PPK – analiza, opinie użytkowników i ekspertów na forum, czy warto?

PPK - analiza, opinie użytkowników i ekspertów na forum, czy warto (1)

Zadbanie o swoją przyszłość jest dla każdego człowieka pierwszorzędną kwestią. Nikt nie chce w emerytalnym wieku martwić się o jutro, czy będzie go stać na podstawowe produkty. Poprzez coraz większą świadomość finansową wiele osób od wczesnych lat inwestuje swój kapitał, aby mieć spokojną głowę, kiedy przyjdzie czas na odpoczynek. 

Z tego również powodu coraz więcej funduszy oraz firm oferujących zabezpieczenie przyszłości prezentuje nam coraz to nowsze sposoby na bezpieczne ulokowanie kapitału. 

Od 2019 roku jest także możliwość założenie PPK. Nie każdy wie, co to jest, dlatego w poniższym artykule wyjaśniamy, co to jest PPK.

Sprawdzamy także opinie na forach o PPK, jakie opinie zamieszczane są przez ekspertów. Przeanalizujemy opinie na forach o PPK z roku 2020 oraz 2021. Po wnikliwej analizie sprawdzamy, czy PPK ma krytyczne opinie. Przekonamy się, czy warto zakładać PPK, sugerując się opiniami na forum. 

PPK – co to jest?

PPK w naszym kraju nie jest jeszcze dobrze znany przez wszystkich obywateli, dlatego pojawia się tak duży pytań, co to jest PPK. Rozwijając skrót, PPK jest Pracowniczym Planem Kapitałowym. Jest to nowoczesny system oszczędzania pieniędzy na emeryturę w długim terminie. PPK zostało wprowadzone do Polski w lipcu 2019 roku, w pierwszej fazie skorzystać z niego mogli jedynie pracownicy dużych firm, których ilość zatrudnianych osób jest powyżej 250. Później dołączyli pracownicy średnich przedsiębiorstw, jako trzeci to osoby zatrudnione w małych firmach. Na końcu z PPK mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy oraz administracja. 

Jednak o co chodzi w PPK? Na czym polega ten system? Otóż PPK jest jasno określonym planem na gromadzenie oszczędności na emeryturę. Składka, która jest pobierana na wpłaty, jest podzielona, jedną część płaci pracownik, a drugą pracodawca. Oczywiście nie po równo, pracownik na PPK przekazuje 2% swojego wynagrodzenia. Pracodawca zobowiązuje się do wpłat w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika. Jeżeli pracodawca wyrazi wolę wyższej kwoty, może wpłacać dodatkową kwotę w wysokości 2%, maksymalna kwota, przekazywana na PPK przez pracodawcę to 4%. 

PPK - analiza, opinie użytkowników i ekspertów na forum, czy warto (1)

Każdy uczestnik programu PPK ma swoje indywidualne konto w instytucji finansowej, w każdej chwili może się zalogować, używając swojego loginu oraz hasła, aby sprawdzić, jaka kwota została już zgromadzona. 

W dalszej części naszego artykułu przedstawiamy, co o PPK myślą Polacy, jakie są opinie na forach o PPK.

Sprawdź również – Ile zarabia górnik netto w Polsce? Analizujemy raporty z 2020, 2021 i 2022 

PPK – opinie na forum 

W naszym kraju zaufanie do instytucji państwowych jest bardzo ograniczone. Jednak nasze placówki nie cieszą się najlepszymi opiniami. W momencie, kiedy zaprezentowano najnowszy system oszczędzania, wielu Polaków patrzyło na to z góry. Nie wiedzieli jeszcze dokładnie, co to jest, jakie zasady obowiązują oraz kto może dołączyć do PPK. 

PPK jest dobrowolnym planem oszczędzania, jeżeli nie chcecie z niego skorzystać, nie ma takiego przymusu, sami decydujecie o wszystkich ruchach na waszym koncie. Opinie na forach wskazują, że pieniądze nie są gromadzone na koncie funduszu, jedynie na waszym indywidualnym rachunku. 

Dodatkowo wiele opinii na forach wspomina o elastyczności PPK, nie musicie czekać do emerytury, aby wypłacić zgromadzone środki. 

PPK – opinie w 2020 i 2021

Z upływem czasu oraz funkcjonowaniu PPK, jest wiele opinii na forach, każdy może skorzystać z takiej pomocy, jeżeli zastanawia się, czy skorzystać z planu. Użytkownicy, którzy dołączyli na początku, mają już jasny pogląd, jak wygląda PPK, wiedzą, na czym polega oraz jakie korzyści na nich czekają.

W internecie opinie na forach 2020 i 2021 o PPK nie są złe. Wiele osób bardzo dobrze się wypowiada o tym programie, jak wskazują, wszystkie zmiany, które zachodzą na ich koncie, są dla nich widoczne oraz jasne. Kwoty, które wpadają na konto, nie są pomniejszane o żadne dodatkowe ukryte koszty. Tego ludzie obawiali się najbardziej. 

PPK – opinie ekspertów

Jeżeli chcecie zebrać obszerniejszą wiedzę o PPK, warto sprawdzić, jakie są opinie ekspertów o PPK. Takie wypowiedzi zawsze są oparte o wnikliwe analizy oraz podają przykłady rynkowe. 

PPK w naszym kraju obowiązuje od prawie trzech lat, jednak ilość zainteresowanych osób jest stosunkowo niewielka do ilości osób, które mogłyby z niego skorzystać. Jak zaznaczają eksperci, PPK jest dobrowolnym planem gromadzenia środków na emeryturę. Wielu potencjalnych uczestników cały czas się zastanawia, czy wziąć udział w tym projekcie. 

PPK - analiza, opinie użytkowników i ekspertów na forum, czy warto (1)

Eksperci mówią w jasny sposób, że większości jest bardzo ciężko, odkładać samodzielnie pieniądze na godną starość. Program PPK nie jest zbudowany tak, aby pobierać z naszego wynagrodzenia ogromne kwoty, są to mniejsze wartości, które w perspektywie lat przekształcą w pokaźniejsze sumy. 

PPK – opinie krytyczne

PPK ma już wiele opinii, pojawiają się także te krytyczne, które odkrywają pewne informacje. Takie komentarze wynikają z faktu, iż nie każdy miał świadomość, że część środków, które płynęły od pracodawcy i tak są kosztem pracownika. Kolejne opinie krytyczne odnoszą się głównie do sytuacji, jaka miała miejsce z OFE, w związku z tym znaczna część osób jest najzwyczajniej w świecie zrażona tym, że może być podobna sytuacja i nigdy nie doczekają się pieniędzy z PPK. Oczywiście są to tylko i wyłącznie domysły i plotki. Czas zweryfikuje jak sytuacja będzie wyglądać z tym programem.

PPK – czy warto? Przeglądamy opinie na forum

Na forach pojawiają się pytania, czy warto skorzystać z PPK. Opinie jasno wskazują, że osoby, które chcą odkładać, a samodzielnie nie potrafią, mogą skorzystać z programu PPK, jednak udział w PPK zawsze jest indywidualnym wyborem.

Reklama