Dodatek do betonu zwiększający wytrzymałość – który wybrać, czy warto stosować?

Dodatek do betonu zwiększający wytrzymałość - który wybrać, czy warto stosować

Każdy z nas przed podjęciem jakiejkolwiek pracy, sprawdza wszystkie dostępne rozwiązania ułatwiające pracę oraz dające najlepsze efekty dla naszego zadania w tym m.in. w budownictwie. Jakość wykonanych przez nas prac jest mocno respektowana, ponieważ liczymy na jednorazowe działania. Jeżeli wykonamy coś niechlujnie lub wybierzemy materiały słabszej jakości, nasz trud pójdzie na marne. W związku z tym w dzisiejszym wpisie omówimy kwestię związaną z dodatkami do betonu i cementu, które korzystanie wpływają na wytrzymałość

Sprawdź również – schody wspornikowe i półkowe

Wybierane przez nas materiały często możemy jeszcze polepszyć. Dokupując różne dodatki, które ułatwiają nam pracę oraz dodają wartości produktom. Tak jest w przypadku betonu oraz cementu. Możemy dobrać dodatki, które poprawią jakość naszego surowca. 

W dzisiejszym artykule opisujemy, jakie są dodatki do betonu, dodatki do betonu zwiększające wytrzymałość, jak sprawdza się popiół lotny dodany do betonu, jakie są dodatki do cementu oraz jaką funkcję spełnia pył krzemionkowy. 

Dodatki do betonu i cementu – czy warto?

Jeżeli chcemy, aby wylany przez nas beton wytrzymał próbę czasu, warunków atmosferycznych oraz różnych obciążeń, staramy się wybrać najlepszą jakość surowca. Czasami jednak to nie wystarcza, dlatego możemy się wspomagać dodatkami do betonu. Dla osób, które mają styczność z betonem często, dodatki do betonu nie są zaskoczeniem, jednak osoby, które nie mają zbyt dużego pojęcia o tym, mogą być lekko zaskoczone. 

Dlatego dla ułatwienia Wam pracy opisujemy, jakie są dostępne dodatki do betonu

Warto dokładnie sprawdzić przed zastosowaniem, jakiegokolwiek wspomagacza, jakie są jego właściwości wytrzymałościowe. Żebyście nie używali dodatków do betonu, które nam nie będą pomagały, a wręcz przeciwnie, wpływały w negatywny sposób na konstrukcję betonową. Na rynku są dostępne dodatki w postaci substancji polimerowych oraz włókien stalowych. Dzięki temu parametry betonu zostają zmodyfikowane na naszą korzyść. Poprzez dodanie substancji wspomagających zmianę właściwości betonu, nasz surowiec ma ulepszoną elastyczność oraz dużo wyższa wytrzymałość na obciążenia. 

Dodatek do betonu zwiększający wytrzymałość - który wybrać, czy warto stosować

Dodatki do betonu stosowane w wylewkach posadzkowych w różnych pomieszczeniach, również na dużych halach oraz sklepach dają nam gwarancję na elastyczne dopasowanie się do warunków, jakie panują w takich miejscach. Obciążenie maszyn oraz pojazdów, jakie pracują w takich miejscach, nie będą zagrożeniem dla naszej posadzki betonowej. 

Tylko który dodatek do betonu zwiększa wytrzymałość? Zapraszamy do dalszej części artykułu, a znajdziecie odpowiedź na wskazane przez na zapytanie. 

Dodatki do betonu zwiększające wytrzymałość

Jeżeli chcemy zwiększyć wytrzymałość naszego betonu, warto jest wybrać beton z dodatkiem o zwiększonej wytrzymałości. Dzięki temu, podczas pracy maszyn np. produkcyjnych nasze podłoże będzie stabilne. Do wylewek na zewnątrz także warto zastosować dodatki do betonu zwiększające wytrzymałość.

Jeżeli planujemy wylać beton przed budynkiem, musimy pamiętać, że taka posadzka jest narażona na deszcze, mrozy oraz promieniowanie słoneczne. Podczas zimy, podłoże jest najbardziej narażone na uszkodzenia, dlatego zastosowanie dodatku do betonu zwiększającego jego wytrzymałość daje nam pewność, że po zimie nie będziemy musieli przeprowadzać renowacji podłoża. 

Takie dodatki to substancje nieorganiczne. Zaliczamy do nich fluorki metali, azotany oraz chlorki. Dodatkowo zwiększoną wytrzymałość gwarantuje nam niskocząsteczkowy polietylenoglikol. Jeżeli użyjemy tych dodatków do betonu, nasza powierzchnia będzie miała wysoką wytrzymałość

W sieci pojawia się jeszcze jedno pojęcie. Popiół lotny do betonu. Sprawdzamy, co kryje pod sobą. 

Popiół lotny do betonu – jak stosować?

Czym dokładnie jest popiół lotny i pył krzemionkowy, jako dodatek do betonu? Podczas produkcji betonu, każdy producent musi zachować sztywno opracowane normy PN-EN. Normy jasno dzielą produkcję betonu na różne klasy oraz typ betonu. Dzięki temu możemy stosować różny rodzaj betonu w innych inwestycjach, w zależności od potrzeb oraz specyfikacji. 

Popiół lotny do betonu jest dodatkiem stosowanym w czasie produkcji. W klasyfikacji norm PN-EN beton z zawartym popiołem lotnym jest betonem typu II. Jeżeli producenci stosują do produkcji betonu popiół lotny, otrzymany surowiec będzie produktem, który lepiej się rozprowadza, przyspieszona zostaje hydratacja, wzrasta wytrzymałość betonu, mikrostruktura jest zagęszczona. 

Dodatek do betonu zwiększający wytrzymałość - który wybrać, czy warto stosować

Dodatki do betonu już znamy, sprawdzamy jeszcze, jakie funkcje spełnia pył krzemionkowy.

Pył krzemionkowy – co to za dodatek do cementu?

Pył krzemionkowy jest dodatkiem do cementu stosowanym w produkcji betonu wysokowartościowego. Dzięki temu cement, który wykorzystujemy do produkcji betonu, otrzymuje właściwości najwyższej jakości. 

Poprzez dodanie pyłu krzemowego do cementu, beton, jaki uzyskamy, wykazuje bardzo wysoką przyczepność oraz odporność na uszkodzenia i zniekształcenia. Mikrostruktura jest znacznie uszczelniona, substancje chemiczne nie są zagrożeniem dla betonu. Dodatkowo, jeżeli chcemy wybrać beton samowiążący, pył krzemowy będzie fantastycznie dopełniał jego właściwości. 

Dodatki do cementu, są jednym z kilku składników betonu, podzielone na końcowe właściwości betonu. Warto jest sprawdzać, jakie dodatki są stosowane do cementu, żebyśmy mogli wybrać najlepszy beton do zaplanowanego przez nas projektu. 

Reklama