974 Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile miejsc, ile kosztował?

974 Stadium Mistrzostwa Świata Katar - jak wygląda, ile miejsc, ile kosztował?

Piłkarski mundial to święto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W ciągu ostatnich dwudziestu lat gościł nas w wielu krajach na wielu kontynentach. Były to Rosja, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Niemcy oraz Japonia w połączeniu z Koreą Południową. Tym razem jako organizatora tych mistrzostw wybrano Katar – bogate państwo na Bliskim Wschodzie.

Pomimo, że Mistrzostwa Świata jeszcze się nie rozpoczęły, a ich data przypada na 20 listopada, to kibice spodziewają się, że ta impreza będzie dla nich długo zapamiętanym świętem. Prawdziwi fani piłki nożnej będą mogli okazję świętować prawdziwe emocje na 974 Stadium i to nietypowym stadionie, bo zbudowanym z … kontenerów.

 974 Stadium – kto na nim zagra?

Na 974 Stadium będzie można zobaczyć mecze z udziałem naszej polskiej reprezentacji. Polscy piłkarze pod dowództwem Czesława Michniewicza będą świętować mecze dwukrotnie na “kontenerowym stadionie”. Polacy zagrają na arenie mieszczącej w stolicy Kataru z reprezentacją Meksyku 22 listopada oraz Argentyny 30 listopada w fazie grupowej. Oprócz tych trzech reprezentacji, zmagania grupowe będziemy podczas meczów z udziałem reprezentacji: Brazylii, Danii, Francji, Ghany, Portugalii, Serbii oraz Szwajcarii.

Święto fazy pucharowej Na 974 Stadium odbędzie tylko jeden raz, będzie to 1/8 finału. Mecz ten odbędzie się 5 grudnia pomiędzy zwycięzcą grupy G z drugą drużyną grupy H. Nie jest to duża liczba, natomiast nie można być natarczywym. W końcu organizatorzy bardzo się postarali, aby każdy mecz odbył się w świetnej atmosferze, gdzie świętujący kibice będą mogli co wspominać za kilka lat.

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

974 Stadium – gdzie jest ?

974 Stadium jest umieszczony w stolicy Kataru – Dosze, w której znajdują się trzy stadiony przygotowane na wielkie piłkarskie święto. Jest to jedyny z ośmiu stadionów, przygotowanych na mundial, który leży przy lądzie, wówczas gdy inne obiekty są położone daleko od niego. Stadion jest umieszczony tuż przy Zatoce Perskiej oraz promenady Doha Corniche, która ciągnie się przez siedem kilometrów.

Co roku po promenadzie spacerują osoby, które świętują Narodowy Dzień Kataru, który przypada na 18 grudnia. Co ciekawe także w tym dniu odbędzie się wielki finał mundialu. Będzie to niezwykły zbieg okoliczności. Kolejnym świętem odbywającym się przy tej promenadzie jest Narodowy Dzień Sportu, który odbywa się co roku w drugi wtorek lutego, a jego głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród jego mieszkańców.

Stadion z kontenerów – jak wygląda?

 Z lotu ptaka na stadion z kontenerów można dostrzec niezwykły widok. Stadion wybudowany na święto, którego inauguracja odbędzie się 20 listopada ma nietypową budowę. Jest zbudowany z aż 974 z recyklingowanych kontenerów transportowych. Ta liczba to również numer kierunkowy do Kataru (+974). Niektórzy fachowcy mówią, że jest to stadion przypominający budowlę z klocków LEGO. Podłoże terenu na którym jest zbudowana ta arena jest o wzorach kolorowych oraz czarnych kwadratów. Jest to nawiązanie do kolorów kontenerów. Stadion jest zbudowany na nabrzeżu o powierzchni 450 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to całkiem spora powierzchnia, która została przeznaczona na zbudowanie tego obiektu na to święto.

 Widok na niego z ponad 300 metrów posiada luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel Rixos Gulf Hotel Doha, w którym będzie przebywać reprezentacja Serbii. Bałkańska drużyna nie musi więc tłuc się przez całe miasto, aby dojechać do stadionu z kontenerów na mecz ze Szwajcarią 2 grudnia. Kibice świętujący mecze na tym stadionie nie będą więc zadawać sobie sprawy, że będą znajdować się na stadionie zbudowanym z kontenerów.

Sprawdź również – Lusail Iconic Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował?

974 Stadion – ile miejsc?

Stadion początkowo nazywający się Ras Abu Aboud po przekształceniu nazwy na Stadium 974 Stadium stadion z kontenerów posiada pojemność 40 tysięcy miejsc i jest to najmniejszy obiekt świąt katarskiego mundialu. Tą samą frekwencję posiada Al Thumama Stadium oraz Al Janoub Stadium.

Pierwszym meczem, który odbył się na Stadium 974 był mecz pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Syrią podczas święta Pucharu Narodów Arabskich. Spotkanie odbyte 30 listopada 2021 roku zakończyło się wygraną ZEA 2:1 przy udziale tylko haniebnej liczby czterech tysięcy fanów. Miejmy nadzieję, że świętujący kibice, ( a w szczególności z Polski ) którzy przyjadą na 974 Stadium zapełnią cały stadion po brzegi. Po święcie piłkarskich Mistrzostw Świata część tego stadionu zostanie rozebrana.

974 Stadium – czas budowy

Święta piłkarskie, które będą odbywać się na 974 Stadium na pewno zwrócą uwagę wielu kibiców na świecie. W końcu historia budowy tego stadionu też jest ciekawa. Na budowanie 974 Stadium, przygotowanego na wielkie sportowe święta potrzeba było czekać przez blisko cztery lata. Co ciekawe nie budowano tego stadionu „nonstop”. Pierwszym etapem budowy były prace ziemne, w które wchodziły wspomniane wcześniej kontenery. Prace trwały od października 2017 do lipca 2019. Po trzech miesiącach przerwy kolejnym etapem były prace konstrukcyjne. Montaż elementów składowych czy układanie trawy trwało półtora roku.

 Projektantem tego stadionu była firma Fenwick Iribarren Architects natomiast nie była ona główną firmą, która budowała tą arenę. Tą firmą była lokalna HBK Contratting. Firmy i tak bardzo dobrze postarały się na budowę stadionu na takiego rodzaju święto. 

974 Stadium – ile kosztował?

Koszt budowy katarskiego 974 Stadium, na którym będą świętowane mecze Mistrzostw Świata według katarskich źródeł wyniósł ponad 500 milionów dolarów, czyli około 2,3 miliarda złotych, a warto zauważyć, że ten stadion jest stadionem, który można łatwo rozebrać po zakończeniu budowy.

Materiały które zostały z niego wykonane w innych dziedzinach, takich jak utworzenie dużego parku publicznego lub parku w okolicy za pomocą kontenerów wyspecjalizowanych w transporcie towarów przez spedycji morskiej. Koszt budowy 974 Stadium jest o około 20% tańszy od budowy klasycznego nowoczesnego stadionu, na którym mają się odbywać święta piłkarskie. 500 Milionów dolarów dla wielu kibiców może wydawać się zbyt dużą kwotą na budowę stadionu o pojemności zaledwie 40 tysięcy miejsc, który jest mniejszy od stadionów położonych w Warszawie, Chorzowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku.

974 Stadium – Wikipedia

W takim razie, jakie pojawiają się informacje na platformie Wikipedia odnośnie stadionów w Katarze i omawianego 974 Stadium, który jest zbudowany z kontenerów? Przede wszystkim platformę Wikipedia zna każdy z nas i kojarzy ją głównie z tym, że znaleźć tam można bardzo obszerne informacje na praktycznie każdy temat. W tym przypadku o 974 Stadium znajduje się dość krótka wzmianka głównie o tym, jak wyglądała budowa i kto zagra na tym stadionie. Natomiast Wikipedia nie wspomina o ofiarach, które pochłonęła budowa tego stadionu.

Reklama