Katar w ostatniej dekadzie jest na ustach całego świata, szczególnie jak chodzi o sprawy sportowe. Wczoraj zdecydowano, że Katar będzie gospodarzem piłkarskiego Pucharu Azji w następnym roku. Będzie to kolejny sukces małego azjatyckiego państwa, w którym przypomnijmy, za 2 tygodnie odbywać się będą piłkarskie Mistrzostwa Świata. Ten dwudziesty drugi turniej będzie jednym z najbardziej kontrowersyjnych w historii piłki nożnej. Istnieją do tej pory różne teorie, dlaczego święta mundialowe odbędą się w Katarze. Wiele z nich mówi o tym, że organizatorzy zostali przekupieni. Ikoną tej teorii stało się zdjęcie z 2015 roku, kiedy Brytyjczyk Simon Brodkin, rzucił w stronę Szwajcara Seppa Blattera – w tym czasie przewodniczącego FIFA, kilkadziesiąt banknotów dolarowych.
Na przykładzie katarskich Mistrzostw Świata w piłce ręcznej w 2015 roku reprezentacja Kataru nafaszerowana “farbowanymi lisami” psim swędem zajęła drugie miejsce. Idealnie dało się zobaczyć to na przykładzie meczu półfinałowego Katar-Polska, gdzie gospodarze wygrali przez prawdopodobne przekupienie sędziów. Odchodząc od tematu pomysłu zorganizowania imprez, należy przypomnieć jak przygotowano stadiony na nadchodzący mundial – wiele osób wspomina o ofiarach i śmierci wielu pracowników przy budowie stadionów.
Trwające od kilku lat przygotowania do nadchodzącego świętowania meczy kosztowały ogromną kwotę – 204 miliardów dolarów, czyli ponad BILION ZŁOTYCH. Są to najdroższe Mistrzostwa Świata w historii. Z tych pieniędzy powstały stadiony, które dodatkowe są chłodzone ogromnymi klimatyzatorami, jest to bardzo nowoczesny sprzęt, który jest zasilany poprzez energię słoneczną. Będzie można poczuć się naprawdę komfortowo wchodząc na obiekty, wewnątrz których pojawi się temperatura około dwudziestu stopni, czyli bardzo optymalna. Utworzono również hotele oraz wioski kibicowskie dla fanów, którzy przylecą na oglądanie prawdziwych piłkarskich widowisk. Cena przebywania w nich niestety nie jest mała, jak przystało na bogaty arabski kraj. Przewiduje się, że przyleci około 1,3 miliona kibiców z całego świata. Jeden ze spornych tematów dotyczy piwa, bez którego wielu kibiców ( zwłaszcza polskich ) nie wyobraża sobie oglądania meczy. Alkohol jest zakazany w krajach muzułmańskich, w których znajduje się Katar. Natomiast na czas świąt mundialowych postanowiono nadszarpnąć trochę te reguły i ( za co prawda drogie pieniądze) kibice będą mogli kupić alkohol.
Katar stadiony – śmierć pracowników, o co chodzi?
Niedawno odbywające się pierwszego listopada święto Wszystkich Zmarłych, pomagało nam przypomnieć o osobach, których nie ma dzisiaj z nami. Choroba, wypadek samochodowy czy zabójstwo dla wielu mogą wydawać się przyczyną śmierci. Niewielu wie, że można umrzeć z… wykończenia. Tą śmierć ponieśli robotnicy, którzy dobrowolnie pracowali specjalnie na zbliżające się świętowanie Mistrzostw Świata. A to wszystko w Katarze – w kraju łamiącym prawa człowieka. Zupełnie złamało to stereotyp kraju, który dla niektórych kojarzy się z luksusem i bogactwem.
Sprawa, o której zrobiło się głośno dopiero wiosną 2021 roku wprawiła w osłupienie niektórych mieszkańców na świecie. Pojawiły się w tym czasie liczne protesty. Pojawił się apel Norwegów, aby zaprzestać łamania praw pracujących robotników w Katarze. Podobny przekaz przed meczem z Islandią wyraziła reprezentacja Niemiec, która wystąpiła w koszulkach z napisem “Human Rights”, czyli “Prawa człowieka”. Z najnowszych źródeł, można wyczytać, że do Kataru przyleci tylko 3-4 tysiące duńskich kibiców w ramach protestu, który jest spowodowany łamaniem praw człowieka w Katarze. Nie chcą oni w żaden sposób popierać gospodarza Mistrzostw Świata, który ma na swoich “rękach” śmierć pracowników, którzy pracowali przy budowie stadionów.
Sprawdź również – Khalifa International Stadium Mistrzostwa Świata Katar – gdzie jest, ile kosztował?
Ile osób zginęło podczas budowy stadionu w Katarze?
Budowanie stadionu na świętowanie Mistrzostw Świata. Dla wielu pracowników to zdanie kojarzy się nie tylko z pracą, ale też z wspaniałym spędzaniem czasu z ludźmi, którzy starają się, aby obiekt wyglądał jak najlepiej i żeby był doceniony. Wydawać się może, że organizatorzy dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników i nie dopuszczają, aby ktoś był traktowany bezpardonowo. Taka wizja została zlikwidowana, kiedy budowano stadiony na tegoroczne katarskie święto. Z rąk robotników zostały zbudowane stadiony, ale nie pracowali oni w idealnych udogodnieniach. Gorący klimat, wysokie temperatury, brak zabezpieczeń, ubogie miejsca mieszkaniowe, surowe traktowanie robotników – takie były kulisy pracy w Katarze, a wszystko to doprowadziło do śmierci wielu pracowników.
Katarski rząd podał, że w latach 2014-2020 na budowach stadionów Mistrzostw Świata zginęło 37 osób. Głównie, jak to podkreślił “z wypadku przy pracy”. Taka liczba osób, nie była duża, ale najgorsze miało być przed nami. W 2021 roku brytyjski dziennik “The Guardian” podał, że zmarło 6500 robotników, a prawie 40 tysięcy zostało rannych. W 2022 roku liczba zmarłych robotników wyniosła aż 40 tysięcy, a rannych było około 100 tysięcy. Prawda jest taka, że oficjalne informacje nigdy nie będą podane ile osób zmarło podczas budowania obiektów na katarskie święta.
Ofiary budowy stadionów w katarze
Podczas budowy stadionów, które miały służyć jako areny wielkich świąt pracowało kilkadziesiąt tysięcy robotników z biednych państw z południowej części Azji. Na przykład z Indii, Filipin, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu czy Sri Lanki. Liczyli oni, że dostaną oni solidną wypłatę i mieszkać będą w eleganckich miejscach. Tymczasem, przeżyli oni prawdziwe piekło, a miejsca w jakich pracowali – były nie do pomyślenia. Największym błędem podczas prac był fakt, że brakowało przy tej robocie doświadczonych pracowników z krajów Europy np. Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, którzy doskonale radzą sobie w budowach tego typu obiektów.
Ostatnimi czasy świat obiegła przerażająca wiadomość, że robotnicy, którzy niedawno pracowali przy budowach obiektów, teraz są eksmitowani – aby nie zajmować miejsc kibicom, którzy na będą na tych ośmiu stadionach świętować oglądanie meczy. Z najnowszych informacji, można było wyczytać, że robotnicy w Katarze dostali zaledwie dwie godziny na opuszczenie miejsc, w których byli zakwaterowani. To pokazuje, jak brak rozplanowania, brak zabezpieczeń, może spowodować tragedię niektórych ludzi. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Miejmy nadzieję, że już nigdy Katarczykom nie przyjdzie do głowy, aby poniżej godności traktować pracowników, którzy wkładają wszelkie siły, aby wielkie święta odbyły się w jak najlepszej atmosferze.