Jak zwiększyć i wyszukać większą ilość kanałów w telewizji naziemnej?

Jak zwiększyć i wyszukać większą ilość kanałów w telewizji naziemnej (1)

Od 2013 roku mamy dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej, która umożliwia nam oglądanie większej liczby kanałów w wysokiej jakości i często z dźwiękiem Dolby Digital. Dzięki standardowi DVB-T, nie musimy już korzystać z fizycznych programów telewizyjnych, a zamiast tego możemy skorzystać z elektronicznego przewodnika po programach (EPG), który pozwala nam na łatwe wyszukiwanie i wybieranie kanałów. Dzięki temu, że wiele kanałów jest dostępnych za darmo, nie musimy płacić za abonament, a jedynie raz wydać pieniądze na zakup odpowiedniego sprzętu. Cyfrowa telewizja naziemna jest coraz popularniejsza, ponieważ umożliwia oglądanie telewizji bez konieczności korzystania z kabli czy satelitów. Dzięki temu, że sygnał telewizyjny jest przesyłany drogą cyfrową, jakość obrazu i dźwięku jest znacznie wyższa niż w przypadku telewizji analogowej.

Darmowa telewizja naziemna kanały

W Polsce od 2013 roku działa cyfrowa telewizja naziemna, która umożliwia oglądanie wielu darmowych kanałów w wysokiej jakości, w tym programów edukacyjnych, rozrywkowych i informacyjnych. Na terenie kraju funkcjonuje cztery ogólnodostępne multipleksy, jeden nadający programy kodowane Cyfrowego Polsatu (TV Mobilna) oraz multipleksy lokalne, do których dostęp mają widzowie z konkretnego regionu.

Darmowe kanały dostępne w ramach multipleksów są bardzo zróżnicowane i umożliwiają wybór dla każdego. W multipleksie 1 nadają takie stacje jak Stopklatka, Eska TV, TTV, Polo TV, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV oraz Antena HD. W multipleksie 2 można z kolei obejrzeć Polsat, TVN, TV4, TV6, Puls, Puls 2, TVN 7 oraz Super Polsat. W multipleksie 3 nadają TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport HD oraz TVP Historia (będzie wciąż nadawał w standardzie DVB-T do końca 2023 roku ze względu na wojnę w Ukrainie), a w multipleksie 6 m.in. TVP World HD, TVP Nauka HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Polonia, TVP Kultura HD oraz TVP Kobieta HD. Ogólnopolski multipleks 8 nadaje w dotychczasowym standardzie DVB-T i na jego antenach nadawane są takie stacje jak Nowa TV, Metro, Zoom TV oraz WP.

Sprawdź również – Podpowiadamy jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu

Jak zwiększyć ilość kanałów w telewizji naziemnej?

Aby zwiększyć ilość kanałów w telewizji naziemnej, należy upewnić się, że posiadasz odbiornik z tunerem DVB-T2 i kodekiem HEVC. W przypadku, gdy Twój telewizor nie ma tych funkcji, można zainwestować w zewnętrzny dekoder HD lub kupić nowy telewizor. Jeśli często korzystasz z komputera do oglądania telewizji, możesz kupić kartę telewizyjną DVB-T2.

Aby uzyskać dostęp do większej liczby kanałów, warto sprawdzić, gdzie znajduje się nadajnik MUX8 w Twojej okolicy. Najlepiej skorzystać z mapy Emitel, aby znaleźć najbliższy nadajnik. Im bliżej nadajnika znajdujesz się, tym mniej zakłóceń możesz oczekiwać podczas oglądania telewizji.

Można również zwiększyć ilość kanałów, przekierowując antenę w kierunku nadajnika. Antena powinna być skierowana w kierunku nadajnika i znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby uzyskać najlepszy sygnał.

W przypadku braku dostępu do nowych kanałów, warto skontaktować się z operatorem telewizji naziemnej, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu.

W skrócie, aby zwiększyć ilość kanałów w telewizji naziemnej, warto mieć odpowiedni odbiornik z tunerem DVB-T2 i kodekiem HEVC, skierować antenę w kierunku nadajnika MUX8 i korzystać z mapy Emitel, aby znaleźć najbliższy nadajnik. Można również zainwestować w zewnętrzny dekoder HD lub kartę telewizyjną DVB-T2. W przypadku problemów, warto skontaktować się z operatorem telewizji naziemnej, który może pomóc w rozwiązaniu problemu.

Jak wyszukać więcej kanałów w telewizji naziemnej?

Aby wyszukać więcej kanałów w telewizji naziemnej, trzeba skorzystać z odbiornika telewizyjnego lub dekodera DVB-T, który samodzielnie wyszuka dostępne stacje telewizyjne. W przypadku, gdy odbiornik nie jest w stanie znaleźć stacji automatycznie, należy przeprowadzić ręczne wyszukiwanie kanałów.

W przypadku korzystania z dekodera DVB-T, należy wejść w menu, wybrać opcję “wyszukiwanie ręczne”, “skanowanie kanałów”, “skanowanie ręczne” oraz “skanuj kanały”. Po znalezieniu właściwego numeru kanału, który można znaleźć w Internecie, należy nacisnąć przycisk “ENTER”. Następnie dekoder przeprowadzi skanowanie kanału w poszukiwaniu programów telewizyjnych, a użytkownik może wybrać interesujące go kanały.

Korzystając z telewizora ze zintegrowanym tunerem DVB-T2 MPEG-4, należy przejść do menu głównego telewizora i wybrać opcję “wyszukiwanie ręczne”. Następnie trzeba wybrać odpowiedni numer kanału bieżącego multipleksu i wybrać opcję “skanowanie”. Po wykryciu kanałów, użytkownik może wybrać interesujące go programy.

W przypadku obu metod, ważne jest znalezienie właściwego numeru kanału, który pozwoli na znalezienie dostępnych stacji telewizyjnych. Można znaleźć go na stronach internetowych, takich jak tabeli multipleksów. Po przeprowadzeniu ręcznego wyszukiwania kanałów, użytkownik powinien mieć dostęp do większej liczby stacji telewizyjnych w telewizji naziemnej.

Reklama