w niej organizmy. Złote algi nie występują w licznych skupiskach w żadnym kraju. Dotychczas występowanie złotych alg zostało odnotowane jedynie w Wielkiej Brytanii, Teksasie, Norwegii, Danii. W dalszej części artykułu sprawdzamy, skąd się biorą złote algi.
Złote algi – skąd się biorą?
Złote algi nie są występującym w każdej wodzie naturalnym glonem. Gatunek jest znany naukowcom, jednak jego szczególne właściwości są cały czas odkrywane. Skąd się biorą złote algi i dlaczego ich działanie jest objęte tak licznymi akcjami zapobiegawczymi?
Złote algi nie pojawiają się w żadnej wodzie same, to, skąd się biorą złote algi, może wiele osób zdziwić. Nie przyczynia się do tego żadne działanie chemiczne, nie odnotowano jeszcze na świecie procesów wytwarzania złotych alg w laboratoriach. Złote algi powstają same w zasolonych wodach, warunki muszą sprzyjać rozwojowi glonów, posiadać lekko słony odczyn o wysokiej zawartości jonów wodorotlenkowych. Złote algi mogą zostać przeniesione za sprawą przemieszczających się ptaków lub wpływających ryb do zdrowej rzeki. Ich występowanie w słodkich wodach zawsze jest zapoczątkowane wpłynięciem zakażonej wody przez kanał dróg przelotowych zbiorników, dlatego najczęściej wykrywane są w rzekach.
Złote algi – jak wyglądają?
Występowanie oraz działanie złotych alg w wodzie jest w każdym przypadku przez dłuższy okres niewiadome dla ludzi. Człowiek nie jest w stanie ich dostrzec gołym okiem. To jak wyglądają złote algi, jest dobrze znane naukowcom, ponieważ zauważenie ich jest możliwe jedynie pod mikroskopem.
Złote algi jak wyglądają? Otóż złote algi posiadają niesymetryczne, elipsowate kształty. Rozmiar złotych alg jest mikrometryczny, ponieważ złote algi osiągają od 8 do 16 mikrometrów długości oraz od 4 do 10 mikrometrów szerokości.
Transparentna budowa ciała jest zaznaczona dwoma czarnymi pasami, które przebiegają przez całą długość organizmu, dzięki nim złote algi mogą się poruszać. Złote algi posiadają jeszcze twardszą strukturę od spodu z widocznymi odnóżkami, które ułatwiają czepianie się podłoża. Poprzez rzadkie występowanie złotych alg oraz dosyć niską znajomość ich wszystkich właściwości pojawią się liczne pytania, czy złote algi są trujące. Poniżej wszystko opisujemy.
Złote algi – czy są trujące?
Złote algi w momencie pojawia się w jakimś zbiorniku wodnym, nie wykazują żadnych cech zatruwających wodę. Pytania, czy złote algi są trujące, nie biorą się bez powodu. Występowanie złotych alg w wodzie jest niebezpieczne dla organizmów wodnych. W czasie spoczynku złote algi nie powodują żadnych zmian oraz zatruć. Problem zaczyna się pojawiać w chwili kwitnienia złotych alg. Na powierzchni wody pojawia się złoto brązowa zawiesina.
Złote algi są trujące i bardzo niebezpieczne dla ryb oraz wszystkich organizmów żyjących w wodzie. Powodują wtedy całkowity pomór wszystkich żyjących gatunków. Jak podają naukowcy, złote algi nie są trujące dla ludzi oraz ptaków, jednak przebywanie w takich wodach może powodować reakcje alergiczne, dlatego korzystanie ze zbiorników wodnych zajętych złotymi algami jest zabronione.
Złote algi w Odrze
Od połowy lipca były prowadzone liczne badania wody w rzece Odra. Tysiące śniętych ryb oraz martwych organizmów żyjących w rzece zaalarmowały służby do działania. Początkowo myślano, że rzeka została zatruta chemicznymi związkami, podawano występowanie rtęci. Po przeprowadzeniu licznych badań w kraju oraz za granicą wykryto występowanie złotych alg w Odrze.
Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ złote algi w Odrze rozprzestrzeniły się na prawie całej długości rzeki, co spowodowało wymarcie życia w rzece Odra. Ogłoszono katastrofę biologiczną. Złote algi występujące w Odrze są cały czas badane, próbki wody z różnych obszarów trafiają do laboratoriów, ponieważ pilnie należy ustalić, jaki stopień zatrucia wody występuje oraz oszacować ile czasu będzie trwało odbudowa ekosystemu Odry.
Naukowcy na podstawie pierwszych badań mogli stwierdzić, że odbudowanie występowania ryb oraz zwierząt w Odrze zajmie kilka lat. Poprzez tak liczny pomór organizmów żyjących w Odrze należy się przygotować na kolejne wydarzenia spowodowane rozkładającymi się organizmami w wodzie. Złote algi w Odrze mogą skutkować wystąpieniu sinicy oraz wtórnym zakażeniu, ponieważ nie jest znane dokładne występowanie glonów. Zakwit złotych alg nie jest wykluczony na kolejnych obszarach rzeki.
Niestety niski poziom wody oraz znaczne zasolenie spowodowane wpływającymi wodami do Odry nie pozwala na tę chwilę oszacować dalszych działań, oraz możliwości podjęcia czynności odbudowujących. Dodatkowo wysoka temperatura otoczenia wpływa na niekorzyść dla jakichkolwiek akcji oraz prac odkażających Odrę.
W obecnej chwili trwają liczne badania pod kątem odnalezienia przyczyny osiedlenia się złotych alg w Odrze. Co przyczyniło się do obecności złotych alg w Odrze, będzie na bieżąco podawane przez służby pracujące przy badaniach. Poniżej sprawdzamy, co na temat złotych alg publikuje Wikipedia.
Złote algi – Wikipedia
Na stronie Wikipedii możecie znaleźć obszerny artykuł dotyczący glonów i alg. Ich budowy, struktury oraz rozmnażania. Złote algi i sytuacja związana z obecną katastrofą ekologiczną w Odrze właśnie pojawiła się na stronie Wikipedia. Złote algi są bezustannie badane oraz odkrywane dlatego w artykule, który znajduje się na platformie Wikipedia, dodawane są systematycznie coraz to nowsze dane odnośnie przebiegu tej niezwykle przykrej dla naszego społeczeństwa, katastrofy ekologicznej.