Schody wspornikowe i półkowe – konstrukcja, montaż, zbrojenie, opinie użytkowników

Schody wspornikowe i półkowe - konstrukcja, montaż, zbrojenie, opinie użytkowników

Schody towarzyszą nam każdego dnia, w domu, w pracy i w różnych instytucjach. Wyróżnia się w ten sposób wiele rodzai konstrukcji schodów m.in. są to schody wspornikowe i półkowe, dlatego, jeżeli będziemy chcieli zamontować w naszym domu schody, warto sprawdzić wszystkie pozostałe dostępne modele. 

Sprawdź również – więcej z kategorii budownictwo 

My w dzisiejszym artykule przedstawiamy Wam schody wspornikowe nazywane również schodami półkowymi, opisujemy konstrukcję tych schodów wspornikowych, jak wygląda system mocowania schodów wspornikowych, jak wykonać zbrojenie schodów wspornikowych, cenę schodów wspornikowych oraz półkowych. Sprawdzimy jeszcze opinie o schodach półkowych, jak wygląda zbrojenie, stelaż oraz system montażu schodów półkowych. 

Schody wspornikowe – jak wykonać i zrobić?

W takim razie, jak wykonać i zrobić schody wspornikowe? Schody wspornikowe, jak sama nazwa wskazuje, są niezwykle lekkimi w konstrukcji schodami. Wygląd schodów półkowych pozwala na montaż w każdym miejscu w naszym pomieszczeniu, ponieważ nie zaburzają naszej przestrzeni. Ich lekki, niemal ażurowy styl pozwala na bezpieczne umieszczenie schodów wspornikowych nawet na środku pomieszczenia. Schody półkowe, nawet jeżeli nie wiemy jak wyglądają, nazwa może nam dużo podpowiedzieć, jak wyglądają schody wspornikowe. Od dłuższego czasu schody półkowe są coraz częściej wybierane przez osoby, które chcą mieć w swoich domostwach stylowe schody. 

W dalszej części wpisu sprawdzamy, jakie schody półkowe mają opinie użytkowników na forum. Takie wpisy osób, które posiadają schody wspornikowe, będą wiarygodnym źródłem informacji o schodach półkowych. 

Schody półkowe – opinie użytkowników na forum

Zatem, jakie pojawiają się opinie użytkowników na forum o schodach półkowych? Opinie jakie się pojawiają w sieci o schodach półkowych, najczęściej sugerują to, że świetnie współgrają z resztą pomieszczenia. Jeżeli zdecydujemy się na schody półkowe w ciemnym kolorze, dodadzą skontrastowania otoczenia w naszym pomieszczeniu. 

Następne pozytywne opinie o schodach półkowych możecie przeczytać o ich wyglądzie. Schody wspornikowe są dosłownie wkomponowane w naszą ścianę lub stoją na słupie z dużymi przerwami. Dzięki temu nie wprowadzają podziału pokoju, w którym znajdują się schody półkowe. Zdarza się, że ludzie nie potrafią dopasować odpowiednich schodów, a te zamontowane psują koncepcję pomieszczenia. Dlatego z całą pewnością, schody półkowe sprawdzą się w takich sytuacjach. 

Schody wspornikowe i półkowe - konstrukcja, montaż, zbrojenie, opinie użytkowników

Następnym argumentem dającym półkowym schodom popularności jest idealne dopasowanie do aktualnej mody. Schody półkowe swoim wyglądem zyskują wiele pozytywnych opinii na forum internetowym. 

Stelaż i konstrukcja do mocowania schodów półkowych 

Jak wygląda stelaż i konstrukcja do mocowania schodów półkowych? Stelaż schodów wspornikowych, jest bardzo lekki, po zamontowaniu desek stelaż schodów półkowych jest niemal niewidoczny. 

Sama konstrukcja schodów półkowych podobnie, jak stelaż schodów wspornikowych, jest niezwykle prosta oraz zredukowana. Jeżeli nie wiemy, jak wygląda konstrukcja schodów wspornikowych, możemy pomyśleć, że zostały wmurowane w ścianę. Schody wspornikowe mają bardzo charakterystyczną konstrukcję, opartą o montaż stelaża w ścianie. Wytrzymałość naszych schodów półkowych zawdzięczamy bardzo twardym materiałom, stelaż oraz same stopnie schodów wspornikowych wykonane są przeważnie z wyjątkowo mocnych materiałów. 

System mocowania schodów wspornikowych również jest wzmocniony o specjalne śruby, które są wpuszczane w ścianę. Podczas montażu schodów wspornikowych, jeżeli użyjemy zwykłych śruby, może się okazać, że są za słabe. Cały system mocowania schodów wspornikowych jest prosty, ale bardzo solidny.

A jak wygląda sam montaż schodów półkowych? W dalszej części artykułu opisujemy krok po kroku to, jak wygląda montaż schodów wspornikowych. 

Jak wygląda montaż schodów półkowych?

W jaki sposób wykonać montaż schodów półkowych? Jeżeli chcemy zamontować schody półkowe, ale nasz dom jest już prawie wykończony, gładzie są położone na ścianach, to nasze schody półkowe zrujnują naszą poprzednią pracę. Montaż schodów półkowych zaczynamy we wczesnej fazie budowy. Jest to dlatego ważne, ponieważ montaż schodów półkowych musi być wykonany do belek, które znajdują się w ścianach. 

Dodatkowo nasza ściana musi być wzmocniona i przygotowana na montaż schodów półkowych. Wymagana grubość ściany to 25 cm szerokości. Belki, do których montujemy schody wspornikowe, muszą być żelbetowe.

Schody wspornikowe i półkowe - konstrukcja, montaż, zbrojenie, opinie użytkowników

Jeżeli nasza ściana jest przygotowana, stelaż jest zamontowany, przychodzi kolej na stopie, umieszczane na stelażu zamontowanym do belki. Nie jest to proste, dlatego jeżeli nie wiemy, jak zamontować schody wspornikowe, zgłośmy się do profesjonalisty. Stopie należy montować jednostronne, z dużą precyzją oraz doświadczeniem, aby podczas użytkowania nie uległy uszkodzeniom. 

Należy jeszcze pamiętać o zbrojeniu schodów wspornikowych. 

Jak wykonać zbrojenie schodów wspornikowych?

Zbrojenie schodów wspornikowych odbywa się tak samo, jak montaż stelaża, podczas pracy wykonywanych przez murarzy. Zbrojenie schodów wspornikowych to umieszczanie stopni na osobnej podstawie. 

Ważne, aby zachować proporcję, szerokość stopnia 1 metr, to wieniec musi mieć 20 cm. W przypadku 1 5-metrowego stopnia wieniec 30 cm. Zostaje nam jeszcze jedna kwestia do omówienia. Dokładnie chodzi o cenę schodów wspornikowych. 

Schody wspornikowe – jaka cena?

Każda osoba, która planowała lub planuje montaż schodów wspornikowych, doskonale wie, że ceny za schody nie są jednakowe. Cena schodów wspornikowych zależy od materiału, z jakiego wykonane są stopie. 

Szacowana średnia cena za schody wspornikowe to od 200 do 600 złotych. Dodatkowo musimy doliczyć spocznik, który będzie nas kosztował ok. 2500 złotych oraz wspornik za 7500 złotych. Cena schodów wspornikowych może być jeszcze wyższa, ponieważ niekiedy doliczany jest koszt robocizny. 

Reklama