Lusail Iconic Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował?

Lusail Iconic Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował (1)

Już za niecały miesiąc, czyli w niedzielę 20 listopada odbędzie się święto każdego kibica piłki nożnej, czyli – piłkarski mundial. Jest to impreza, która odbywa się co cztery lata, mundial ściągnie kibiców z całego świata w jedno miejsce. Weźmie w niej udział także nasza reprezentacja Polski, która zmierzy się w grupie C z Meksykiem, Arabią Saudyjską oraz Argentyną. Będzie to wyjątkowe widowisko, ponieważ w tym roku będzie ono świętowane w Katarze. Będą to pierwsze w historii Mistrzostwa Świata, które będą się odbywać w państwie azjatyckim, a na dodatek muzułmańskim. Dodatkowo odbędzie się nietypowo, bo w porze zimowej. 32 drużyn z całego świata, będzie walczyło o najważniejsze krajowe trofeum na świecie.

Przygotowania przez kilka lat do mundialu kosztowały działaczy ogromną kwotę – 204 miliardów dolarów, czyli ponad BILION ZŁOTYCH. Na przełomie listopada i grudnia kibice będą mogli świętować piłkarskie emocje na zaledwie ośmiu katarskich stadionach, z czego siedem powstało w obrębie kilku lat za wiele milionów dolarów. Jednym z nich jest Lusail Iconic Stadium, na którym swoje mecze rozgrywa reprezentacja Kataru. Konstrukcja, a także pomysł tego stadionu jest bardzo ciekawy. W związku z tym w dalszej części wpisu sprawdzimy to, jak wygląda Lusail Stadium, ile trwała budowa tego stadionu, a na samym końcu przedstawimy szacunkowe dane finansowe i wyjaśnimy ile kosztowała cała ta inwestycja.

Lusail Stadium – kto na nim zagra ?

Na Lusail Iconic Stadium kibice świętujący piłkarskie emocje, pojawią się z wielu państw na świecie. Podczas fazy grupowej na boiskach stadionu umieszczonego w Lusail wstępnie będą grać piłkarze reprezentacji: Argentyny, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Kamerunu, Meksyku, Portugalii oraz Urugwaju. Tak więc kibice od 22 listopada do 2 grudnia będą mogli na tym obiekcie oglądać futbolowe święto drużyn znajdujących się w grupach C, G oraz H.

Lusail Iconic Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował (1)

Mecze fazy pucharowej także będą toczyć się na tym stadionie. 6 grudnia w 1/8 finału zagra tam zwycięzca grupy H z drugą drużyną grupy G. 9 grudnia odbędzie się ćwierćfinał, 13 grudnia półfinał, a najważniejszy mecz mistrzostw, czyli finał – 18 grudnia. Tak więc piłkarskich świąt na tym stadionie na pewno nie zabraknie, a być może reprezentacja Polski zawita na największy stadion tych mistrzostw.

Lusail Stadium – jak wygląda ?

Jak dokładnie wygląda Lusail Stadium w Katarze? Lusail Iconic Stadium to obiekt mieszczący się na przedmieściach miejscowości Lusail, położonej dwadzieścia kilometrów na północ od stolicy Kataru – Dohy. Jest to stadion koloru złotego o powierzchni aż 60 tysięcy metrów kwadratowych. Na ten stadion kibice, jadący na piłkarskie święto oprócz dostania się na jego teren samochodami, czy autobusami, będą mogli nawet dojechać metrem, którego stacja została wybudowana przy stadionie specjalnie na te Mistrzostwa Świata.

Nawierzchnia tego stadionu jest trawiasta, czyli wykonana w naturalnym stylu, a koncepcja architektoniczna tego stadionu zbudowanego na to święto miała być oparta na motywach arabskich. Jego konstrukcja początkowo miała przypominać “naczynie na suszone daktyle”. Fasada posiada trójkąty, które zostały zaczerpnięte z dawnych katarskich lamp. Te trójkąty mają perforowane ekrany, które zapewniają cień i które spadają i zmniejszają się do korytarzy. Dach o powierzchni 45 tysięcy metrów kwadratowych przypomina motyw architektury, który jest złożony z wielu rombów, zapewniający cień dla świętujących kibiców. Konstrukcja dachu na Lusail Iconic Stadium jest podobna jak w przypadku stadionu Wanda Metropolitano, na którym mecze rozgrywa drużyna Atletico Madryt. Poniżej przedstawiamy zarys cały budowy na zdjęciach.

Lusail Iconic Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował (1)

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

Lusail Stadium – ile miejsc ?

Ile miejsc znajduje się na stadionie Lusail Stadium? Stadion mieszczący się w Lusail ma pojemność aż 80 tysięcy miejsc i jest to największy spośród ośmiu stadionów, które zostały przygotowane specjalnie na to święto. Aktualnie znajduje się on na dziesiątym miejscu na świecie pod względem liczby miejsc. Kibicom z tylu zakątków świata, pojemność tego obiektu może wydawać się jak najbardziej odpowiednia. Szczególnie, gdy do Kataru przylecą pragnący rozrywki kibice z Meksyku czy Argentyny, a więc grupowych rywali reprezentacji Polski, którzy według najnowszych wiadomości świętujący kibice z Ameryki mogą zapełnić około 90% stadionu. A w szczególności, kiedy podczas meczu finałowego, cały stadion będzie zapełniony po brzegi. Pewną rzeczą podczas meczy będzie to, że kibice będą świętować każdą akcję ich ukochanej drużyny.

Lusail Stadium jest podzielony na dwa poziomy, czyli tyle ile ma największy stadion w Polsce, czyli warszawski PGE NARODOWY . Po Mistrzostwach Świata pojemność tego stadionu spadnie o połowę mniej miejsc, czyli tylko do czterdziestu tysięcy, a na jego miejsce, a raczej wyższego poziomu tego stadionu, powstaną sklepy, kawiarnie, miejsca użytku publicznego. W związku z tym inwestycja została zaplanowana głównie pod jedno wydarzenie. 

Lusail Stadium – czas budowy

Czas budowy Lusail Stadium trwał przez około 4 lata. Projektem tego stadionu na piłkarskie święto zajmowały się firmy AFL Architects, Foster + Partners, a także Manica Architecture. Wykonawcami byli HBK Contracting oraz China Railway Construction Corporation. Jednak początkowe założenia budowy tego obiektu sportowego były zupełnie inne.

Przewidywano, że budowa rozpocznie się w 2015 roku, a zaczęła się 2 lata później w kwietniu. Na datę zakończenia budowy tego stadionu miał przypaść rok 2020, Niestety, zamierzenia okazały się zupełnie inne. Jako jedną z przyczyn opóźnienia otwarcia była prawdopodobnie światowa pandemia koronawirusa. Świętowanie zakończenia budowy nastąpiło ostatecznie 22 listopada 2021 roku, czyli na około rok przed Mistrzostwami Świata. Mimo tego kibice na pewno docenią włożony ludzki trud w budowę tego obiektu na wielkie święto.

Lusail Stadium – Ile kosztował ?

Pytanie, które odnosi się do kosztów budowy tego stadionu z pewnością zaciekawi niejedną osobę. Koszty budowy tego stadionu na futbolowe święto dla przeciętnego kibica mogą wydawać się na bardzo duże. Jest to prawda, gdyż prawdopodobna kwota, która została przeznaczona na budowę Lusail Stadium wyniosła około 770 milionów dolarów, czyli około 3,7 miliardów złotych. Koszty stadionu w Lusail pokrywa budowa dachu, fasady i innych udogodnień.

Co ciekawe, kwota budowy katarskiego stadionu stanowi około 22,5 % ceny najdroższego stadionu na świecie, czyli SoFi Stadium, mieszczącego się w Los Angeles, kosztującego 3,4 miliarda dolarów!. Na amerykańskim stadionie są świętowane mecze futbolu amerykańskiego. Jednak, dla tak bogatego kraju jak Katar ta kwota może wydawać się nieduża. W końcu wspomniane 204 miliardy dolarów wydane na futbolowe święto, powinno być całkowicie zrozumiałe.

Lusail Stadium – Wikipedia

Przygotowania do Mistrzostw Świata i zaledwie miesiąc czasu do ich rozpoczęcia sprawia, że ludzie zaczynają się interesować tym, na jakich stadionach ich reprezentacje będą odbywały swoje rozgrywki. Przede wszystkim Wikipedia to bardzo obszerna platforma internetowa, na której znajduje się wiele cennych informacji, w tym przypadku o Lusail Stadium Wikipedia publikuje pewien krótki wpis. Znajdują się tam głównie informacje, które odnoszą się do kosztu budowy, czasu i lokalizacji, dodatkowo są tam również informacje na temat rozgrywek. To czego Wikipedia nie publikuje to zdjęcia stadionu, a ich w sieci jest nie wiele. Kolejną kontrowersyjną kwestią jest temat związany ze zgonami wielu pracowników, którzy brali udział podczas budowy tego stadionu.

Reklama