Morza od największego do najmniejszego – ile jest mórz na świecie?

Morza od największego do najmniejszego - ile jest mórz na świecie (1)

Morze to duże zbiorniki wodne, które są oddzielone od oceanu najczęściej poprzez ląd lub określony kontynent. Przede wszystkim morza są zwykle mniejsze niż oceany i charakteryzują się mniejszą głębokością oraz większą zawartością soli. Wiele mórz na świecie mają unikalne charakterystykę geograficzną i ekologiczną, takie jak chociażby Morze Śródziemne, Morze Czarne i Morze Martwe. Należy pamiętać o tym, że morza są niezwykle ważnymi źródłami ryb i innych zasobów morskich, a także ważnymi szlakami handlowymi i komunikacyjnymi. 

W Polsce najbardziej rozpoznawalnym morzem, jest Morze Bałtyckie. Natomiast pojawia się wiele pytań, które odnosi się do tego, jakie jest największe i najmniejsze morze na świecie. W tym celu postanowiliśmy dokładnie opisać morza od największego do najmniejszego, ile jest mórz na świecie, przedstawimy również kilka ciekawostek i opiszemy proces tego, jak powstało morze.

Jak powstało morze?

W pierwszej kolejności swój wpis zaczniemy od przedstawienia tego, jak powstało morze. Morza są tworzone w wyniku wielu procesów geologicznych, które zachodzą na Ziemi od dziesiątek milionów lat. Do najważniejszych procesów, które przyczyniają się do powstawania morza, należą m.in.:

  1. Spłycanie lądów: lądy na ziemi są stale narażone na działanie siły wiatru, deszczu i rzek, tym samym stopniowo ulegają one spłyceniu. W rezultacie powstają doliny, które są coraz głębsze i szersze, aż w końcu przekształcają się w morza. Proces ten rozciąga się w czasie.
  1. Zlodowacenia: Kiedy na Ziemi występują zlodowacenia, poziom wód morskich spada, ponieważ część wody zostaje zamrożona w formie lodu na półkuli północnej. 
  1. Ekspansja oceanów: Oceaniczne skorupy ziemskie są ciągle ruchome i w różnym stopniu ulegają rozszerzeniu lub kurczeniu. Kiedy skorupa oceaniczna rozszerza się, powstają nowe obszary oceaniczne, a woda morska wypełnia te przestrzenie.
  1. Podnoszenie się lądów: Kiedy lądy są narażone na działanie sił tektonicznych, stopniowo podnoszą się one do góry, co prowadzi do zmniejszenia powierzchni oceanów. W rezultacie morza stają się mniejsze.

Wszystkie te procesy zachodzą bardzo wolno i równocześnie, mowa tutaj o setkach tysięcy lat, dlatego morza i oceaniczne skorupy ziemskie są stale zmieniające się.

Sprawdź również – Kontynenty od największego do najmniejszego – ile jest kontynentów na Ziemi?

Największe morze świata

Kolejnym chętni zadawanym pytaniem w sieci jest to, jakie jest największe morze świata. W odpowiedzi na pytanie – największym morzem świata jest Morze Arktyczne. Przede wszystkim jest to obszar wokół północnego bieguna Ziemi, który obejmuje Arktykę i północne wybrzeża Ameryki Północnej, Europy i Azji. Jest ono położone pomiędzy Północnym Lodowcem Arktycznym a Północnym Atlantykiem, a także między Grenlandią a Europą i Rosją.

Morze Arktyczne jest jednym z najchłodniejszych i najciemniejszych mórz na świecie, ponieważ jest ono pokryte grubą warstwą lodu przez większą część roku. W lecie topnieje ono jedynie w obrębie wybrzeży, a woda wokół północnego bieguna pozostaje zawsze zamarznięta.

Morze Arktyczne jest również jednym z najmniej zbadanych mórz na świecie, ponieważ jego warunki są bardzo trudne do zbadania. W zimie temperatura powietrza spada poniżej -40 stopni Celsjusza, a w lecie nie przekracza nawet 0 stopni Celsjusza. Bogactwo fauny i flory Morza Arktycznego jest ograniczone, ale zawiera jedne z najważniejszych populacji takich zwierząt, jak morsy, foki, niedźwiedzie polarny, orły, a także ryby, takie jak łososie i krąpie.

Sprawdź również – Oceany od największego do najmniejszego – ile jest oceanów na Ziemi?

Najmniejsze morze świata

Wiemy już, jakie jest największe morze świata, jak sprawa wygląda w przypadku najmniejszego morza świata? Jako najmniejsze morze świata można zaliczyć Morze Martwe, jest to jezioro zlokalizowane na pograniczu Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej. Ma powierzchnię około 690 km² i jest najniżej położonym miejscem na Ziemi, bo leży na wysokości około 400 m poniżej poziomu morza. Morze Martwe słynie z bardzo wysokiej zawartości soli i innych minerałów, co sprawia, że jest bardzo gęste i osoby mogą swobodnie unosić się na jego powierzchni. Należy uwzględnić fakt, że wiele źródeł wskazuje, że Morze Martwe jest jeziorem bezodpływowym i nie jest morzem, a jedynie jest ono z nazwy morzem. 

Ile jest mórz na świecie?

Wymieniliśmy najmniejsze i największe morze świata. Natomiast największą zagwozdką w tym przypadku jest to, ile jest mórz na świecie? Na podstawie kilku rzetelnych źródeł, udało nam się ustalić, że na świecie jest około 139 mórz. Warto w tym przypadku uwzględnić fakt, że ogólna powierzchnia wszystkich mórz na świecie to około 40 mln kilometrów kwadratowych. W dalszej części wpisu przedstawimy morza od największego do najmniejszego.

Morza od największego do najmniejszego

Morza są dużymi obszarami wodnymi, które są częścią oceanu. Poniżej umieszczamu listę zawierające morza od największego do najmniejszego:

  1. Morze Arktyczne
  1. Morze Atlantyckie
  1. Morze Indyjskie
  1. Morze Spokojne (także znane jako Morze Zachodniochińskie)
  1. Morze Czarne
  1. Morze Kaspijskie
  1. Morze Sargassowe (także znane jako Morze Sargassowe Wschodnie lub Morze Sargassowe Zachodnie)
  1. Morze Beringa
  1. Morze Japońskie
  1. Morze Śródziemne

W dalszej części wpisu wymieniamy kilka ciekawostek odnoszących się do mórz świata.

Ciekawostki o morzach świata

Większość mórz, tak samo jak oceany, nie zostały w pełni zbadane i skrywają wiele tajemnic. Każdego roku w morzach odkrywane są fascynujące zagadki. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić kilka ciekawostek o morzach świata.

  1. Morze Martwe jest najniżej położonym miejscem na Ziemi, znajduje się na głębokości poniżej 400 metrów poniżej poziomu morza. Ma też największe stężenie soli wśród wszystkich mórz na świecie.
  1. Morze Arktyczne jest największym i najchłodniejszym ze wszystkich pozostałych mórz na świecie. Znajduje się wokół północnej części Arktyki i jest otoczone przez kontynenty: Europę, Azję i Amerykę Północną.
  1. Morze Czarne jest jednym z najstarszych mórz na świecie. Ma głębokość ponad 2200 metrów i jest połączone z Morzem Kaspijskim przez Kanał Kuma-Manych.
  1. Morze Śródziemne jest jednym z najcieplejszych mórz na świecie i ma bardzo suchy klimat. Znajduje się pomiędzy Europą, Afryką i Azją i jest otoczone przez trzy kontynenty.
  1. Morze Beringa jest morzem położonym między Ameryką Północną a Azją. Nazwa pochodzi od rosyjskiego odkrywcy, Vitusa Beringa, który był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do tych wód.
  2. Morze Egejskie jest morzem położonym między Europą a Azją, a jego nazwa pochodzi od starożytnej krainy Egejskiej. Jest to jedno z najważniejszych mórz handlowych na świecie i znajduje się w pobliżu wielu ważnych portów.
Reklama