Jaki zastosować silnik do krajzegi ?

Jaki silnik do krajzegi

Warto zacząć na początku od pojęcia, czym jest krajzega, ponieważ nie każdemu może być ono znane. Synonimem słowa krajzegi jest piła stołowa. Piła ta charakteryzuje się wyposażeniem w tarczę z ostrymi zębami. Radzi sobie ona z cięciem drewna oraz innymi ciężkimi materiałami, m.in. betonem, aluminium, czy płytkami ceramicznymi. Krajzega używana jest głównie w tartakach, w których powstają drewniane elementy, ponieważ służy jednak do cięcia grubszych i większych kawałków drewna. Nie jest przeciwwskazane używanie piły stołowej również w gospodarstwach, czy w warsztatach.

Może ona przydać się do wielu czynności, jak cięcie blatów, czy obcięcie słupków ogrodzeniowych. Zapewnia ona prostą linię cięcia. Krajzegę można zakupić przez Internet, ale również w sklepach stacjonarnych. Występują droższe i tańsze opcje zakupu, dlatego każdy może dobrać krajzegę do swoich wymagań i potrzeb. W tym artykule uzyskasz odpowiedź na pytanie “Jaki silnik do krajzegi wybrać?”.

Jaki silnik do krajzegi?

W takim razie, jaki silnik do krajzegi wybrać? Z piłą stołową należy obchodzić się bardzo ostrożnie, ponieważ może ona narobić dużo krzywdy. Na pewno ważnym aspektem jest poznanie budowy całej krajzegi, aby potrafić ją obsługiwać.  Podczas uruchamiania krajzegi, pamiętaj, aby sprawdzić, czy w polu cięcia nie znajdują się żadne przedmioty, które mogłyby zakłócić działanie tej maszyny. Mogą one przeszkodzić w wykonywaniu danej czynności, zrobić nam krzywdę, lub zepsuć piłę stołową. Przed wykonaniem cięcia, warto wykonać przegląd i sprawdzić stan techniczny krajzegi, m.in. czy wszystkie ząbki są proste.

Każda wygięta, czy krzywa część może doprowadzić do nierównego cięcia przedmiotu. Jeżeli zależy nam na tym, aby zaoszczędzić czas na szlifowaniu deski, możesz odwrócić ją w drugą stronę. Dodatkowo zadbaj o to, aby deska nie miała w sobie gwoździ, ponieważ mogą one odprysnąć w czasie cięcia. Jak już wspomnieliśmy wyżej, krajzega nadaje się do cięcia różnych materiałów. Pojawia się zatem pytanie, jaki silnik do krajzegi wybrać?

Jeżeli chcesz ciąć tylko materiały z drewna, nie będą potrzebne ci dodatkowe elementy, ponieważ piła ta jest głównie do tej czynności jest przeznaczona, jeżeli natomiast potrzebujesz ciąć np. metal lub inne tworzywa sztuczne, potrzebujesz dodatkowo zakupić specjalną tarczę. Tarcza ta, jest przeznaczona do cięcia grubszych i twardszych elementów, z którymi piła bez tarczy mogłaby sobie nie poradzić. Tarcza zwiększa moc cięcia, dzięki czemu jest ono możliwe i krajzega da sobie radę z każdym, nawet najbardziej twardym i wytrzymałym materiałem. Jeżeli chodzi natomiast o małe elementy, które przecinamy w gospodarstwie domowym, krajzega da sobie radę w oka mgnieniu. Nie będzie to żaden problem, aby na przykład podczas remontu przeciąć listwy, belki, czy plastikowe rury, stosując m.in. narzędzia Magnusson.

Bardzo często na forach internetowych, które poruszają temat krajzegi, zadawane są pytania “jaki silnik do krajzegi?”, “jaki silnik do piły stołowej?”. Poniżej odpowiemy Ci na to pytanie. Dobranie odpowiedniego silnika do krajzegi jest niezbędnym punktem podczas komponowania całego sprzętu. Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie elementy będziemy ciąć. Przy materiałach o dużej twardości, jak metal, czy aluminium, należy posiadać silnik ze zwiększoną mocą. Standardowa moc da radę przy niedużych gabarytach drewnianych, które potrzebujesz ciąć od czasu do czasu. Za słaba moc silnika do krajzegi, lub silnika do piły stołowej może doprowadzić do usterki naszego urządzenia. Dodatkowo przez naszą nieumyślność i nie dobranie odpowiedniego silnika do krajzegi z prawidłowo dopasowaną mocą, nasze elementy, które tniemy, mogą się zniszczyć, ponieważ piła je poszarpie i nie będzie cięła prosto.

W takim razie, jaki dokładnie dobrać silnik do krajzegi? Silnik o mocy 8kW pozwala na komfortową kilkugodzinną pracę przy cięciu zwykłego drewna. Jeżeli natomiast używasz piły rzadko, czasami jedynie potrzebujesz jej do przecięcia pojedynczych, mniejszych elementów, wystarczy silnik o mocy 5.5kW. Kiedy silnik nie będzie odpowiednio dobrany, a będziemy go używać kilka godzin – w rezultacie może się nagrzać.

Jak widać, mimo wszystko lepiej wybrać silnik do krajzegi o większej mocy, ponieważ wtedy mamy pewność, że nasze pieniądze nie pójdą na marne, a praca może przebiegać bez stresu i bez zbędnych problemów i będzie ona komfortowa i bezpieczna. Już teraz wiesz czym charakteryzują się poszczególne silniki, jak należy posługiwać się krajzegą, aby nie zrobić sobie krzywdy oraz jaki silnik wybrać do piły stołowej.

Reklama