Al Thumama Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile kosztował?

Al Thumama Stadium Mistrzostwa Świata Katar - jak wygląda, ile kosztował (1)

To niebywałe, ale już za niecały miesiąc odbędzie się piłkarski mundial. Tegoroczne świętowanie Mistrzostw Świata w Katarze przyciągnie ogromną rzeszę fanów z wielu kontynentów. 32 drużyny z całego świata, w tym Polska przez 28 dni będą walczyć o zdobycie prestiżowego pucharu i tytuł Mistrzostw Świata. Nie będzie to łatwa droga, gdyż na stadionach będzie gorąca atmosfera, w przenośni i dosłownie, gdyż temperatury w Katarze w listopadzie i grudniu będą wynosić nawet ok. 30 stopni Celsjusza.

Na pewno będzie to jedno z najważniejszych świąt w historii Kataru, którego powierzchnia jest 28 razy mniejsza od Polski! Jednym z obiektów, który będzie gościć piłkarzy oraz kibiców podczas świąt mundialowych będzie Al Thumama Stadium. Jest to wyjątkowy stadion, a jego wykonanie jest bardzo ciekawe. 

Al Thumama Stadium – gdzie jest?

Al Thumama Stadium mieści się w południowej części stolicy Kataru – Dohy. Budynki przypominające kolor białego welonu są położone od tego obiektu o dosłownie sto metrów. Pobliscy mieszkańcy z tej odległości na każdym kroku będą mogli słuchać prawdziwej wrzawy świętujących kibiców z całego świata, a nawet jeśli się uda oni mogą się nawet pojawić na jednym z meczy Mistrzostw Świata. 

Pojawią się na nim piłkarze reprezentacji: Belgii, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Kanady, Kataru, Kostaryki, Maroka, Senegalu a także Stanów Zjednoczonych, którzy od 21 listopada do 1 grudnia na tym stadionie będą świętować ostre rywalizację w fazie grupowej. Będzie można oglądać na stadionie Al Thumama rywalizację w grupach A, B, E oraz grupie F. Czekają nas wielkie święta w tych grupach. 4 grudnia odbędzie się pierwszy mecz fazy pucharowej, czyli 1/8 finału pomiędzy ZWYCIĘZCĄ GRUPY D a DRUGĄ DRUŻYNĄ GRUPY C, w której znajduje się Polska. Jednakowoż 10 grudnia odbędzie się tutaj ćwierćfinał. 

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

Al Thumama Stadium – jak wygląda?

Al Thumama Stadium jest otoczony fasadą koloru białego, a jej kształt ma przypominać tradycyjne arabskie nakrycie głowy – taqiyah. Jest ono noszone przez muzułmanów podczas tradycyjnego świętowania modlitw, które odbywają się przez nich pięć razy w ciągu dnia. Okrągły dach jest również koloru białego a wzory na nim przypominają małe romby. Wnętrze stadionu, gdzie znajdują się krzesełka jest naprawdę imponujące. Stadion wewnątrz przypomina włoską flagę, bowiem lewa strona stadionu posiada zielone krzesełka, środkowa białe, a prawa czerwone. Drużyna Italii gdyby pojawiła się na tym stadionie, czuła by się tu jak w domu, jednakże nie zakwalifikowała się po raz drugi z rzędu na to święto.

Oprócz tego, że obok Al Thumama Stadium znajdują się budynki mieszkalne w stylu arabskim, obok jest również… oczyszczalnia wody i ścieków oraz gazownia. Ogromny przemysł mieszczący się dosłownie kilometr od stadionu dla wielu może psuć widok z góry na piłkarski stadion, natomiast sportowy widok ratuje jedynie mieszczący się obok ośrodek treningowy składający się z jedenastu boisk piłkarskich. A to wszystko na obrębie 500 tysięcy metrów kwadratowych. Budowania stadionów na wielkie święta sportowe rządzą się jednak swoimi prawami. 

Al Thumama Stadium – ile miejsc?

Ten stadion zbudowany na świętowanie piłkarskich emocji posiada ciekawe wymiary. Stadion o swoim kołowym kształcie posiada średnicę 240 metrów i powierzchnię około 452 metrów kwadratowych, a także posiada 40 tysięcy miejsc siedzących, czyli tyle samo ile w przypadku 974 Stadium. Początkowe plany na pojemność miały wynosić tylko 11 tysięcy, gdzie tylko jedna trybuna miała znajdować się pod ziemią. Miało to przypominać “podziemny stadion” wybudowany na świętowanie meczy katarskiej ligi piłkarskiej, gdzie w tym kraju piłka nożna nie jest sportem wykazującym duże zainteresowanie Katarczyków. Pojemność tego stadionu na 11 tysięcy miejsc mogła więc być optymalna, ale zwiększono ją cztery razy.

Wysokość Al Thumama Stadium wynosi aż 43 metry i dzieli się na dwie trybuny – górną i dolną. Jest to jeden z trzech najmniejszych stadionów tegorocznych świąt Mistrzostw Świata. Jego pojemność na początku 2023 roku zmniejszy się o połowę miejsc w wyniku zlikwidowania górnej trybuny. Powstanie w to miejsce luksusowy hotel, taras czy nawet pomieszczenia funkcjonalno–komercyjne. Na pewno jest to dobra inwestycja, która nie pójdzie w las. 

Sprawdź również – Al Bayt Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, czas budowy, ile kosztował?

Al Thumama Stadium – czas budowy

Al Thumama Stadium został wybudowany na przestrzeni pięciu lat. Natomiast niewiele osób wie, że na początku 2008 roku powstały wykopy w miejsce tego stadionu na budowanie zupełnie innego obiektu. Stadion miał się nazywać Wall Stadium budowany w stylu “podziemnym”, jednakże nie doszło ono do skutku. Dopiero latem 2016 roku rozpoczęto prace, a zakończono je 22 października 2021, a w tym dniu na Al Thumama Stadium odbył się świętowanie pierwszego inauguracyjnego meczu rozegranego przy pełnej publiczności.

Był mecz finałowy Pucharu Emira Kataru. Rozegrany został on pomiędzy katarskimi zespołami Al Raynan, którego trenerem był znany francuski trener Laurent Blanc oraz Al Sadd SC, którego trenerem była w tym czasie legenda FC Barcelony, a obecnie jej trener – Xavi Hernandez. Drużyna dowodzona przez Hiszpana świętowała wygraną dopiero po rzutach karnych. Na tym stadionie odbył się również mecz z polskim wątkiem. Polski sędzia piłkarski Szymon Marciniak w meczu Kataru z Algierią w ramach półfinału świąt Pucharu Narodów Arabskich doliczył, aż do podstawowego czasu aż 20 minut, gdzie reprezentacja Algierii w tym czasie zdobyła decydującą bramkę i awansowała do finału. Nie spodobało się to Katarczykom, którzy skomplikowali wyjazd Marciniaka na zbliżające się Mistrzostwa Świata. Na szczęście, będziemy mogli zobaczyć Polaka jako arbitra mundialu w Katarze. 

Al Thumama Stadium – ile kosztował? 

Koszt budowy tego stadionu przygotowanego na piłkarskie święta nie jest o dziwo duży. Kosztował on tylko 342 miliony dolarów, czyli 1,6 MILIARDA ZŁOTYCH, czyli prawie tyle ile w przypadku warszawskiego PGE Narodowego, który został zbudowany na święta Euro 2012. Architektem tego stadionu była katarska firma Ibrahim Jaidah Architects and Engineers (IJAE). Natomiast głównym wykonawcą Al Thumama Stadium była inna katarska firma Al Jaber Engineering Tekfen Construction. Co ciekawe, ten stadion został w 2018 roku nagrodzony nagrodą MIPIM AR Future Projects Award w kategorii – Sports and Stadiums. Jest to program nagradzania niezrealizowanych lub nieukończonych projektów obejmujących osiem kategorii. Ten projekt powinien być dumny z siebie, że został dokończony na piłkarskie święta. 

Al Thumama Stadium – Wikipedia

Platformę Wikipedia z pewnością każdy z nas kojarzy, głównie z tego względu, że jest to platforma, na której znajduje się spora ilość baz danych, które odnoszą się praktycznie do każdego tematu. Jak jest w przypadku Al Thumama Stadium, czy platforma WIkipedia umieściła wpis odnoszący się do tego stadionu przygotowanego na Mistrzostwa Świata w Katarze? Na Wikipedia znaleźć można obszerny wpis o tym stadionie, natomiast nie znajdziemy tam informacji o tym, ile ofiar poświęciła budowa tego stadionu.

Reklama