Khalifa International Stadium Mistrzostwa Świata Katar – gdzie jest, ile kosztował?

Khalifa International Stadium Mistrzostwa Świata Katar - gdzie jest, ile kosztował (1)

Gdyby ktoś czterdzieści lat temu, powiedziałby, że Katar – państwo leżące na pustyni, liczące w tamtym czasie 300 tysięcy mieszkańców i posiadający powierzchnię województwa świętokrzyskiego, będzie gospodarzem międzynarodowego piłkarskiego mundialu, zostałby wyśmiany. Dzisiaj świętuje on miano jednego największych posiadaczy ropy naftowej i piątego najbogatszego państwa na świecie.

To tutaj od 20 listopada przez cztery tygodnie na ośmiu stadionach będą rozgrywane zażarte walki o świętowanie zdobycia pucharu Mistrzostw Świata oraz 42 milionów dolarów, czyli około 200 milionów złotych. Głód zwycięstwa będzie ogromny, tym bardziej, że wystąpi tutaj również reprezentacja Polski. Pieniądze przeznaczone na to święto na pewno się nie zmarnowały. Jednym z obiektów tegorocznych Mistrzostw Świata, będzie Khalifa International Stadium o którym mowa w tym artykule.

Khalifa International Stadium – gdzie jest?

Khalifa International Stadium położony jest w zachodniej części stolicy Kataru – Dohy. Obok stadionu na powierzchni około dwóch trzech kilometrów kwadratowych znajdują się ogromne obiekty zbudowane na święta Igrzysk Azjatyckich w 2006 roku. Są nimi: ogromna galeria handlowa – Villaggio Mall; olbrzymi park rozrywki – Aspire Park; najwyższa wieża w Katarze o wysokości aż 300 metrów – Aspire Tower oraz olbrzymi kompleks sportowy – Aspire Zone. Na tym kompleksie trenować będą reprezentacje: Australii, Ghany oraz Kataru. Ekipa “Kangurów” będzie także mieszkać w hotelu znajdującym się blisko tych obiektów. Jak widać te obiekty miały aspiracje, aby stworzyć je na tak wielkie święta.

Na Khalifa International Stadium będziemy mogli świętować mecze grupowe z udziałem reprezentacji: Anglii, Chorwacji, Ekwadoru, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Japonii, Kanady oraz Senegalu. Te reprezentacje znajdują się w grupach A, B, E oraz F. Faza pucharowa przygotowała dwa mecze na tym stadionie. Będzie to 1/8 finału pomiędzy zwycięzcą grupy A oraz drugą drużyną grupy B, a także mecz o trzecie miejsce.

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

Khalifa International Stadium – jak wygląda?

Khalifa International Stadium to najstarszy spośród ośmiu stadionów. Powstał on w 1976 roku. Na jego terenie odbyły się wielkie sportowe święta, którymi może się pochwalić. Były to Igrzyska Azjatyckie w 2006 roku, Puchar Azji w 2011 oraz był on główną areną świąt Klubowych Mistrzostw Świata, czy lekkoatletycznych Mistrzostw Świata, które odbyły się w 2019 roku oraz corocznej Diamentowej Ligi. Nic więc dziwnego, skoro posiada on bieżnię lekkoatletyczną, która na czas Mistrzostw Świata będzie zasłonięta trawiastym dywanem.

Kolejnym elementem tego stadionu jest jego dach. Od 1976 do 2005 roku płasko przykrywał tylko południową trybunę, podobnie jak od 2005 do 2016 roku, tylko do jego budowy wykorzystano materiały membranowe, które stworzyły dach w kształcie łuku. Od 2016 roku dach osłania cały stadion. Świętując wejście na stadion można odnieść wrażenie, że trybuny wznoszą się od południowej trybuny, tak więc najwyższą jest północna. Krzesełka są w kolorach narodowej flagi Kataru, czyli białych i bordowych.

Khalifa International Stadium – ile miejsc?

Stadion, który nosi imię Khalifa bin Hamad Al Thaniego – szóstego emira Kataru, posiada pojemność 45,416 miejsc. Był on do 2020 roku największym stadionem w Katarze, ale po zakończonym świętowaniu Mistrzostw Świata, jeszcze raz nim będzie, gdyż wyższe od niego stadiony o nazwach: Lusail, Al Bayt, Education City, Ahmad bin Ali – zostaną zmniejszone, ale Khalifa International Stadium jako jedyny nie będzie demontowany i zachowa swoją konstrukcję budowy oraz liczbę miejsc. Podczas remontu od 2003 do 2005 roku zwiększono jego pojemność z 20 tysięcy o ponad dwa razy. Miał on plany na święto Mistrzostw Świata na zwiększenie jego pojemności do 68 tysięcy, natomiast zostały one pokrzyżowane przez decyzję FIFA, która wprowadziła limit – 40 tysięcy.

Na tym obiekcie rozegrany został finał Pucharu Azji w 2011 roku pomiędzy Australią i Japonią, wygrany przez kraj “kwitnącej wiśni” 1:0, finał Pucharu Emira Kataru w 2017 roku wygranego przez katarski zespół Al-Sadd 2:1 nad zespołem Al-Rayyan oraz finał Klubowych Mistrzostw Świata pomiędzy Liverpoolem FC a brazylijskim Flamengo, którego pokonał klub z Anfield również 1:0. Będzie on w fazie pucharowej dostępny dla dwóch drużyn grających o trzecie miejsce, które nie świętowały awansu do wielkiego finału. Jak widać na tym terenie kiedyś rozgrywane były wielkie finały.

Sprawdź również – Ahmad Bin Ali Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile kosztował?

Khalifa International Stadium – czas budowy

Khalifa International Stadium zbudowany na świętowanie emocji ma już 46 lat i nie jest on taki nowoczesny jak inne katarskie stadiony. Niestety nie jest podana data rozpoczęcia budowy Khalifa International Stadium, ale oddanie tego obiektu do użytku datowane jest na 1976 rok. Ten obiekt był dwa razy remontowany: od 2003 do 2005 roku, a także po raz drugi od 2014 do 2017 roku. Największa jego przemiana nastąpiła w pierwszej przebudowie, kiedy zwiększono jego pojemność dwukrotnie oraz wstawiono membranowy dach. Gdyby nie te przemiany, obiekt nie świętowałby tak wielkiego uznania, jakiego teraz posiada.

Architektem tego projektu była prywatna firma consultingowa – Dar Al-Handasah. Jest to międzynarodowa firma, która zajmowała się chociażby budową nowego stadionu przygotowanego na mundialowe święta – Al Bayt Stadium. A główni wykonawcy to firmy: Midmac Contracting Co. W.L.L., PORR, Six Construct JV, Project Analysis and Control Systems International Co.

Khalifa International Stadium – ile kosztował?

Niestety, brakuje szczegółowych informacji o tym, ile Khalifa International Stadium kosztował, aby świętować rozgrywki sportowe. Początkowa cena z 1976 roku do dziś nie jest znana. W sumie nie powinno dziwić, gdyż trudno z tego roku znaleść informacje. Mówi się o tym, że druga przebudowa kosztowała 70 milionów dolarów, czyli około 330 milionów złotych, a cena pierwszej przebudowy nie jest znana. Na tą cenę składają się materiały budowlane, czy też budowa dachu.

Sprawdzone źródła podały, że prace nad tym projektem na zbliżające się święta Mistrzostw Świata wykonywało 30 tysięcy robotników z całego globu. To jest pokaźna liczba pracowników. Dla porównania na budowanie Arena Lviv na świętowanie Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie pracowało tysiąc robotników. A mówimy o Ukrainie, kraju 52 razy większego od Katar!

Reklama