Ogrzewanie indukcyjne – opinie, koszty, czy się opłaca?

Ogrzewanie indukcyjne - opinie, koszty, czy się opłaca?

Jaki system ogrzewania wybrać? Wiele osób zadaje sobie te pytania, przede wszystkim jest to dość trudny i złożony temat. Każdy z rodzajów ogrzewania ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Rynek ciągle zaskakuje i bombarduje nas nowymi rozwiązaniami, atrakcyjnością cen, długoletnimi gwarancjami i obietnicą zwrotu. Wybór ogrzewania i studnia głębinowa to jedne z pierwszych decyzji, które należy podjąć podczas budowania swojego domu.

W celu dokonania wyboru należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. komfort użytkowania, bezpieczeństwo, wpływ na środowisko oraz koszty związane zarówno z montażem, jak i późniejszą eksploatacją. Wiele osób kieruje się jedynie ceną danego paliwa potrzebnego do ogrzewania. Stąd też coraz większa część populacji decyduje się na ogrzewanie indukcyjne. Czy się opłaca, jaka jest jego cena, koszty oraz jakie posiada opinie? Tego dowiesz się w poniższej treści.

Opinie na temat ogrzewania indukcyjnego

W takim razie, jakie panują opinie na temat ogrzewania indukcyjnego, jakie są koszty i czy taka forma ogrzewania się opłaca? Na forach można wyczytać to, że ogrzewanie indukcyjne ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że jest to nieopłacalna inwestycja przy posiadaniu dużych domów. Inni zaś cenią sobie w ogrzewaniu indukcyjnym bardzo szybkie nagrzewanie, co w przypadku innych systemów grzewczych trwa bardzo długi czas. Opinie wskazują na to, że kotły indukcyjne nie generują spalin, dzięki czemu są przyjazne środowisku.

Opiniodawcy wskazują również na wysoki poziom bezpieczeństwa ogrzewania indukcyjnego oraz bezobsługowość. Kolejną ogromną zaletą jest to, że nie ma konieczności wymiany żadnych części. Instalacja tego typu może przetrwać w niezmienionym i niezawodnym stanie nawet kilkadziesiąt lat.

Ogrzewanie indukcyjne – czy się opłaca ?

Najczęściej, dokonując wyboru, zastanawiamy się, czy to się opłaca. Tak również jest w przypadku ogrzewania indukcyjnego. To, czy się opłaca, zależy przede wszystkim od powierzchni, jaką chcesz ogrzać. W przypadku dużego metrażu ilość energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniego poziomu ciepła będzie spora. Można mniej więcej oszacować, jakie będą to koszty dzięki kalkulatorowi doboru kotła indukcyjnego.

Odpowiadając na pytanie – czy to się opłaca, należy mieć na względzie to, że ogrzewanie indukcyjne ma sporo zalet. Jedną z nich jest to, że czas nagrzewania jest bardzo krótki, a sprawność kotłów nie spada wraz z długością użytkowania. Wiele pozytywnych opinii wynika również z faktu, że ogrzewanie indukcyjne nie potrzebuje montażu specjalnych systemów grzewczych, ponieważ pasuje do większości tradycyjnych. Jednak, aby jednoznacznie odpowiedzieć, czy się opłaca, należy indywidualnie przeanalizować swoją sytuację.

Ogrzewanie indukcyjne – jak kształtują się ceny?

Do ogrzewania indukcyjnego niezbędny będzie kocioł indukcyjny i to właśnie od niego w szczególności zależy cena. Na cenę kotła mają wpływ takie parametry, jak wymiary, sprawność, i ilość produkowanej mocy. Rozstrzał cenowy, jeśli chodzi o kotły indukcyjne, jest ogromny. Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena kotła indukcyjnego to jednak nie wszystko. Do kosztów, jakie poniesiesz musisz wliczyć koszty instalacji, montażu systemu. Czasem zdarza się, że instalacja nie jest możliwa bez zrobienia przeróbek. W trakcie może okazać się, że będą potrzebne naprawy pewnych elementów. Do ceny ogrzewania indukcyjnego dolicza się również wszystkie materiały montażowe i koszt usługi.

Jakie koszty trzeba ponieść przy instalacji ogrzewania indukcyjnego?

Wcześniej wspomnieliśmy już o tym, jak kształtują się ceny i co wlicza się w koszty. Trzeba jednak mieć na względzie takie aspekty, jak stan i wiek obiektu. Koszty mogą ulec znacznej zmianie, jeśli okaże się, że przeróbek jest więcej niż zakładało się na początku zakładania instalacji ogrzewania indukcyjnego. Na koszty mają także wpływ ceny usług fachowców, a są one zależne zarówno od doświadczenia, jak i regionu, w jakim mieszkasz.

Koszty mogą być wyższe, jeśli Twój dom nie jest ocieplony. Logicznym jest, że ilość energii do ogrzania domu będzie dużo większa. Wtedy warto też rozważyć, czy się opłaca instalować w takiej sytuacji ogrzewanie indukcyjne. Na koszty wpływa także ilość zużywanej ciepłej wody. Duże jej ilości wymagają dużych nakładów energetycznych.

Reklama