Licytacje komornicze z urządzeniami przemysłowymi – maszyny stolarskie i koparki z windykacji, czy warto?

Licytacje komornicze z urządzeniami przemysłowymi - maszyny stolarskie i koparki z windykacji, czy warto

Kiedy jedni zmuszeni są windykować ich długi, inni mają okazję do zakupu różnych ruchomości, jak i nieruchomości  po atrakcyjnych cenach, niedostępnych do osiągnięcia w normalnych okolicznościach. Podczas licytacji komorniczych nabyć można poza nieruchomościami np. samochody, sprzęt rolniczy czy przemysłowy, jak i sprzęt RTV oraz AGD. W poniższym artykule przyglądniemy się licytacjom komorniczym z urządzeniami przemysłowymi i maszynami, które można tam nabyć. 

Czy warto więc zainteresować się licytacjami komorniczymi? Informacje na ich temat przydadzą wam się niezależnie od tego, czy to was dotyczyć będzie windykacja, czy też będziecie występować w roli kupującego. Informacje przedstawiamy poniżej. 

Licytacje komornicze z urządzeniami przemysłowymi

Licytacja komornicza to forma publicznej sprzedaży ruchomości lub nieruchomości należących do dłużnika, a jej celem jest uzyskanie przez organizatora – komornika środków na spłatę zobowiązań dłużnika. Licytację przygotowuje zawsze komornik i to on czuwa nad jej przebiegiem. Licytacje odbywają się zazwyczaj w ostateczności, kiedy na podstawie posiadanego tytułu wykonawczego (np. nakazu zapłaty) nie można spłacić wierzyciela z płynnych środków na rachunkach dłużnika, bądź w inny, mniej inwazyjny sposób. 

Aby przystąpić do licytacji należy wpłacić rękojmię, inaczej jako wadium czyli kwotę do 10% oszacowanej wartości. Wadium należy wpłacić przed rozpoczęciem licytacji, aby móc wziąć w licytacji udział. Jeżeli wartość przedmiotu licytacji jest oszacowany na mniej niż 5 tysięcy, wadium nie jest wymagane. Jest to gwarancja dla organizatora i wierzyciela, iż osoba wpłacająca wyraża realne zainteresowanie przedmiotem licytacji i ma zamiar zakupić go, jeżeli licytację wygra. W razie wygrania przetargu, odstąpienie od wpłacenia pełnej kwoty, wpłacone wadium przepada. 

Sprawdź również – Uzasadnienie wniosku o zapomogę – co to znaczy, przykład, jednorazowa zapomoga, zapomoga losowa

Maszyny stolarskie przejęte od komornika

Obecnie odbywają się licytacje w formie tradycyjnej, jak i e-licytacje, czyli odbywające się on-line licytacje wszelakich ruchomości. Na stronie e-licytacje.komornik.pl można założyć profil, aby uczestniczyć właśnie w takich internetowych licytacjach. Do założenia profilu na stronie będzie potrzebny numer PESEL, a po weryfikacji będziemy mogli brać udział w różnych licytacjach komorniczych.

Podstawowy sposób poszukiwania interesujących nas ofert dzieli się oczywiście na ruchomości i nieruchomości. Kategorii ruchomości jest wiele i są to m.in. antyki, sztuka; biżuteria, zegarki; łodzie jachty; maszyny przemysłowe; maszyny rolnicze; meble; motocykle, skutery, quady; odzież; samochody czy pozostałe ruchomości. Pośród nieruchomości znajdziemy m.in. garaże, miejsca postojowe; grunty; domy; mieszkania; lokale użytkowe, a nawet morskie statki. 

Maszyny stolarskie z windykacji – czy warto?

Licytacji w klasycznym wydaniu szukać należy przede wszystkim w internecie, m.in. na stronie Krajowej Izby Komorniczej, serwisach Urzędów Skarbowych, różnych Kancelarii Komorniczych oraz firm windykacyjnych. Ogłoszenia internetowe zawierają zazwyczaj dane na temat licytowanego przedmiotu – cenę wywoławczą, opis techniczny maszyny, jej historię napraw, dokładnie zdjęcia i ich opisy, a także oczywiście miejsca i daty samych licytacji. Przyjęte również jest, iż przed samą licytacją przedmiot jest wystawiany wcześniej do obejrzenia, aby potencjalni licytanci mogli się z nim zapoznać. 

Niestety, ta forma zakupu maszyn przemysłowych posiada również swoje minusy. Ocena atrakcyjności przedmiotu często nie jest łatwa, a zdjęcia są często ciemne, rozmazane i ogólnie słabej jakości. Opisy przedmiotów również odstają od wymagań i zawierają jedynie podstawowe informacje takie jak kto, kiedy, o co przeprowadza licytację i jaka jest cena wywoławcza. Polecamy w takich sytuacjach skontaktować się komornikiem w celu zapytania o szczegóły licytacji lub nawet oględziny przedmiotu.  

Koparki z windykacji

A więc czy warto zdecydować się na zakup sprzętu przemysłowego z windykacji? Czy koparka z licytacji komorniczej będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom? Jednoznaczna odpowiedź będzie trudna. Na licytacji u komornika z pewnością można natrafić na świetne okazje, lecz ciężko o konkretne oszacowanie jak często może mieć to miejsce. Zarówno ruchomości, jak i nieruchomości wystawione na licytację komorniczą mogą nie spełniać wszystkich naszych oczekiwań. 

Dobrego przygotowania do licytacji wymagają przede wszystkim przedmioty drogie, które potencjalnie trzeba oglądnąć bliżej. Trzeba bowiem znać nie tylko reguły licytacji, ale potrafić dobrze i szybko ocenić rzeczywistą wartość przedmiotu licytacji  w mniej komfortowych warunkach niż zazwyczaj.

Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem jest poznanie licytacji komorniczych najpierw w roli obserwatora, aby na spokojnie zobaczyć jak takie licytacje mogą wyglądać oraz jakie nietypowe sytuacje mogą się na takich zdarzeniach pojawić.Tradycyjną sytuacją z takich licytacji to obecności osoby podstawionej przez dłużnika, która stara się podgrzać atmosferę i doprowadzić do jak najwyższej kwoty przybicia. Owszem, ryzykuje, że nikt nie przebije jej oferty i odstępując od kupna utraci wadium, ale jest to ryzyko korzystne dla dłużnika, gdyż – jeśli taktyka się powiedzie, zyska on więcej z licytacji jego własności. 

Reklama