Al Janoub Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile kosztował?

Al Janoub Stadium Mistrzostwa Świata Katar - jak wygląda, ile kosztował (1)

Wielkimi krokami zbliża się kolejne święto, obchodzone co cztery lata, czyli piłkarskie Mistrzostwa Świata. Tym razem obchodzone będą w kraju położonym na Bliskim Wschodzie, czyli w Katarze. Tegoroczny mundial w Katarze, to nie tylko przeżywanie piłkarskich świąt. To również czas na zadawanie różnych pytań.

Kto jest faworytem do wygrania Mistrzostw Świata? Kto będzie królem strzelców? Jaka drużyna sprawi sensację? Jaka drużyna sprawi rozczarowanie? Czy Polska powalczy o medale? Jaki mecz będzie najciekawszy? Kto świętować będzie zdobycie pierwszego miejsca? Co to jest Al Janoub Stadium? Postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na to ostatnie pytanie.

Al Janoub Stadium – gdzie jest?

Przygotowany na świętowanie prawdziwych piłkarskich emocji Al Janoub Stadium jest stadionem położonym między miastami Al-Wakrah a Al-Wukair, oddalonych o około 15 kilometrów na południe od Dohy, która jest stolicą Kataru. Oficjalnie jednak podaje się położenie tego obiektu w Al-Wakrah. Jest to miasto położone przy Zatoce Perskiej, posiadające własny port morski. Nie dziwne, skoro na początku była to wioska rybacka, która żyła z połowu ryb oraz pereł. Na początku dwudziestego pierwszego wieku Al-Wakrah przekształciło się w miasto z populacją ponad 80 tysięcy osób i jest to teraz drugie co do wielkości miasto mieszczące się w Katarze.

Na Al Janoub Stadium będziemy świętować siedem meczów w finałach Mistrzostw Świata. W fazie grupowej zagrają drużyny z dziewięciu państw. Będą to : Australia, Dania, Francja, Ghana, Kamerun, Serbia, Szwajcaria, Tunezja oraz Urugwaj. Te drużyny znajdują się w grupach C, G oraz H. W fazie pucharowej będziemy mogli zobaczyć tylko jeden mecz. Będzie to 1/8 finału pomiędzy zwycięzcą grupy E i drugą drużyną grupy F. Świąt na tym stadionie nie zabraknie.

Al Janoub Stadium – jak wygląda?

Zbudowany na święto Pucharu Emira Kataru w 2019 roku Al Janoub Stadium, który mieści się kilka kilometrów od Zatoki Perskiej oraz portu, ukazuje w swojej budowie styl morski. Górna część stadionu o kolorze białym, czyli chociażby zakrzywiony dach przypomina żaglówkę – dhow, używanych na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim. Dach można również zamknąć w ciągu niespełna 30 minut. Początkowo śmiano się z niego, że przypomina on… żeńskie genitalia. Natomiast dolna część stadionu przypomina kadłub statku również w kolorze białym.

Wnętrze stadionu jest wypełnione krzesełkami o kolorach: białych, jasno niebieskich oraz ciemnoniebieskich. Są to oczywiście barwy morskie. Trybuny mają przypominać wielkie fale morskie. Obok tego stadionu znajdują się punkty gastronomiczne,  Al Janoub Stadium Community Park – jeden z największych parków w Katarze, olbrzymie parkingi, oraz autostrada, która ma ułatwiać świętującym kibicom dojazd na ten obiekt. Stadion jest godny uznania dla kibiców, którzy wchodząc na jego teren będą mogli świętować mecze.

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

Al Janoub Stadium – ile miejsc?

Al Janoub Stadium posiada pojemność 40 tysięcy widzów, a więc jest to trzeci najmniejszy stadion tegorocznych katarskich świąt Mistrzostw Świata. Od 2020 roku rozgrywa mecze Al-Wakrah Sports Club. Inauguracyjnym meczem rozegranym 16 maja 2019 roku na tej arenie odbył się pomiędzy Al Sadd, w którym w tym czasie kapitanem był Xavi Hernandez, była hiszpańska gwiazda a obecnie trener FC Barcelony a Al Duhail. Al Sadd wygrało ten mecz 4:1 przy obecności blisko 38 tysiącach kibiców a także emira Kataru – Tamima bin Hamada Al Thaniego.

Odbył się również tam finał Azjatyckiej Ligi Mistrzów 19 grudnia 2020 roku pomiędzy irańskim Persepolis a koreańskim Ulsan Hyundai. Ostatecznie zdobycie pucharu Azjatyckiej Ligi Mistrzów świętowała drużyna koreańska 2:0. Mecze Pucharu Narodów Arabskich w 2021 roku również odbyły się tutaj. Powinno się mieć lekki niedosyt, że ten stadion nie jest większy, gdyż na tak dużą ilość świąt powinien mieć kilkadziesiąt tysięcy więcej miejsc. Szczególnie, gdy po mundialu ilość siedzeń zostanie zmniejszona jak większość stadionów, czyli o połowę. Stadion będzie miał tylko 20 tysięcy miejsc.

Al Janoub Stadium – czas budowy

Projektem Al Janoub Stadium zajmowała się znana projektantka, świętująca prawdziwe sukcesy  – Zaha Hadid pochodząca z Iraku o pochodzeniu brytyjskim. Jej początkowe ołówkowe rysunki później przeistoczyły się w prawdziwe piękne budowle. Największy sukces odniosła w krajach europejskich. Wybudowano z jej projektów np. Skocznię narciarską w austriackim Bergisel, Centrum Nauki Phaeno w Wolfsburgu, Pawilon Mostowy w Saragossie, London Aquatics Centre na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, oraz różne muzea na Starym Kontynencie. Niestety, nigdy nie świętowała zobaczenia tego stadionu na własne oczy, gdyż zmarła w 2016 roku.

Budowa tego stadionu przypadła na marzec 2014 roku, kiedy rozpoczęto prace ziemne oraz fundamentowe. Głównymi wykonawcami były firmy Midmac Contracting Company, Six Construct Qatar, Porr Qatar Construction. Wywieziono w tym czasie ponad pół miliona metrów kwadratowych ziemi. Dopiero w styczniu 2016 roku rozpoczęto prace całej budowy stadionu, które miały się zakończyć w listopadzie 2018 roku. Pracownicy świętowali zakończenie budowli dopiero pięć miesięcy później.

Sprawdź również – Al Thumama Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile kosztował?

Al Janoub Stadium – ile kosztował?

Koszt Al Janoub Stadium przypominającego żaglówkę to około 583 milionów dolarów, czyli około 2,7 miliarda złotych. Jest to całkiem duża suma pieniędzy, które przeznaczono na wybudowanie tej areny. Jest on około trzy razy mniejszy od słynnego londyńskiego Stadionu Wembley otwartego po przebudowie w 2007 roku. Przypomnijmy tylko, że Wembley gościło u siebie finały wielkich świąt piłkarskich jak np. Ligi Mistrzów w 2013 roku, Euro rok temu, czy Finalissima w tym roku pomiędzy Włochami a Argentyną.

Po świętach Mistrzostw Świata, Najwyższy Komitet do spraw Dostaw i Dziedzictwa Kataru stwierdził, że połowa usuniętych miejsc na stadionie będzie przekazana dobrze rozwijającym się krajom, które potrzebują infrastruktury sportowej. Będzie to dobra inwestycja ze strony działaczy, którzy okażą miły gest na być może organizację kolejnych wielkich świąt. 

Al Janoub Stadium – Wikipedia

Wikipedia to strona internetowa, a bardziej platforma, który zawiera obszerny spis na praktycznie każdy temat. Znaleźć tam można m.in. opisy wydarzeń historycznych, życiorysy znanych i lubianych postaci, oraz wiele różnych ciekawostek, w tym m.in. informacje o budowie stadionów piłkarskich na Mistrzostwa Świata w Katarze. Czy tak jest w przypadku Al Janoub Stadium, co skrywa Wikipedia na temat tego stadionu? Oczywiście platforma zawiera dość krótki wpis o czasie budowy i szczegółowych informacjach o rozgrywkach podczas Mundialu. Natomiast WIkipedia nie opisuje, ile osób poniosło śmierć podczas budowy tego stadionu.

Reklama