Ahmad Bin Ali Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile kosztował?

Ahmad Bin Ali Stadium Mistrzostwa Świata Katar - jak wygląda, ile kosztował (1)

20 listopada – dla wielu osób na świecie to zwyczajny dzień. Natomiast w tym roku jest trochę będzie inaczej. Odbędzie się tego dnia otwarcie Mistrzostw Świata w Katarze, które będą wzbudzać wielkie zainteresowania kibiców, przygotowujących się na to wielkie piłkarskie święto. Przez 28 dni, 32 państwa będą zażarcie walczyć o zdobycie Pucharu Mistrzostw Świata, najbardziej prestiżowego tytułu. Tytułu tego będzie bronić reprezentacja Francji, która cztery lata temu na rosyjskim mundialu zdobyła ten właśnie puchar.

Na to święto piłkarskie przeznaczono wielkie ilości pieniędzy, chociażby na budowanie stadionów. Z tych pieniędzy powstał Ahmad Bin Ali Stadium, na którym mecze rozgrywa drużyna  Al-Rayyan SC. Natomiast świętowanie meczy będzie tegorocznego mundialu będzie wyjątkowe, gdyż nie będą to spotkania klubowe, a reprezentacyjne.

Ahmad Bin Ali Stadium – gdzie jest?

Ahmad Bin Ali Stadium może sprawić niemałe kłopoty logistyczne dla kibiców. Jest to stadion mieszczący się na peryferiach miasta Al-Rayyan. Jest on oddalony od centrum miasta o aż 11 kilometrów, a od od stolicy Kataru – Dohy – 20 kilometrów. Natomiast posiada mniejszą odległość do pobliskiego Education City Stadium wynoszącą tylko 9 kilometrów, który również będzie gościć kibiców na świętach Mistrzostw Świata. Na lewo od tego stadionu rozciąga się ogromna pustynia, a jej widok z tego stadionu można zobaczyć pod kątem ok. 240 stopni!

Na Ahmad Bin Ali Stadium w fazie grupowej zagrają następujące reprezentacje : Anglia, Belgia, Chorwacja, Iran, Japonia, Kanada, Kostaryka, Stany Zjednoczone, Walia. Są to drużyny z grup B, E oraz F. Faza pucharowa przygotowała świętowanie tylko jednego meczu na tym obiekcie. Będzie to mecz 1/8 finału pomiędzy zwycięzcą grupy C, w której znajduje się reprezentacja Polski oraz drugą drużyną grupy D. Jednakże świętowanie pierwszego miejsca w grupie dla Polaków może być ciężkim wyzwaniem, gdyż przed nimi mecze z Meksykiem czy Argentyną, gdzie pokonanie ich nie będzie łatwe do osiągnięcia.

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

Ahmad Bin Ali Stadium – jak wygląda?

Stadion posiada imię siódmego/ósmego emira Kataru Ahmada Bin Aliego. Emir jest to najważniejszy władca w Katarze. Bin Ali świętował rządenie państwem w latach 1960-1972. Za jego panowania państwo katarskie bardzo się rozwinęło pod względem posiadania i sprzedaży ropy naftowej. Gdyby nie jego rządy, Katar nie byłby takim bogatym krajem jakim jest dzisiaj.

Obiekt jest otoczony multimedialnymi ekranami, które zmieniają swój kolor. Nocą wygląd tego stadionu jest fantastyczny. Krzesełka są koloru czerwonego, a trybuny wschodnie i zachodnie tworzą podobiznę lwów. Na terenie stadionu o powierzchni ok. 3 kilometrów kwadratowych oprócz niego znajdują się także inne prawdziwe obfitości:

–        Olbrzymie parkingi samochodowe

–        Osiedla mieszkaniowe, przygotowane dla świętujących kibiców

–        Pałac ślubów – Hall 5 of Al Rifaa Wedding Hall

–        Domek kempingowy dla kibiców – Fan Village Cabins Rawdat Al Jahhaniya

–        Galeria handlowa – Mall of Qatar. Posiada powierzchnię aż 464 metrów kwadratowych !.

–        Stacja metra – Al Riffa Metro Station, która znajduje się obok stadionu

–        Hotel – Al Rayyan Hotel Doha Curio Collection by Hilton

–        Ośrodek Treningowy – Al-Rayyan SC Training Facilities 1, tam trenuje drużyna Al-Rayyan SC

Reprezentacja Iranu powinna czuć się tutaj naprawdę luksusowo, gdyż podczas świąt Mistrzostw Świata będzie mieszkać właśnie przy hotelu Al Rayyan Hotel Hilton, a treningi będzie rozgrywać przy ośrodku treningowym Al-Rayyan SC. Nie będą musieli tracić czasu na dojeżdżanie na treningi i mecz z Walią 25 listopada.

Ahmad Bin Ali Stadium – ile miejsc?

Zmodernizowany na święta sportowe Mistrzostw Świata w Katarze Ahmad Bin Ali Stadium posiada 44,740 tysięcy miejsc. Jego pojemność wynosi mniej więcej tyle ile Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Stadion mieszczący się na peryferiach Al-Rayyan przy pierwszej budowie został wyremontowany pod koniec 2009 roku, gdzie pojemność stadionu została zwiększona w ramach przygotowań do zbliżających się w tamtym roku finałów Pucharu Azji do 25 tysięcy widzów. Po świętach Mistrzostw Świata pojemność zostanie zmniejszona o połowę, czyli o 23 tysięcy miejsc.

Można tutaj przywołać polski wątek. Również na tym stadionie 8 lutego 2021 roku przy obecności ośmiu tysięcy kibiców mecz świętowali piłkarze Bayernu Monachium w tym Robert Lewandowski. Polak zdobył 2 bramki w meczu z egipskim Al Ahly w ramach Klubowych Mistrzostw Świata. Przez co niemiecka drużyna awansowała do finału, którego wygrała.

Sprawdź również – 974 Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile miejsc, ile kosztował?

Ahmad Bin Ali Stadium – czas budowy

Można było wcześniej dostrzec, że Ahmad Bin Ali Stadium został zmodernizowany. Początek jego budowy przypadł na rok 2001, kiedy został zbudowany po raz pierwszy, a budowa trwała 2 lata. Po 11 latach, gdy dowiedziano się, że będzie on areną na święta Mistrzostw Świata postanowiono go wyburzyć i nieco ulepszyć. Nastąpiło wyburzenie stadionu, wykopanie ziemi oraz usunięcie fundamentów.            

Budowanie tego stadionu po raz drugi rozpoczęło się w kwietniu 2015 roku i trwało do 18 grudnia 2020 roku, czyli idealnie na dzień Narodowego Święta Kataru. Zmieniono wtedy styl układu trybun oraz postawiono dach, osłaniający cały stadion. Powstały w tym czasie inne udogodnienia, wymienione w trzecim punkcie. Ponowne wyremontowanie tego stadionu okazało się strzałem w dziesiątkę. Świętowanie meczów na stadionie w starym stylu, nie miałoby takiego klimatu jak na nowoczesnym.

Ahmad Bin Ali Stadium – ile kosztował?

Aby na Ahmad Bin Ali Stadium świętować piłkarskie emocje przeznaczono pokaźną kwotę pieniędzy. Niestety nie znamy kwoty przy pierwszej budowie, natomiast przy drugiej wyniosła aż 360 milionów dolarów, czyli ok. 1,7 miliarda złotych. Dla przypomnienia PGE Narodowy, kosztował 2 miliardy złotych. Gdyby można przyjrzeć się tym dwóm stadionom to chciałoby się rzec, że katarski stadion i jego otoczenie wygląda ładniej od warszawskiego. Nic więc dziwnego, skoro jednak mówimy o stadionie zbudowanego na święta Mistrzostw Świata.

Menedżerem tego projektu jest amerykańska firma AECOM. Głównymi wykonawcami tego projektu była firma katarska Al-Balagh and indyjska Larsen & Toubro. Pracownicy powinni więc świętować finalizację tego projektu.

Ahmad Bin Ali Stadium – Wikipedia

Wikipedia to kompendium wiedzy i z tej platformy korzysta miliony, jak nie setki milionów osób codziennie. Przede wszystkim na platformie Wikipedia znaleźć można praktycznie odpowiedź na każde zapytanie, znajdziemy tam również opisy historyczne i charakterystykę różnych postaci. Jak jest w przypadku przygotowań do Mistrzostw Świata w Katarze? Na Wikipedia znajduje się dość krótki wpis o Ahmad Bin Ali Stadium. Można tam znaleźć historię budowy tego stadionu oraz to, jakie mecze zostaną tam rozegrane. Wikipedia natomiast nie posiada wpisów, które odnoszą się do tego, jak wiele osób zmarło podczas budowy stadionów.

Reklama