Jak zadbać o jakość powietrza w domu? Podpowiadamy!

Jak zadbać o jakość powietrza w domu? Podpowiadamy!

Zimniejsze miesiące oznaczają czas, w którym powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jakość powietrza w twoim domu! Jest ono bardziej suche – przez działające kaloryfery, a przy tym – zwykle bardziej zanieczyszczone – przez wzmożoną emisję związaną z paleniem w piecach. Dlatego nie ma co zwlekać – pora zaopatrzyć się w urządzenia, dzięki którym zadbasz o zdrowie i komfort wszystkich domowników. Dowiedz się, co kupić!

Nawilżacz powietrza – dlaczego warto?

Gdy za oknem spada temperatura, szybko włączają się kaloryfery. Komfort cieplny związany jest jednak z wysuszeniem powietrza wewnątrz mieszkania. Wkrótce po rozpoczęciu sezonu grzewczego mogą cię dotknąć pierwsze niedogodności – takie jak wysuszona skóra czy problemy z zasypianiem. Z czasem mogą one stać się bardziej uciążliwe. Przykładowo – infekcje przy suchym powietrzu są bardziej dokuczliwe, a pozbycie się męczącego kaszlu – trudniejsze. Odbija się to nie tylko na ludziach! Dostrzeżesz także różnicę w wyglądzie domowych roślin. Jeśli chcesz, by wszystkie przetrwały do wiosny, ustaw w pobliżu stojaka na kwiaty nawilżacz powietrza.

Suche powietrze szkodzi przede wszystkim dzieciom. Dlatego kupując nawilżacz powietrza, zdecyduj się na oddzielne urządzenie do pokoju dziecięcego. Gdzie jeszcze ustawić taki sprzęt? Przede wszystkim w sypialni! Odpowiednio nawilżone powietrze ułatwia bowiem zasypianie.

Jaki model urządzenia wybrać? Masz do wyboru modele:

 • parowe;
 • ewaporacyjne;
 • ultradźwiękowe.

Urządzenia parowe są niedrogie, jednak wiele osób rezygnuje z nich ze względu na emisję ciepłej pary – z tego powodu nie taki sprzęt nie sprawdzi się w pokoju dziecka. Chętnie wybieranymi sprzętami są modele ultradźwiękowe. Także niedrogie, a przy tym – zwykle ciekawie zaprojektowane. Pamiętaj jednak, by używać do nich wyłącznie wodę destylowaną. Stosowanie kranówki może powodować wytrącanie szkodliwego kamiennego pyłu. Nie jest to również najlepszy wybór dla właścicieli czworonogów. Zwierzęta mogą słyszeć ultradźwięki – i nie jest to dla nich komfortowe. Lepiej wtedy zdecydować się na nawilżacz ewaporacyjny! Taki sprzęt jest zwykle najdroższy z omówionych, a trzeba jeszcze uwzględnić konieczność wymiany filtrów.

Oczyszczacz powietrza – czy warto się na niego zdecydować?

Nawilżanie powietrza to jedno, trzeba je także oczyszczać! Z roku na rok rośnie społeczna świadomość zanieczyszczeń powietrza, wiele osób starannie monitoruje jego jakość w specjalnych aplikacjach. Nic dziwnego, że oczyszczacze cieszą się dużą popularnością.

Jak wybrać odpowiedni model? Zwróć przed wszystkim uwagę na:

 • zasięg urządzenia;
 • zastosowane filtry;
 • tryby pracy;
 • koszty eksploatacji;
 • czujniki;
 • generowany hałas;
 • łatwe sterowanie;
 • współczynnik CADR (wyrażany w m3/h);
 • atrakcyjny design.

Oczyszczacz powietrza powinien znajdować się w pomieszczeniu, w którym przebywasz najwięcej. Często jest to sypialnia. Dlatego decydując się na nowe urządzenie, zwróć uwagę na generowany hałas i tryby pracy – nocny oznacza, że sprzęt może pracować dyskretnie, nie zakłócając wypoczynku.

Nie jesteś pewien, czy masz odpowiednio dużo miejsca, by postawić zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza? Możesz przyjrzeć się urządzeniom, które łączą obie funkcje. Dzięki temu nie musisz rezygnować z oczyszczania lub nawilżania. Takie urządzenie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, w których trudno o miejsce do przechowywania sprzętów poza sezonem.

Z dbaniem o jakość powietrza w domu nie powinieneś zwlekać. To nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim – zdrowia całej rodziny! Sprawdź oczyszczacze, nawilżacze i nawilżacze-oczyszczacze w sklepie MediaMarkt! Każdy sprzęt jest szczegółowo ocenimy przez użytkowników – łatwo więc zdecydujesz, czy nadaje się on do twojego domu!

[Artykuł sponsorowany]

Reklama