Spawanie Duraluminium – oto szczegółowy poradnik spawacza

Spawanie Duraluminium – oto szczegółowy poradnik spawacza

Spawalnictwo to metoda łączenia, która zrewolucjonizowała całą branżę przemysłową i stała się ona jedną z najpopularniejszych oraz najbardziej wytrzymałych form i metod łączenia różnych metali oraz innych materiałów. Przede wszystkim spawanie, to ciężka profesja, dlatego najczęściej wszelkie prace związane ze spawaniem zleca się specjalistom, natomiast warto nabyć pewne, podstawowe umiejętności związane z łączeniem materiałów, a następnie taką wiedzę wykorzystać w swoim garażu, czy warsztacie. W związku z tym w dalszej części artykułu sprawdzimy, jak wygląda spawanie duraluminium, a następnie szczegółowo opiszemy, w jaki sposób się przygotować do takiego spawania. 

Czym jest duraluminium?

W takim razie, jak wygląda spawanie duraluminium, i czym dokładnie jest ten materiał? Przede wszystkim duraluminium to ogólna nazwa, pod którą kryją się tak naprawdę wszystkie stopy metali, które poddawane są obróbce plastycznej w przemyśle. Najpopularniejszy materiał o nazwie dural został wynaleziony w 1909 roku. Osoba odpowiedzialna za wynalezienie duraluminium, to metalurg pochodzenia niemieckiego – Alfred Wilm. Ciekawostką jest to, że nazwa tego materiału pochodzi od popularnej miejscowości zlokalizowanej w Niemczech  – Düren, z kolei nazwa w języku łacińskim oznacza „twardy”. Z czego tak naprawdę składa się ten materiał, i jak wygląda proces spawania duraluminium?

Duraluminium to stop kilku metali, wymienia się m.in. aluminium, miedź mangan oraz magnez. Duraluminium jest chętnie stosowanym materiałem w przemyśle ze względu na jego wysoką trwałość i wytrzymałość mechaniczną. W początkowej fazie istnienia tego materiału, spawanie duraluminium odbywało się głównie w lotnictwie, obecnie metoda spawania duralu ma miejsce tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość na pojawiające się czynniki zewnętrzne.

Bez względu na to, czy chodzi o spawanie duraluminium, plastiku, czy innego rodzaju materiału, najczęściej proces odbywa się w taki sam sposób. Przede wszystkim spawanie, to metoda łączenia, polegająca na nagrzewaniu i topieniu pożądanego elementu. Podczas spawania duraluminium, czy plastiku cały proces odbywa się przy udziale istotnego spoiwa. Do najpopularniejszych metod w spawalnictwie wlicza się spawanie łukowe, które wykorzystuje w tym celu łuk elektryczny, jako główne źródło ciepła.

Sprawdź również – Spawanie kwasówki – czym najlepiej spawać nierdzewkę?

Przed wykonaniem tego procesu spawania, należy w odpowiedni sposób przygotować spawany materiał. W tym celu należy przygotować krawędzie w taki sposób, aby przypominały kształt „V”. W momencie wykonywania spawy, topi się zarówno materiał spawalniczy, oraz krawędzie elementu. Spawać można tak naprawdę większość stopów metali, duraluminium, aluminium, stale nierdzewne. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, jak wygląda spawanie duraluminium.

Jak wygląda spawanie duraluminium?

W takim razie, jak wygląda spawanie duraluminium? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią metodę spawania. W tym przypadku do spawania duraluminium można wykorzystać metodę spawania Mig/Mag oraz TIG. Oczywiście zarówno jedna i druga metoda charakteryzuje się pewnymi wadami i zaletami, jednak są one niezwykle skuteczne. To którą metodę wybierzemy zależy tylko od naszych umiejętności i preferencji.

Spawanie duraluminium przy wykorzystaniu metody Mig/Mag polega na wykorzystaniu tylko i wyłącznie gazu obojętnego. Alternatywną opcją jest spawanie Mag, który wykorzystuje gaz aktywny chemicznie. Najczęściej spawanie metodą Mig jest przeznaczone głównie do spawania miedzi, czy aluminium, czy innych niezależnych metali. Warto wybrać tę metodę przy spawaniu duraluminium, ponieważ wykazuje ona wiele korzyści i jest dość tanim sposobem. Z kolei spoina wykazuje wysoką trwałość.

 Spawanie duralu przy wykorzystaniu metody TIG, to sposób łączenia elementów przy wykorzystaniu nietopliwej elektrody wolframowej, przy udziale gazu obojętnego. Metoda TIG podczas spawania topi całą powierzchnię. Podczas spawania duraluminium pojawia się wiele dyskusji nt. tego, czy wykorzystywać dodatkowy materiał, należy pamiętać o tym, że nie jest to regułą i można stosować dodatkowy materiał, jednak nie jest to wskazane.

To jaką metodę wybierzesz do spawania duraluminium zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Najczęściej obie metody różnią się sposobem spawania, z kolei w przypadku spawania TIG metal krzepnie, w momencie, w którym łuk elektryczny oddala się od powstałej mazi spawalniczej. Dodatkowo kolejną zaletą metody TIG jest to, że można spawać tak naprawdę w dowolnej pozycji. Pamiętaj o tym, że spawanie to niezwykle wymagająca czynność, dlatego zawsze przed wykonywaniem spawania, należy odpowiednio się zabezpieczyć, w tym celu należy przygotować odpowiedni kombinezon oraz maskę spawalniczą, po to, aby spawanie duraluminium, czy innych metali odbyło się bez jakichkolwiek zagrożeń.

Reklama