Poniższy wpis to obszerny poradnik do gry Game Dev Tycoon. Gra umożliwia nam stworzenie i prowadzenie własnego studia gamingowego, w którym będzie się tworzyć gry, w ten sposób będziemy mogli przyjrzeć się dokładnie, jak wygląda od środka taka praca, i że nie jest to łatwe zajęcie. W grze Game Dev Tycoon będziesz mógł poprowadzić studio przez 30 lat, zobaczysz w jaki sposób nastąpił rozwój w tej branży, a cała rozgrywka poprowadzi Ciebie od pierwotnych pecetów, kończąc po gry nowej generacji. W dalszej części wpisu znajduje się do Game Dev Tycoon poradnik , w którym wyjaśnimy krok po kroku wiele aspektów gry, dodatkowo postaramy się, aby treść była jak najbardziej zrozumiała.
Sprawdź również – jak zdobyć darmowe spiny Coin Master?
Początek rozgrywki w Game Dev Tycoon zaczynamy od założenia własnego studia. W tym przypadku zakładamy firmę w oknie „szczegóły o firmie/company details”, które pojawia się na początku gry. W rubrykach uzupełniamy nazwę swojego awatara i nadajemy nazwę swojej firmie, dodatkowo wybieramy płeć i wygląd naszego bohatera. Te wszystkie wybory nie mają w ogóle wpływu na rozgrywkę.
Spis treści
Game Dev Tycoon poradnik
Garaż, to właśnie w tym miejscu rozpoczyna się Twoja przygoda z tworzeniem gier wideo, miejsce to nie zachwyca, jednak na początek powinno wystarczyć. Ze względu na brak odpowiednich środków finansowych, nie stać Cię na zatrudnienie dodatkowych pracowników, więc w tej fazie rozgrywki Game Dev Tycoon poradnik jesteś zdany na samodzielność, dodatkowo Twoje saldo wynosi około 70 tysięcy dolarów.
W górnej części znajdują się cztery koła o różnych kolorach, mają za zadanie informować o aktualnych postępach produkcyjnych.
· „Bugs” – to błędy, które występują w trakcie programowania gry.
· „Design” – sygnalizuje, w jakim stopniu gra została odpowiednio zaprojektowana, na to wszystko składają się takie czynniki jak projekty etapów, muzyka czy grafika.
· „Technology” – informuje o tym jakie jest dokładne zaawansowanie od strony technicznej gry.
· „Research” – to wszystkie punkty badań w Game Dev Tycoon, które zyskuje się za tworzenie i nabywanie nowej wiedzy. Te punkty badań można wymienić na odkrywanie nowych rodzajów gier czy innych, istotnych elementów w trakcie projektowania gry.
Na samym środku znajduje się największa ramka informująca przebieg aktualnej produkcji. W tym przypadku znajduje się tam nazwa projektu, jaki gatunek i ostatecznie cały pasek postępu. Z kolei w prawym górnym rogu znajduje się tabelka, w której widnieją informacje o aktualnej ilości fanów i główny zegar rozgrywki, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, cała rozgrywka trwa 30 lat. Dodatkowo w tej części znajdować się będą informacje o obecnie panujących trendach w branży gamingowej, dlatego warto systematycznie sprawdzać i opierać się na tej informacji. Po wydaniu swojej pierwszej gry pojawiają się pierwsze słupki sprzedaży i bilans zysków, jednak zanim to nastąpi, należy wcześniej taką grę stworzyć, w dalszej części Game Dev Tycoon poradnik zawiera wskazówki, jak taką grę stworzyć.
Game Dev Tycoon podstawy tworzenia gry
W Game Dev Tycoon tworzenie gier odbywa się poprzez wywołanie menu kontekstowego, w tym przypadku, jeżeli chcemy to zrobić, należy LPM kliknąć na ekran i wybrać formułę „Develop New Game”. Po kliknięciu tej formuły otworzy nam się „Game Concept”, w tej części mamy możliwość wpisania nazwę swojej gry i przypisać do niej odpowiednią kategorię naciskając „Pick Topic”. We wczesnej fazie rozgrywki mamy do wyboru jedynie cztery kategorie:
· „Sports” – gry opierające się na kategorii sportowej.
· „Military” – gry wojenne.
· „Medieval” – gry średniowieczne.
· „Space” – gry kosmiczne.
Po przeanalizowaniu jaką kategorię gry chcemy wybrać, wystarczy nacisnąć przycisk „Pick Genre”, następnie w Game Dev Tycoon poradnik otrzymujemy możliwość wybrania gatunku gry, w tym przypadku wymienia się:
· „Action” –gatunek akcji.
· „Adventure” – gatunek przygodówki.
· „RPG” – gatunek role playing.
· „Simulation” – gatunek symulacje.
· „Strategy” – gatunek strategie.
W tym przypadku poradnik wskazuje nam to, że jeżeli zależy nam na tym, aby stworzyć dobrej jakości grę, warto dobierać odpowiednio kategorię i gatunek. W tym przypadku warto skorzystać z takich kombinacji jak „Sports + Simulation”, czy „RPG + Adventure”. Oczywiście nie ma się tej pewności, że odpowiednie kombinacje przyniosą nam pożądane efekty w Game Dev Tycoon. To co charakteryzuje tę grę jest jej złożoność i losowość, która należy niestety brać pod uwagę. Warto kontrolować aktualne koszty projektu wyświetlając na ekranie okno „Game Concept” . W tym przypadku kontroluj finanse po to, aby nie przekraczać salda, staraj się zawsze mieć choć minimalny zapas na ewentualne, nieprzewidziane wydatki.
W takim razie dotychczas w Game Dev Tycoon poradnik, przedstawiono jak wygląda interfejs i tworzenie gry, w dalszej części poradnika wskażemy jak kontrolować finanse i jak szczegółowo projektować gry.
Game Dev Tycoon – jak wygląda projektowanie?
W takim razie dotychczas w Game Dev Tycoon udało nam się wybrać nazwę, kategorię i gatunek gry, czas na to, aby wybrać odpowiednią platformę, w tym przypadku należy nacisnąć „Pick Platform”. We wczesnej fazie rozgrywki mamy do wyboru „PC” albo „G64”, który jest tak naprawdę zamiennikiem „Commodore 64”. Obok jednej i drugiej platformy widnieją informacje o tym jakie są koszty produkcji i jakie są udziały na rynku. Może zdarzyć się sytuacja, w której najzwyczajniej nie będzie Cię stać na zaprojektowanie gry na określoną platformę, w rezultacie warto wybrać tańszą platformę. Istotne jest to jaki jest udział w rynku, to wszystko przekłada się na wzrost sprzedaży. Początkowo udziały wyglądają następująco PC ma 44%, z kolei G64 56%, dlatego wnioskować można, że bardziej opłaca się tworzyć grę dla tej przeważającej platformy, chociaż tak jak już wcześniej wspomnieliśmy w poradniku, że ze względu na losowość w Game Dev Tycoon może być czasami różnie.
W takim razie zdecydowaliśmy się na platformę, w dalszej części wyskoczy nam okienko „Feature Selection”, w tej sekcji musimy wybrać odpowiednie elementy, jakie mamy zamiar umieścić w naszej produkcji. Na początku rozgrywki Game Dev Tycoon mamy do wyboru oprawę graficzną – „Graphic”. We wstępnej fazie rozgrywki nasza gra będzie bazować na podstawowym tekście, który kosztuje 5 tysięcy $ – „Text Based”. Dodatkowo możemy wybrać też grafikę 2D, która kosztuje aż 10k $ – „2D Graphics V1”. W dalszej części rozgrywki będziemy odblokowywać kolejne funkcje w momencie kiedy stworzymy własne silniki gry, możemy również odblokowywać te funkcje wymieniając je na punkty badań. O tym porozmawiamy w dalszej części Game Dev Tycoon poradnik.
Kolejnym ważnym elementem gry jest „Development Stage 1”, jest to okno, które zawiera trzy różne suwaki, które są odpowiedzialne za poświęcenie uwagi pewnym etapie gry, kolejno są to:
· „Engine” – czerwony kolor odpowiada za silnik gry.
· „Gameplay” – zielony kolor odpowiada za grywalność.
· „Story/Quests” – niebieski kolor odpowiada za wątek fabularny i misje.
W przypadku projektowania gier osadzonych w klimatach średniowiecznych, w tym przypadku poświęcamy dużą wagę do grywalność, z kolei mniej na silnik gry, a bilans zachowujemy przy wątkach fabularnych i zadaniach.
Game Dev Tycoon – jak grać?
Mamy już wybrane praktycznie wszystkie ważne czynniki w Game Dev Tycoon, teraz poradnik będzie poświęcony tworzeniu gry. W tej części należy naciskać „OK”, aby przejść do kolejnego etapu. Z twojego awatara będą wydobywać się kolorowe kulki, które będą zasilały powyższe okręgi, które znajdują się w górnej części ekranu. Gdy nasz pasek całego postępu osiągnie poziom 1/3, wyskoczy nam automatycznie w Game Dev Tycoon nowe okienko o nazwie „Development Stage 2”. W tej części pojawią nam się trzy kolejne suwaki, czyli:
· „Dialogues” – dialogi.
· „Level Design” – projekty poziomów.
· „Artificial Intelligence” – sztuczna inteligencja w grze.
Zaczynając rozgrywkę po raz pierwszy, postanowiłem poświęcić jak największą uwagę projektom poziomów i sztucznej inteligencji. Po wybraniu odpowiednich elementów wybieramy przycisk „OK” i przechodzimy do dalszej części poradnika Game Dev Tycoon. W kolejne części rozgrywki, gdy osiągniemy 2/3 postępu, wyświetli nam się tym razem „Development Stage 3”. W tym przypadku będziemy mieć do wyboru trzy elementy i suwaki:
· „World Design” – zarys świata gry.
· „Graphic” – oprawa graficzna gry.
· „Sound” – jakość dźwiękowa gry.
W mojej rozgrywce poświęciłem dużą ilość punktów na dwa pierwsze elementy. Po prawej widnieje również inne okienko o nazwie „Selected Features”, w tym przypadku mamy do wyboru kilka dodatkowych elementów, jakie możemy umieścić w grze, kolejno:
· „2D Graphics V1” – we wczesnej fazie mamy tylko do wyboru grafikę 2D.
· „Basic Sounds” – w tym przypadku mamy ograniczoną ilość dźwięków.
Dodatki mogą przyczynić się do tego, że gracze i krytycy lepiej odbiorą nasz tytuł w Game Dev Tycoon, oczywiście dodatki kosztują. W pewnym momencie, gdy nasz postęp projektowania gry dojdzie do końca, wciskamy „Finish”. W naszym poradniku mamy teraz dwie możliwości do wyboru, wydać grę i wprowadzić sprzedaż, albo poczekać na proces debugowania, w tym przypadku jest to proces, w którym eliminujemy błędy zgromadzone w pierwszym, pomarańczowo- czerwonym okręgu. Oczywiście wiąże się to z tym, że proces powstawania gry znacznie się wydłuży, jednak warto pamiętać o tym, że dobra gra to taka, która jest wolna od bugów. W momencie gdy pasek debugowania osiągnie zero, możemy śmiało wcisnąć „Finish”. Po tym wyskoczy okienko z napisem „NAZWA NASZEJ GRY Complete”, za to otrzymujemy pewną ilość doświadczenia. Ciekawostką jest fakt, że awans następuje automatycznie w wybranych cechach, z kole punkty doświadczenia mogą być przyznawane w różnej ilości, wszystko zależny od takich czynników jak np.: dobranie znakomitego połączenia gatunku z kategorią gry. W takim razie możemy przystąpić do wydania naszej pierwszej gry w Game Dev Tycoon poprzez kliknięcie „Release Game”.
Chcielibyśmy jeszcze omówić w Game Dev Tycoon poradnik ocenę krytyki gry. Znajduje się ona w formule „Reviews For NAZWA NASZEJ GRY”. Warto pamiętać o tym, że każda gra otrzymuje cztery oceny od różnych wydawnictw, w tym przypadku wyróżniamy:
· Star Games.
· Informed Gamer.
· Game Hero.
· All Games.
Każde wydawnictwo w Game Dev Tycoon osobno ocenia grę i wystawia opinię takie jak:
· „I Like It”.
· „Could have been more”.
· „Enjoyable”.
· „Very good”.
Game Dev Tycoon – pierwsza gra
Jak można zauważyć, nasza gra zyskała dość ciekawe opinie, w ten sposób udało nam się wygenerować całkiem imponującą sprzedaż i zyski w Game Dev Tycoon, dzięki temu możemy uzbierać fundusze na kolejną grę, w dalszej części poradnika wyjaśnimy jak wygląda dalsza rozgrywka. Według naszej opinii to właśnie okienko z ocenami od wydawców sprawiają, że gra Game Dev Tycoon staje się jeszcze bardziej emocjonująca. To właśnie te opinie pokazują jaki mają wpływ na sprzedaż i popularność naszej gry, ponieważ dzięki ocenom tak naprawdę wszystko zależy od tego czy odniesiemy sukces czy porażkę.
Mamy swoją pierwszą grę w Game Dev tycoon i wprowadziliśmy ją na rynek, wyświetli się formuła „First Week of Sales”. Ta formuła informuje nas o tym jak wyglądała sprzedaż naszej gry w pierwszym tygodniu od wydania. Tutaj znajdują się informacje o ilości sprzedanych płyt i jakie miejsce zajmuje tytuł w rankingach przebojów. W dalszej części poradnika znajdują się informacje o kampaniach marketingowych.
Kampanie marketingowe możemy wywoływać za pomocą menu kontekstowego, wystarczy kliknąć LPM na okno i wybrać formułę „Marketing”. Oczywiście warto korzystać z tej funkcji, bowiem marketing to klucz do sukcesu. Można również dzięki takim kampaniom zwiększać Hype na tytuł, jednak to wszystko wiąże się z pewnymi kosztami. Przeprowadzenie akcji marketingowej w Game Dev Tycoon kosztuje kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów $. Na początku nie warto przepłacać na reklamę.
Tworząc grę w Game Dev tycoon staraj się tworzyć takie tytuły o różnych kategoriach i tytułach, kombinuj i twórz różne eksperymenty, możesz nawet podjąć się tych dziwnych połączeń, tak naprawdę nie wiadomo co będzie najlepsze w danym czasie. Być może symulacja chirurga może być hitem. Jeżeli okaże się , że któraś gra stała się hitem sprzedaży warto zastanowić się nad kontynuacją, w tym przypadku wywołaj menu kontekstowe i kliknij w formułę „Develop Sequel”. W dalszej części Game Dev Tycoon poradnika omówimy kwestie finansowe.
Sprawdź również – Kody promocyjne Coin Master – kody na spiny za darmo, na złote karty i na pieniądze
Game Dev Tycoon – poradnik finansowy
W Game Dev Tycoon , w naszym poradniku zwracamy uwagę na to, żeby bacznie kontrolować saldo finansowe, tak naprawdę stworzenie gry jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Należy kontrolować wydatki na silnik gry, akcje reklamowe, wypłaty dla pracowników, rachunki itd. To wszystko zmierza do tego, że pochłania to olbrzymią ilość gotówki. Warto przed rozpoczęciem danego projektu przeanalizować koszty z nim związane, sprawdzić i obliczyć ile wyniesie całkowity koszt gry w Game Dev Tycoon.
Pamiętaj, że pod koniec każdego miesiąca z Twojego salda jest pobierana automatycznie określona ilość gotówki na wszystkie opłaty, dlatego kontroluj finanse, inaczej grozi Tobie bankructwo. Oczywiście w skrajnych sytuacjach można ratować się pożyczką, na początku rozgrywki jest opcja bezzwrotna, później doliczane są olbrzymie odsetki. Na początku wydaje się, że niektóre inwestycje są tanie jak barszcz, tym bardziej, że przeprowadzono się do większego biura z większymi możliwościami, które w rzeczywistości pochłaniają dużą ilość gotówki. W związku z tym istotne jest wykonywanie systematycznie kalkulacji finansowych i kontrolować długość procesu produkcji.
Na samym końcu naszej rozgrywki, czyli upływie trzydziestu lat, ukaże nam się podsumowanie całej rozgrywki w Game Dev Tycoon, w tym podsumowaniu znajdziesz takie informacje jakie działania były podjęte i wyświetlą się statystyki gry. Poniżej umieściliśmy podgląd do takich statystyk. W imieniu redakcji mamy nadzieję, że nasz Game Dev Tycoon poradnik pomoże wam w osiągnięciu jak najlepszych wyników. Życzymy miłej rozgrywki!