Dzierżawa ziemi pod fotowoltaike – ile można na tym zarobić?

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne

Źródła energii odnawialnej przez ostatnie kilka lat zyskują na coraz to większej popularności. Zainteresowanie tą formą zdobywania energii pojawia się w kręgach zainteresowań coraz to większej ilości właścicieli domostw, dlatego na wielu domach możemy zauważyć występujące na dachach panele fotowoltaiczne. Na gruntach dzierżawionych przez rolników, powstają tzw. farmy fotowoltaiczne renomowanych firm m.in. Columbus Energy, które przynoszą wiele zalet.

Udostępniane przez rolników przestrzenie mogą być wykorzystywane w naprawdę pożyteczny sposób. Każdy rolnik jednak powinien wcześniej zapoznać się z zasadami panującymi, podczas zawierania umowy o stworzenie farmy fotowoltaicznej oraz upewnić się, jakie pojawiają się koszty związane z dzierżawą gruntów pod farmy fotowoltaiczne. W poniższym wpisie poruszymy temat dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne oraz sprawdzimy, jaka jest dokładna cena całego procesu.

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne

W takim razie, czy dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne to dobry pomysł? Na początku warto zacząć od podstawowej umowy, którą należy nawiązać z najemcą podczas dzierżawy ziemi pod fotowoltaike. Każda osoba decydująca się na ten proces powinna być świadoma ryzyka, które może przynieść taka umowa. Umowa polega na zawarciu współpracy, polegającej na udostępnieniu swojego gruntu, przez właściciela ziemi, drugiej osobie, a w tym przypadku najczęściej przedsiębiorstwu, które planuje budowę i stworzenie farmy fotowoltaicznej.

Najpopularniejsza umową odnoszącą się do tej współpracy jest umowa dzierżawy. Polega ona na płatności regularnych czynszów przez osobę wynajmującą, w zamian za udostępnioną ziemię do stworzenia farmy fotowoltaicznej. Jeżeli chcesz wydzierżawić ziemię bez zbędnych problemów, proponujemy skorzystać z pomocy adwokata. Pomoże on w przeprowadzeniu całego procesu negocjacji oraz stworzeniem umowy, aby wszystko przebiegło w bezpieczny sposób.

Umowy do dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne takiego rodzaju są zazwyczaj zawierane na nie mniej niż 29 lat. Dbałość o ich treść, jest dlatego niezwykle ważna, więc lepiej zainwestować we współpracę z adwokatem i mieć pewność, że umowa jest prawidłowa i spełnia wszystkie nasze wymagania, niż później nie mieć możliwości jej rozwiązania. Umowę należy zawrzeć w formie pisemnej.

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne

W takim razie, dlaczego dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne staje się coraz bardziej popularna? Nie wszyscy inwestorzy, którzy chcą podjąć się budowy farmy fotowoltaicznej posiadają ziemię, która spełniałaby odpowiednie warunki. Coraz więcej właścicieli ziemi jest więc chętnych na zawieranie współpracy, gdyż nie ma co ukrywać – cały proces może być bardzo korzystnym przedsięwzięciem, a co za tym idzie jego cena może być w tym temacie kluczowa. Mimo wszystko o cenach i kosztach całego przedsięwzięcia wspomnimy w kolejnej części artykułu.

Farmy fotowoltaiczne – dzierżawa gruntu

Polska charakteryzuje się bardzo dobrymi obszarami do produkcji energii elektrycznej, a co za tym idzie – budowy farm fotowoltaicznych. W związku z tym, aby całe przedsięwzięcie opłacało się i było korzystne dla obu stron, należy zwrócić uwagę na obszar, który chcemy zakupić. Farma fotowoltaiczna, aby skutecznie spełniała swoje obowiązki, należy w tym przypadku zwrócić uwagę na: warunki, nasłonecznienie, kierunek ułożenia paneli względem południa, temperaturę, czy nachylenie paneli fotowoltaicznych. Te wszystkie elementy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszej elektrowni słonecznej. 

Zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do tego, że obniży ona sprawność produkcji energii w farmie fotowoltaicznej. Najlepsze instalacje znajdują się w chłodnych obszarach geograficznych, na których występuje wysoki poziom nasłonecznienia. Kąt ustawienia paneli natomiast wpływa na wydajność całej farmy. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie naszych paneli w stronę południa. Zapewni to wiele korzyści. Podczas szukania odpowiedniego miejsca do budowy farmy fotowoltaicznej należy unikać zacienień.

Nasze panele powinny przez całą dobę być dostępne na słońcu, dlatego dobrze, jakby wokół nich nie znajdowały się żadne budynki, wysokie budowle, czy drzewa, które mogą przykrywać swoim cieniem farmę fotowoltaiczną. Instalacje o nachyleniu kąta niższym niż ok. 40 stopni mają większą sprawność, szczególnie latem. W tej porze roku słońce jest wyżej na horyzoncie, na co wpływa wydajność paneli. W takim razie, jak wygląda dzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną, i jakie pojawiają się koszty?

Dzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną – koszty

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przedsięwzięcie związane z dzierżawą gruntu pod farmę fotowoltaiczną może być bardzo korzystne. Ceny naprawdę robią wrażenie, więc na zakup decydują się osoby, które widzą zarobek w tym całym procesie. Mimo wszystko cały proces związany z dzierżawą ziemi pod farmę fotowoltaiczną nie należy do łatwych zadań, a cały proces w niektórych przypadkach może trwać nawet do kilku miesięcy. Kolejną trudnością jest znalezienie odpowiedniej dzierżawy, która będzie spełniać wszelkie wymagania ziemi przystosowanej do zamontowania paneli fotowoltaicznych, oprócz prawidłowej umowy, którą należy spisać, należy pamiętać o kosztach. 

Ceny w tym przypadku są niezwykle zróżnicowane. Zaważy na tym głównie fakt o warunkach atmosferycznych panujących w danym obszarze geograficznym. Wiadome jest to, im lepsze warunki, tym wyższa cena. Na rynku panują różne stawki, jednak obecne obliczenia wskazują na to, że osoba dzierżawiąca ziemię może liczyć na czynsz od 8 000 do 12 000 zł. Cena ta odpowiada jednak za jeden hektar. Mało kto decyduje się na tak dużą powierzchnię. Osoby wynajmujące ziemię, wykupują obszary zazwyczaj powyżej dwóch ha.

Stawka, którą podaliśmy jest wartością w skali całego roku. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, zależy wszystko od odpowiedniej lokalizacji, czy panujących warunków atmosferycznych. Pamiętaj o tym, że umowa określa, że jedna strona musi ponosić koszty za utrzymanie całego obszaru. W odpowiednio spisanej umowie możesz wymagać, aby dzierżawca ponosił wszystkie koszty związane z opłacaniem podatków.

Reklama