Najpiękniejsze kondolencje na odległość – SMS, piękne wiersze, cytaty, czy wypada wysłać SMS?

Najpiękniejsze kondolencje na odległość - SMS, piękne wiersze, cytaty, czy wypada wysłać sms (1)

Strata osoby bliskiej nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Pogrzeb jest dla każdego człowieka ogromną tragedią, ponieważ odchodzi bliska nam osoba, która już nigdy nie będzie mogła z nami usiąść i porozmawiać. Jeżeli ktoś bliski od nas odchodzi, bardzo często nie potrafimy sobie prowadzić z taką stratą. Żałoba jest obecna w naszych sercach bardzo długo, niekiedy ludzie potrafią sobie z nią poradzić, tłumacząc sobie odejście bliskiego człowieka, jednak nie zawsze jest to do przejścia. Podczas pogrzebów dzieci, rodzicom często towarzyszy trauma, depresja oraz silne załamanie nerwowe. Takich stanów nie da się przejść bez pomocy specjalisty. 

Informacja o śmierci kogoś z rodziny przynosi ból, łzy oraz cierpienie, którego nie można sobie wytłumaczyć, że tak miało być, ponieważ nawet chore osoby w chwili odejścia zostawiają po sobie niewyobrażalną pustkę. Żadna inna osoba nie jest w stanie wypełnić tego miejsca, ponieważ nasi bliscy są jedyni, jeżeli nawet po latach pojawi się ktoś inny, nigdy nie zapominamy o osobie która odeszła. 

W gabinetach psychologicznych jest wiele przypadków osób, które zmagają się z silnymi stanami lękowymi oraz depresją po śmierci członka rodziny. Nikt nie potrafi przejść do życia codziennego po takiej stracie. Wszystkie pozostawione rzeczy, zdjęcia, wspomnienia przypominają nam o tym człowieku. 

Informowanie rodziny o pogrzebie jest także ciężkim momentem, ponieważ ludzie z rodziny nigdy nie chcą działać negatywnie na naszą kondycję psychiczną, jednakże pytanie, co się stało, kiedy, jak się czujecie, są automatyczne. 

Dla osób z dalszej rodziny pogrzeb również jest ciężkim momentem, ponieważ nie zawsze wiemy, jak sformułować kondolencje. W takich momentach nie zawsze dobierzemy odpowiednie słowa, może powiemy coś, co zostanie źle odebrane. Nigdy nie ma jednego neutralnego tekstu. 

Z tego powodu dzisiejszym artykule opisujemy, co to znaczy kondolencje, jakie możecie złożyć najpiękniejsze kondolencje sms, najpiękniejsze kondolencje po stracie mamy, najpiękniejsze kondolencje po stracie dziecka. Przedstawiamy także najpiękniejsze kondolencje w formie wiersza, najpiękniejsze kondolencje cytaty. Sprawdzamy co napisać zamiast kondolencji oraz postaramy się rozwiązać nurtującą kwestię, czy wypada wysyłać sms z kondolencjami. 

Kondolencje – co to znaczy?

Strata bliskiej osoby jest osobistą tragedią każdego człowieka. Nie zawsze wiemy, co dalej, jak żyć w pojedynkę, jak ma wyglądać nasze życie bez wsparcia oraz obecności kogoś ważnego. 

Pogrzebom zawsze towarzyszy wewnętrzne cierpienie, strach, żal do świata, dlaczego tak się stało. Ludzie z naszego otoczenia próbują nas wspierać, jednak nie zawsze przynosi to rezultaty, ponieważ każda osoba w indywidualny sposób podchodzi do utraty członka rodziny. 

Otrzymywane w tym czasie kondolencje dają poczucie, że nie jesteśmy sami, aczkolwiek za dużo nie pomagają. Jednak czym tak naprawdę są kondolencje, czy każda osoba składająca kondolencje wie, co to znaczy?

Kondolencje są wyrażeniem żalu oraz smutku po odejściu drugiego człowieka. Świadczą o szacunku do zmarłego, który odchodzi już na zawsze. 

Wyrażane kondolencje świadczą także o bliskiej relacji ze zmarłą osobą lub z jej rodziną. Nie zawsze pogrzeb jest ceremonią dotyczącą odejścia bliskiej nam osoby, często uczestniczymy w pochówku bliskich osób naszych przyjaciół. 

Najpiękniejsze kondolencje na odległość - SMS, piękne wiersze, cytaty, czy wypada wysłać sms (1)

Składane kondolencje pokazują, że rozumiemy ból oraz cierpienie najbliższej rodziny. 

W naszym kraju wyróżnia się kilka form wyrażenia kondolencji dla zmarłego. Pierwsze, które są znane każdemu to kondolencje po ceremonii pogrzebowej, składane na cmentarzu przy grobie. 

Kondolencje składane są także przed pogrzebem, w dniu poinformowania o śmierci. Takie kondolencje są przekazywane najczęściej telefoniczne lub listownie. Następnym rodzajem kondolencji jest umieszczony w prasie akronim, oczywiście ten rodzaj kondolencji jest używany najczęściej przed pogrzebem osób publicznych. 

Sprawdź również – Najskuteczniejsza modlitwa do św. Rity gdy wszystko zawodzi i w sprawach beznadziejnych

Najpiękniejsze kondolencje SMS – po stracie mamy

Śmierć osób z rodziny w zależności od pokrewieństwa jest przez wszystkich inaczej przeżywana. Jeżeli chcecie złożyć kondolencje po stracie mamy, zawsze bądźcie ostrożni, nie mówicie za wiele, nie rozdrapujcie ran dzieci. 

Najpiękniejsze kondolencje po stracie mamy za każdym razem będą najprostszą formą wyrażenie współczucie, żalu oraz zrozumienia bólu. Nie warto się rozgadywać, ponieważ nie wiecie, jak wasze słowa zostaną odebrane. 

Przed podejściem do dzieci, aby złożyć kondolencje, po stracie mamy zastanówcie się dobrze, wasza empatia musi być na najwyższym poziomie, ponieważ nawet dla dorosłych dzieci śmierć mamy jest ciężkim przeżyciem. 

Najpiękniejsze kondolencje na odległość - SMS, piękne wiersze, cytaty, czy wypada wysłać sms (1)

W takich sytuacjach najpiękniejszymi kondolencjami po stracie mamy będą szczere wyrazy współczucia, pokazanie, że jesteście z nimi, że mogą na was liczyć. 

Słowa „najgłębsze wyrazy współczucia po śmieci mamy”, „wyrazy głębokiego poruszenia oraz współczucia po śmierci mamy”. 

Jeśli byliście związani oraz dobrze znaliście tę osobę, warto nawiązać do jakiejś pozytywnej cechy zmarłej „wasza mama była wspaniałą kobietą, nigdy jej nie zapomnimy, niech spoczywa w pokoju”.

Najpiękniejsze kondolencje SMS – po stracie dziecka

Największą tragedią oraz dramatycznym wydarzeniem jest strata dziecka. Żaden rodzic nie jest gotowy na tak traumatyczne wydarzenie, jakim jest śmierć dziecka. Kolejność naszego istnienia jest zupełnie inna, dlatego rodzicie nigdy, nie potrafią sobie z tym poradzić. W takich sytuacjach ich żal oraz ból jest nie do opisania. Wielokrotnie obwiniają cały świat o ich tragedię. W takich sytuacjach należy zachować nadzwyczajną empatię i nie opuszczać rodziców, pomimo ich nieracjonalnego zachowania. 

Podczas ceremonii pochówku dziecka najważniejszy będzie wasz spoko oraz dodanie otuchy rodzicom, nigdy nie bądźcie zbyt nachalni, ponieważ po śmierci dziecka, każdy rodzić może negatywnie odebrać wasze dobre zamiary. 

Najpiękniejsze kondolencje po stracie dziecka chyba nie istnieją, nie da się w piękny sposób przekazać współczucia oraz żalu rodzicom, którzy właśnie stracili dziecko. W takich chwilach zawsze bądźcie wyrozumiali wobec zachowania rodziców, oczywiście nie dopuszczajcie do podejmowania nieracjonalnych decyzji, bądźcie raczej wsparciem, pokażcie, że jesteście obok. Niezależnie od słów, jakie padną od rodziców zmarłego dziecka, wasze kondolencje powinny być zachowawcze, aby rodzice, nie odebrali ich źle. 

Podczas składania najpiękniejszych kondolencji po stracie dziecka warto użyć słów głęboko wspierających rodziców oraz rodzinę dziecka. Nie należy nigdy wspominać o okolicznościach odejścia dziecka. 

Najpiękniejsze kondolencje – wiersze

Kondolencje składane podczas pogrzebu najczęściej płyną z naszego serca. Podczas ceremonii żegnamy osobę, którą znaliśmy, jej odejście jest dla nas stratą. Nie zawsze wiemy, co powiedzieć do najbliższej rodziny. Jeżeli będziemy chcieli wyrazić swoje współczucie w bardziej wyrafinowanej formie, możecie użyć wiersza kondolencyjnego. Od razu zaznaczamy, żeby dobrze zapoznać się z danym wierszem, aby wasz przekaz nie został błędnie odebrany. 

Do najpiękniejszych wierszy kondolencyjnych należą:

” Napisałam Twoje imię na piasku bladym, jednak fale je zmyły niczym w blasku trwałym, 

napisałam Twoje imię na niebie bezchmurnym, lecz wiatr je zdmuchnął i sponierwierał cały.

Więc napisałam Twoje imię w moim sercu i tam pozostanie na wieki całe”.

” Śmierć jest nagła, natychmiastowa, nie da się jej uniknąć.

Koniec starej podróży ciała w mig zniknął.

Śmierć jest początkiem nowej podróży duszy w zaświatach.

Twoja podróż to nowa historia zapisana na kwiatach”.

Najpiękniejsze kondolencje SMS – cytaty

Na pogrzebach bardzo często osoby z najbliższego otoczenia decydują się na krótką przemowę. Wystąpienie nie jest proste, ponieważ emocje towarzyszące nam w momencie straty bliskiej osoby są ogromne. 

Decydując się na takie przemówienie, można wtrącić kondolencyjny cytat, który pozwoli nam wyrazić wszystkie emocje w jednym zdaniu. Ważna oraz przydatna rada jest taka, że zawsze jak będziecie chcieli pomóc sobie cytatem kondolencyjnym, dobrze się zastanówcie, czy nie zostanie źle odebrany. 

W swojej przemowie możecie użyć następujących cytatów:

  1. „Umarłych, których spoglądająca wieczność dotąd trwa, dokąd ich pamięcią im się płaci” – Wisława Szymborska.
  2. „Jeśli w ten życie jest dobrem, to dobrem jest i śmierć, bez której nie ma obecnego życia”. – Lew Tołstoj
  3. „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą od nas”. – ks. Jan Twardowski
  4. „Gdyby nie było śmierci, życie nie wydawałoby nam się takie piękne” – Mikołaj Gogol.

Najpiękniejsze kondolencje – SMS

Kondolencje możemy składać na różne sposoby, nie zawsze mamy możliwość przyjechać na pogrzeb, ponieważ codzienne obowiązki nam na to nie pozwalają. Oczywiście takie sytuacje mają miejsce, jeżeli umiera ktoś dalszy dla nas. 

W takich sytuacjach możemy wysłać wiadomość sms, ponieważ mamy świadomość, że nie zawsze osoby najbliższe zmarłemu mają czas oraz ochotę na rozmowy.

Najpiękniejsze kondolencje sms muszą być wyważone, ponieważ nie możecie napisać wiadomości w stylu, słyszałem, jest mi przykro. Takie podejście będzie lekceważące, lepiej już nie pisać nic. 

Najpiękniejsze kondolencje na odległość - SMS, piękne wiersze, cytaty, czy wypada wysłać sms (1)

Kondolencje przesłane poprzez wiadomość sms, muszą pokazać, że jest nam szczerze przykro, że nasza wiadomość płynie prosto z serca. Najpiękniejsze kondolencje sms powinny zawierać w sobie bardzo dużo współczucia oraz empatii, jednak nie przekształcają tego w politowanie. Z takimi wiadomościami musicie być ostrożni, napisać je w taki sposób, aby osoba otrzymująca taką wiadomość nie poczuła się źle. 

Sprawdź również – Gotowe życzenia urodzinowe dla koleżanki – proste, śmieszne i ciekawe życzenia

Co napisać zamiast kondolencji?

Jeżeli nie wiecie, co napisać, jakich słów użyć, aby wasze kondolencje były dobrze odebrane, zawsze możecie użyć innych zwrotów. Tylko co napisać zamiast kondolencji? 

W takich sytuacjach możecie wykorzystać zwrot mówiący o głębokim żalu, współczuciu, że łączycie się z nimi w bólu.

Słowa „moje najszczersze kondolencje z powodu śmierci mamy/taty”, „wyrazy głębokiego żalu po stracie bliskiej osoby”, w wielu przypadkach będą lepsze od długich przemówień. 

Czy wypada wysłać SMS z kondolencjami?

Dzisiejsze czasy narzucają nam zupełnie inne zasady oraz podejście do wielu spraw. Pytanie, czy wypada wysyłać sms z kondolencjami, jest trafne, ponieważ takie wiadomości są coraz częściej wysyłane. Z tego powodu ludzie podchodzą do tego z dystansem, nasze życie zostaje powoli przeniesione do internetu, nasze rozmowy są coraz krótsze, wszystko można zamieścić w krótkiej wiadomości sms. 

Czy wypada wysłać sms z kondolencjami? Zdecydowanie nie, zdaniem specjalistów kultury osobistej, sms z kondolencjami nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie możecie przyjechać na pogrzeb, dobrze będzie zadzwonić do bliskich zmarłej osoby. Taka forma będzie dużo lepiej odebrana. 

Reklama