Stadion na wodzie w Katarze – jak wygląda, ile kosztował, Wikipedia

Stadion na wodzie w Katarze - jak wygląda, ile kosztował, Wikipedia (2)4

Na świecie jest kilkadziesiąt tysięcy stadionów mieszczących się przy morzu czy rzece. Te obiekty tworzą ciekawą koncepcję położenia, która jest odskocznią od tradycyjnej lokalizacji obiektu w centrum miasta czy na jego przedmieściach czy nawet w lesie. Jednymi ze stadionów w taki sposób położonych w Polsce są chociażby: Polsat Plus Arena Gdańsk nad Morzem Bałtyckim czy PGE Narodowy w Warszawie nad Wisłą. Te stadiony zostały zbudowane na świętowanie Euro 2012. Także na katarskich Mistrzostwach Świata będą odbywać się mecze na 974 Stadium, mieszczącego się obok morza, a raczej Zatoki Perskiej.

 Natomiast pomysł, aby stworzyć stadion, który mieściłby się nie obok, tylko na powierzchni wodnej, wydawać się może nierealny, utopijny. A jednak w Katarze wszystko może wydawać się możliwe, skoro jest to bardzo bogaty kraj. W 2010 roku powstał plan, aby stworzyć nowoczesny obiekt, który miał zostać ukończony na święta mundialowe, jako obiekt “piątej generacji”.  Doha Port Stadium, położony na Zatoce Perskiej miał pokazać, że na wodnej powierzchni nie musi znajdować się tylko platforma wiertnicza czy port morski. Niestety, nie będziemy mogli świętować meczy na tym stadionie, gdyż jego plany nie doszły do skutku. Możemy natomiast znaleźć początkowe podglądy Doha Port Stadium.

Stadion na wodzie – jak wygląda?

Na organizację świąt Mistrzostw Świata w 2022 roku oczekiwano, że zbudowana zostanie prawdziwa “perła budownicza”. Pierwsze wrażenie jakie przyśniło się na myśl robotników, było to, że budują stadion położony za pomostem, mieszczący się na sztucznym półwyspie, wokół którego znajdować miało się dziewięć stacji, przypominających promienie Słońca, które miały służyć do przyjazdu… taksówek wodnych. Stadion miał w nocy świecić w kolorze niebieskim, który oczywiście symbolizuje wodę. Jako wstępny plan Doha Port Stadium miał przypominać… kształt jeżowca. Charakterystyczny wzór stadionu na podobiznę morskiego “kolczaka” był możliwy do zrealizowania, aby świętować jego piękny widok. Gdyby można było z góry obejrzeć plany tego stadionu, jak to niektórzy pracownicy mówili: “Gdy zmrużymy oczy, będziemy mogli pomyśleć, że kolce pokrywają stadion”.

Początkowo niektórzy zastanawiali się, jak taki stadion może przetrwać letnie, ekstremalne pięćdziesięcio stopniowe upały, które nie są niczym nowym w kraju położonym na pustyni. Było to możliwe przez pomysł architektów, aby podczas żaru lejącego się z nieba – stopniowo polewać cały stadion morską wodą, aby nie utracił na blasku. Miała ona być również źródłem energii. Był to pomysł na chłodzenie całego obiektu, jak się okazało – niegłupi. Ostatecznie plany na rozegranie meczy w okresie letnim skreślono, gdyż przy takich temperaturach rozgrywanie meczy byłoby ciężkie. Przełożono termin mistrzostw na okres zimowy, czyli listopad w połączeniu z grudniem, chociaż również ciepły ( około 20-30 stopni ). Doha Port Stadium miał być dwupoziomowy, o pojemności 45 tysięcy miejsc. Chociaż jak by się mogło później okazać, taka ilość miejsc byłaby za mała, dla ogromnej liczby kibiców, pragnących świętować każdy moment na tym stadionie. Żeby było jeszcze ciekawiej, planowano, aby zdemolować całkowicie ten stadion. Pomysłów architektom, na ten teren nie brakowało, chociaż planowano jeszcze na budowę kilkunastu innych.

Sprawdź również – 974 Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile miejsc, ile kosztował?

Stadion na wodzie – gdzie jest?

Po przeczytaniu powyższych punktów, można byłoby pomyśleć, że brak doczekania się na świętowanie otwarcia Doha Port Stadium jest wielkim niedosytem. Ten stadion miał się znajdować w stolicy Kataru – Dosze. Jego położenie miało być w północno-wschodniej części miasta, która położona jest przy wybrzeżu, wokół którego rozciąga się Zatoka Perska. Tak więc, idealnie oddawałby klimat morski, a przy okazji dawałby poczucie ochłodzenia również poprzez morską bryzę.

Aby ludzie mogli dostać się na jego teren, należałoby przejść przez ozdobny pomost idealnie przygotowany na święta mundialowe, ozdobiony palmami. Pojawiła się też bajeczna koncepcja, aby dojechać na stadion, nie tylko samochodem czy autobusem, ale wspomnianą wcześniej taksówką wodną, poruszającą się po Zatoce Perskiej ( jak miało się później okazać – łódką, która wygląda jak taksówka ). Wszystkie te plany nie zostały zrealizowane, ale być może za kilkanaście lat, będziemy mogli świętować dzień, w którym stadion w takim sposobie zostanie otwarty.

Stadion na wodzie – ile kosztował?

Jak wszyscy wiemy, ten stadion nie będzie jednym z ośmiu obiektów przygotowanych na tegoroczny mundial.  Dla wielu ludzi, ten stadion, który miał zostać przygotowany na świętowanie wielkich meczów piłkarskich w 2022 roku, mógł być prawdziwym pięknym obiektem. Chociaż jak wiadomo, aby to się spełniło, oczywiście trzeba mieć pieniądze. I to niemałe. Według źródeł, które pojawiły się około dekadę temu, można było wywnioskować, że na potrzebę zbudowania Doha Port Stadium należałoby przeznaczyć aż 202 miliony dolarów, czyli prawie 1 miliard złotych. Należy mieć na uwadze, że wtedy dolar posiadał inną wartość. A dzisiaj taki stadion, który miał być areną świąt mundialowych, kosztowałby kilkadziesiąt milionów więcej.

 Z drugiej strony, ta suma nie powinna dziwić, skoro mówimy o wcześniej wspominanej “perle budowniczej”. Cena ta pokrywała materiały, z których ten stadion miał zostać zbudowany; grunt, przeznaczony na wszelkie dodatki wokół tego stadionu, który należałby do Katarskiego Związku Piłki Nożnej, a jego architektem miała być niemiecka firma – Albert Speer & Partner. Do ostatniej sekundy ta firma, chciała świętować otwarcie tego stadionu. Niestety, musiała obejść się smakiem.

Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę

Stadion na wodzie – Wikipedia

Niestety, w dniu dzisiejszym na stronie internetowej – Wikipedia, nie możemy znaleźć szczegółowych informacji o Doha Port Stadium, który miał być przygotowany na święta Mistrzostw Świata jako… dziewiąta arena tego wydarzenia. W ostateczności poczynania będziemy mogli oglądać na ośmiu stadionach.

Możliwe, że informacje o nim były na tej stronie kilka lat temu, jednak z uwagi na to, że nie będą na tym stadionie świętowane mecze, szybko zostały usunięte. Na szczęście wpisując w wyszukiwarkę internetową : “Doha Port Stadium”, można znaleźć dawne plany wyglądu tego stadionu, który miał leżeć na wodnej powierzchni. Niestety, pozostało świętować mecze z morskim wątkiem na 974 Stadium.

Reklama