Al Bayt Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował?

Al Bayt Stadium Mistrzostwa Świata Katar -jak wygląda, czas budowy, ile kosztował (1)

32 drużyny, 28 dni, 8 stadionów, 1 cel – zdobycie pucharu Mistrzostw Świata. 20 listopada odbędzie się prawdziwe futbolowe święto, które odbywa się co cztery lata. Całkiem nie tak dawno, bo jeszcze dwa lata temu, obawiano się czy ta światowa impreza w ogóle się odbędzie, gdyż szalejąca w tym czasie pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany na zorganizowanie europejskie świętowania Euro 2020. Finalnie ta impreza na Starym Kontynencie odbyła się rok później. Zwycięzcami tego turnieju okazali się piłkarze reprezentacji Włoch, których na tegorocznym mundialu sensacyjnie zabraknie.

Na ośmiu stadionach kibice będą mogli przeżywać emocje. Jedną z aren finałów tegorocznych Mistrzostw Świata, na której kibice będą świętować mecze swojej drużyny, będzie nowoczesny Al Bayt Stadium. Jest to nie byle jaki stadion, bo otoczony wieloma obiektami. Każdy kto nie przyjedzie do tego miejsca, będzie bardzo tego żałował. W dzisiejszym wpisie skupimy swoją uwagę wokół tego stadionu i sprawdzimy, kto na nim zagra, , jak dokładnie wygląda ten stadion, ile ma miejsc przeanalizujemy to, ile kosztowała jego budowa.

Al Bayt Stadium – kto na nim zagra ?

Podczas fazy grupowej na wypchanym po brzegi stadionie, będą grać piłkarze reprezentacji: Anglii, Chorwacji, Ekwadoru, Kataru, Kostaryki, Hiszpanii, Holandii, Maroka, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych. Są to reprezentacje znajdujące się w grupach A, B, E oraz F. Co ciekawe, mecz otwarcia odbędzie się właśnie na Al Bayt Stadium o którym mowa. Odbędzie się on pomiędzy drużynami Kataru i Ekwadoru w niedzielę 20 listopada o godzinie 17:00 czasu polskiego. Dlatego wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, aby to spotkanie było jak najlepiej świętowane. Będzie to prawdziwa piłkarska uczta

Al Bayt Stadium będzie również gościć kibiców podczas fazy pucharowej, kiedy 4 grudnia odbędzie się mecz 1/8 finału, w którym udział weźmie ZWYCIĘZCA GRUPY B z DRUGĄ DRUŻYNĄ z GRUPY A. Pomimo, że liczba tylko jednego meczu podczas fazy pucharowej nie jest czymś powalającym, to i tak piłkarskich emocji nie zabraknie. Piłkarze grający tam z pewnością na długo zapamiętają jakie emocje towarzyszyły im podczas grania na tym przepięknym obiekcie.

Al Bayt Stadium – jak wygląda?

Jak dokładnie wygląda Al Bayt Stadium? Al Bayt Stadium jest to stadion mieszczący się w miejscowości o nazwie Al-Chaur, oddalonej o około pięćdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Kataru – Dohy, czyli najdalej spośród ośmiu stadionów, na których odbędzie się wielkie piłkarskie święto. W styczniu 2020 roku stadion otrzymał certyfikaty zrównoważonego rozwoju w zakresie zielonego projektu, zarządzania budową i efektywności energetycznej. Jego kształt przypomina tradycyjny namiot Beduinów, czyli arabskiego plemienia, prowadzącego koczowniczy tryb życia. Gdyby można ujrzeć ten stadion z lotu ptaka, można byłoby odnieść wrażenie, że to miejsce jest prawdziwym rajem. Rzeczywiście tak może być, gdyż ten stadion został niemalże stworzony do takiego piłkarskiego święta.

Al Bayt Stadium Mistrzostwa Świata Katar -jak wygląda, czas budowy, ile kosztował (1)

Wokół Al Bayt Stadium znajduje się kilkanaście boisk piłkarskich, oczko wodne, plac zabaw dla dzieci, miejsca do modlitwy muzułmańskiej oraz olbrzymie parkingi. A wszystko to na obrębie dwustu tysięcy metrów kwadratowych! Dach o powierzchni aż 115 tysięcy metrów kwadratowych, przypomina właśnie kształt beduińskiego namiotu. Obiekt posiada również rozsuwany dach, którego zamknięcie trwa około dwudziestu minut, czyli mniej więcej tyle ile zamknięcie warszawskiego stadionu – PGE Narodowego. Fasada tej piłkarskiej areny jest koloru białego. Na stadionie znajdują się także luksusowe apartamenty hotelowe a także pokoje z balkonem, który widok z niego, wychodzi na boisko. Można powiedzieć, że osoby, które kupiły ten apartament, od razu przygotują się na prawdziwe świętowanie każdego meczu przy olbrzymich udogodnieniach.

Sprawdź również – Lusail Iconic Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował?

Al Bayt Stadium – ile miejsc?

Al Bayt Stadium posiada około 60 tysięcy miejsc. Jednakowoż rekord frekwencji tego stadionu wynosi aż 63,349 miejsc, kiedy podczas katarskiego święta, czyli Pucharu Narodów Arabskich, które miały miejsce w zeszłym roku w meczu ćwierćfinałowym zmierzyły się reprezentacje Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Gospodarze tego turnieju wygrali aż 5:0, a ostatecznie Katar zajął trzecie miejsce.

Liczba 60 tysięcy miejsc to jest optymalna liczba dla kibiców przygotowujących się na wielkie świętowanie. W końcu oczekiwanie przez nich przez około 4 lata na tak wielką imprezę powinno być zrozumiałe. Jednakże, po piłkarskich Mistrzostwach Świata liczba miejsc na Al. Bayt Stadium zostanie zmniejszona do tylko 32 tysięcy miejsc. Taka liczba powinna wystarczyć na kolejne święto, czyli Igrzyska Azjatyckie w 2030 roku, które odbędą się także w Katarze. Są to Igrzyska Olimpijskie przeznaczone tylko dla państw azjatyckich. Zwolniona połowa miejsc z tego stadionu zostanie przekształcona w pięciogwiazdkowy hotel, galerię handlową oraz kolejne sportowe obiekty.

 Al Bayt Stadium – czas budowy

Jaki był czas budowy Al Bayt Stadium? Jest to stadion, który został wybudowany w obrębie siedmiu lat na organizację futbolowego święta, które wydarzyło się przed nadchodzącym mundialem. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 2014 roku, a zakończenie nastąpiło 30 listopada 2021 roku, czyli idealnie w dzień otwarcia Pucharu Narodów Arabskich. Działacze tego stadionu w samą porę świętowali otwarcie tego stadionu.

Stadion został zaprojektowany przez prawdziwych profesjonalistów, a jedną z tych osób był niemiecki architekt Albert Speer Jr., który był odpowiedzialny za projekt światowej technicznej wystawy Expo 2000 w niemieckim Hanowerze. Niemiec zmarł przed oddaniem tego obiektu do użytku. Wykonawcami tego stadionu były firmy Webuild S.p.A., Cimolai, Galfar oraz Hightex. Święta piłkarskie na Al Bayt Stadium na pewno będą wyjątkowe.

Al Bayt Stadium – ile kosztował ?

Pomimo, że Al Bayt Stadium nie jest jeszcze znany na całym świecie, to kwota za jaką zbudowano ten obiekt, może każdego naprawdę zszokować. Na zbudowanie wielkiego sportowego obiektu Al. Bayt Stadium potrzeba było aż 847 MILIONÓW DOLARÓW, czyli około 4 MILIARDÓW ZŁOTYCH. Dla porównania PGE Narodowy, przygotowany na świętowanie Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie kosztował aż połowę mniej!

Al Bayt Stadium Mistrzostwa Świata Katar -jak wygląda, czas budowy, ile kosztował (1)

Nic więc dziwnego, jeśli mówimy o prawdziwym piłkarskim ośrodku. Długie, godzinne prace powinny być docenione przez kibiców, którzy przyjadą, aby świętować oraz podziwiać ten piękny obiekt mieszczący się w miejscowości Al-Chaur. Miejsce jest przygotowane na takiego typu organizację sportową. Piłkarskich świąt na Al Bayt Stadium nie zabraknie. Jedyne co pozostało, to tylko odliczać czas do zbliżającego się mundialu. 

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

Al Bayt Stadium – Wikipedia

Platformę Wikipedia z pewnością każdy z Was zna. Jest to strona internetowa, na której znajdują się praktycznie odpowiedzi na każde zapytanie, znaleźć tam można wpisy, które odnoszą się do historii i osiągnięć piłkarzy i nie tylko. Jak jest w przypadku Al Bayt Stadium? Wprowadzając frazę “Al Bayt Stadium Wikipedia” do wyszukiwarki internetowej, pojawia się wpis, w którym znaleźć można dość obszerne dane, które odnoszą się do czasu budowy oraz kosztów, jakie przeznaczono na budowę tej świątyni piłkarskiej.

Reklama