Szkło wodne na wilgoć – skuteczna impregnacja betonu

Szkło wodne na wilgoć - skuteczna impregnacja betonu

Szkło wodne na wilgoć zyskuje coraz większą popularność. Swoje zastosowanie znajduje w przemyśle, jak i coraz częściej w budownictwie. Możemy spotkać ten produkt również pod nazwą: szklanej wody lub krzemianów rozpuszczalnych. Ich nazwa pochodzi od składnika przewodniego, dlatego na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów szkła wodnego. Składnikiem przewodnim najczęściej jest potas lub sód. Rzadziej: cez, lit, amon lub rubid. Szkło powstaje ze stopu lub roztworu tych krzemianów, stając się gładką konsystencją – czyli szkłem wodny na wilgoć.

Właściwości szkła wodnego na wilgoć są określane przez stosunek molowy, stężenie molowe, gęstość i sumę tlenków. Główną zaletą szkła wodnego na wilgoć jest to, że szkło wyróżnia się bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie, dlatego posiada tak szerokie zastosowanie w wielu branżach oraz duże zainteresowanie klientów. W tym artykule dowiesz się, jak szkło wodne oddziałuje na wilgoć, czy to jest skuteczna impregnacja betonu, jakie ma zastosowanie oraz w jakich branżach można je użyć.

Szkło wodne – impregnacja betonu

W takim razie, czy szkło wodne na wilgoć to skuteczna metoda impregnacji betonu? Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, szkło wodne na wilgoć nie znajduje swojego zastosowania jedynie w przemyśle. Jest to tak przydatny oraz ciekawy produkt, że nowe branże próbują go użyć w swoich działaniach. Dobrym przykładem jest budownictwo, które niedawno wprowadziło szkło wodne na wilgoć, jako podstawowy element swojej produkcji. Dzięki temu, że posiada ono wiele właściwości fizykochemicznych, ogrom klientów decyduje się na jego zakup, w celu impregnacji betonu.

Sprawdź również – Dodatek do betonu zwiększający wytrzymałość – który wybrać, czy warto stosować?

Dodatkowo ogromną zaletą jest to, że potrzeby szkła można dostosować do swoich wymagań, a nie jest to duży wydatek. Klient ma możliwość zmiany lepkości, jak i gęstości szkła wodnego. Wymieniając wyżej różne rodzaje szkła wodnego, najchętniej jednak wykorzystuje się szkło wodne potasowe, sodowe oraz potasowo – sodowe.

wodne - impregnacja betonu

Jakie więc zastosowanie może mieć w budownictwie? Szkło wodne wykorzystuje się do impregnacji betonu. Dużym plusem szkła na wilgoć jest niwelacja osadzania się osadów na powierzchni metali, antykorozyjność oraz duża stabilność. Oprócz tego jest nietoksyczne, niepalne. Jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, jak i dla człowieka podczas transportu, czy ładunku. Dzięki tym cechom szkło nie jest podatne na wchodzenie w reakcje z innymi substancjami, dlatego tak chętnie wykorzystywane jest m.in. do impregnacji betonu. Dodaje się je jako dodatek, element całej mieszanki betonu, czy zaprawy cementowej, najczęściej w postaci ciekłej. Właściwości szkła wodnego chronią wmurowania betonowe przed wilgocią. Można nazwać je impregnatem, chroniącym zaprawy cementowe.

Woda szklana – zastosowanie

Woda szklana na wilgoć ma ogromne zastosowanie, w szczególności w przemyśle. Wiele produktów, które używamy na co dzień posiada w swoim składzie właśnie ten składnik. Woda opóźnia korozję oraz pylenie, dlatego tak chętnie jest stosowana do produkcji. W zależności od stopnia modyfikacji, zmienia się jej zastosowanie oraz przeznaczenie. Krzemiany sodu i potasu działają stabilizująco i regulująco, co jest jedną z głównych właściwości wody szklanej.

Wykorzystanie swoich właściwości znajduje w produkcji farb. Dzięki temu, że jest dobrym lepiszczem, używa się jej również do uzupełniania klejów i kitów. Jest także spoiwem do płytek ceramicznych, które często kupujemy podczas remontu, a nie jesteśmy świadomi z czego są stworzone. Przejdźmy teraz do produktów codziennego użytku. Dzięki temu że woda szklana ma zastosowanie w zwalczaniu wilgoci, używa się jej do produkcji proszków do prania, czy płynów do mycia naczyń. Jedną z głównych cech jest pomoc w zapobieganiu osadzaniu się kamienia na powierzchni, dlatego jest wykorzystywana do silnych środków czyszczących. Jak widzisz, woda szklana ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, czy budownictwie.

Jest to składnik, o którym warto wiedzieć i być świadomym, że znajduje się on w produktach, których używamy na co dzień. Dodatkowo może kiedyś przydać Ci się do stworzenia danego produktu, ponieważ dziś już wiesz, jakie są jego główne cechy i właściwości. Szkło wodne ma bardzo duży potencjał i jego popularność może wciąż rosnąć, głównie ze względu na to, że pozwala na użycie go względem potrzeb, których klient potrzebuje i wymaga.

Reklama