Ile zarabia górnik netto w Polsce? Analizujemy raporty z 2020, 2021 i 2022

Ile zarabia górnik netto w Polsce Analizujemy raporty z 2020, 2021 i 2022 (1)

Zawody, jakie są wykonywane w naszym kraju, są bardziej lub mniej pożądane przez ludzi. Niewątpliwie zawody podwyższonego ryzyka utraty zdrowia oraz życia są rzadziej wybierane poprzez podwyższone zagrożenia. Nie wszystkie osoby zdecydują się na pracę w trudnych warunkach. 

Jednak pewne zajęcia są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej gospodarki. Osoby, decydujące się na taką pracę powinny być odpowiednio zabezpieczone poprzez adekwatne wynagrodzenie oraz zestaw świadczeń zdrowotnych, umożliwiających przeprowadzenie wymaganych badań. 

Jednym z takich zawodów jest praca górnika. Wiele osób rezygnuje z takiej pracy, ponieważ obawiają się o swoje życie. Praca wykonywana przez górnika odbywa się pod ziemią, ograniczone możliwości uniknięcia zagrożenia życia podczas nieoczekiwanych wybuchów gazów zniechęcają potencjalnych kandydatów. 

Sprawdź również – Ile zarabia Robert Lewandowski na sekundę, minutę, dziennie i miesięcznie?

W ostatnim czasie poprzez bardzo duże braki węgla w naszym kraju pojawia się coraz więcej ofert pracy w tym zawodzie. Górnictwo jest nieodłączną dziedziną naszej gospodarki. Z tego powodu w dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile zarabia górnik netto, ile zarabia górnik KGHM. Sprawdzamy, jak wyglądały zarobki górnika w poszczególnych latach, ile zarabiał górnik w 2020 roku, w 2021 roku oraz ile zarabia górnik w 2022 roku. 

Ile zarabia górnik netto?

Górnictwo jest zawodem, które od wielu lat jest określane jako niebezpieczne, niosące realne zagrożenie dla życia oraz zdrowia. Górnicy po wielu latach pracy pod ziemią wielokrotnie odczuwają skutki uboczne przebywania w silne zapylonych podziemiach. 

Praca górnika poprzez tak duże ryzyko powinna być doceniana tak samo, jak praca lekarza czy strażaka. Górnicy może i nie ratują naszego życia, jednak w dużym stopniu przyczyniają się do naszego codziennego życia. Jeśli węgiel nie będzie wydobywany, w naszych domach będzie zimno, wiele firm produkcyjnych zostanie pozbawiona opału, który jest wykorzystywany do napędzania różnych maszyn. 

Dzięki rozwijającym się technologiom praca w górnictwie z roku na roku jest bardziej kontrolowana. Poprzez stosowanie rozbudowanych systemów wykrywających ulatniający się metan, butan lub propan, uniknięcie wybuch podczas pracy jest mniejsze. Oczywiście, w tej pracy nie da się zapobiec każdej tragedii, ponieważ do eksplozji może dojść nagle, poprzez przebicie ściany wykopaliskowej, w której stężenia gazów będą na wysokim poziomie. 

Kwestia zarobków górników niewątpliwie musi przynosić rekompensatę dla tych ludzi oraz ich rodzin, ponieważ ryzyko jest znacznie większe niż przy wykonywaniu pracy na powierzchni ziemi. 

Ile zarabia netto górnik, jest coraz częściej wyszukiwaną frazą w internecie, ponieważ zapotrzebowanie na górników stale rośnie. Zarobki mogą przyciągać, dlatego ta kwestia jest cały czas aktualizowana. 

Aktualnie podawane zarobki górnika netto zaczynają się od 4031,84 złotych. Takie kwoty proponowane są na start, dla osób, które nie będą schodzić głęboko pod ziemię. Wynagrodzenia górników z większym doświadczeniem będą wyższe. Bardziej wprawiony górnik zarabia netto 6131,38 złotych. Oczywiście są to kwoty netto bez uwzględnionych dodatków. 

Ile zarabia górnik KGHM?

W naszym kraju jest kilka kopalni. Niektóre są państwowe jak KGHM oraz prywatne jak spółka Bumech S.A. W takich sytuacjach wynagrodzenia są regulowane poprzez wytyczne państwa plus wewnętrzne ustalenia spółki. 

Pytania, ile zarabia górnik KGHM, pojawiają się na forach oraz różnych stronach opisujących pracę górnika. Dostanie się do państwowej spółki, daje pewną gwarancję stabilności pracy, ponieważ takie zakłady nie są aż tak bardzo narażone na nieoczekiwane zamknięcia. 

Sprawdź również – Ile zarabia doktor/profesor/wykładowca akademicki na uczelni?

Górnik pracujący dla naszego kraju w kopalni KGHM zarabia w zależności od stanowiska oraz lat przepracowanych od 5 tysięcy do nawet 13 tysięcy miesięcznie. Osoby, które zaczynają pracę jako górnik KGHM, otrzymują umowę na okres próbny oraz najniższe wynagrodzenie, ponieważ po trzymiesięcznej próbie można już określić, czy ta praca będzie właśnie dla nas. Kolejne umowy będą już z wyższym wynagrodzeniem. Górnicy KGHM, którzy wykonują najcięższe zadania, mogą liczyć na wynagrodzenie 13 tysięcy plus dodatki, które mogą wzbogacić pensje nawet o 7 tysięcy. 

Ile zarabia górnik netto w Polsce Analizujemy raporty z 2020, 2021 i 2022 (1)

Ile zarabiał górnik w 2020?

Wynagrodzenia górników z roku na roku są zmieniane, ponieważ wiele osób rezygnuje z pracy przez wiek oraz z powodów zdrowotnych. Nowe osoby dosyć długo się zbierają do podjęcia decyzji o pracy pod ziemią. 

Sprawdzając, ile zarabiał górnik w 2020 roku, kwoty są naprawdę satysfakcjonujące. Średnie zarobki górnika w 2020 roku oscylowały w granicach 15 tysięcy brutto. W tej kwocie uwzględnione zostały także dodatki, które górnicy dostają za wykonywanie pracy wysokiego ryzyka. 

Ile zarabiał górnik w 2021? 

Kolejne lata dla górników nie były utrzymywane na tym samym poziome. Można zauważyć spory spadek wynagrodzeń, który był uwarunkowaniem zmniejszonych dodatków oraz premii. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni, dlatego pojawiały się doniesienia o strajkach górników, a nawet licznych zwolnieniach. 

W takim razie ile zarabiał górnik w 2021 roku? Średnie wynagrodzenie było utrzymywane na poziomie od 7000 złotych do 8200 złotych, do podanej kwoty należy również doliczyć różne dodatki socjalne. 

Zarobki nie były małe, jednak dla osób, które otrzymały niższe kwoty, było to odczuwalne oraz dosyć niesprawiedliwe. 

Ile zarabia górnik w 2022? 

Zarobki górników każdego roku się zmieniają. Takie wahania biorą się z przyznawanych dodatków oraz premii. W zależności od stanowiska wynagrodzenie będzie inne. Pytanie, ile zarabia górnik w 2022 roku ciekawi wiele osób, ponieważ jest wiele ogłoszeń do pracy w kopalni. 

Aktualne średnie zarobki górnika w 2022 roku są na poziomie 6730 złotych, dodatkowo należy również doliczyć różne dodatki socjalne. Oczywiście pensje są uwarunkowane zadaniami oraz doświadczeniem. Niektórzy górnicy zarabiają nawet 8300 złotych brutto. 

Reklama