Sortownia LNH – co to jest, co to znaczy, gdzie jest, ile idzie paczka?

Sortownia LNH - co to jest, co to znaczy, gdzie jest, ile idzie paczka

Okres pandemii Covid19 sprawił, że praktycznie większość społeczeństwa przez wgląd na kwarantannę i panujące obostrzenia, przeniósł handel do Internetu, co za tym idzie, nastąpił boom w branży e-commerce. Za kulisami tej branży istotną kwestię stanowią bazy logistyczne i sortownie, które pracują 24h/7 dni w tygodniu po to, aby błyskawicznie dostarczyć do klientów zamówiony towar. Kolejną kwestią jest to, że trend związany z wykonywaniem zakupów drogą internetową nie tylko się utrzymał, ale i również drastycznie wzrósł.

Przede wszystkim w okresie dwóch lat od 2020 do 2022 powstała niezliczona ilość sklepów internetowych, które posiadają w swojej ofercie wiele różnych produktów, począwszy od elektroniki, a skończywszy na sprzedaży produktów spożywczych. Zamawianie w Internecie jest bardzo proste i intuicyjne, w niektórych przypadkach wykonanie zakupu trwa niespełna 5 minut, w przypadku prostych zakupów.

Zakupy w Internecie to nie tylko spora oszczędność czasu, ale i również duży komfort i wygoda, można praktycznie zakupu dokonać w każdym miejscu, bez względu na to, w jakim miejscu się obecnie znajdujesz, czy to w pociągu, czy w autobusie, proces zakupowy jest zawsze taki sam. Oczywiście aby wszystkie zamówione produkty dotarły do ostatecznego odbiorcy do akcji wkraczają przedsiębiorstwa kurierskie, które w swoich sortowniach i centrach dystrybucyjnych przekierowują paczkę do klienta. Wbrew pozorom taki proces jest niezwykle skomplikowany i niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie czynniki mają na to wpływ. W związku z tym pojawiają się pytania, które odnoszą się do tego, co dzieje się aktualnie z przesyłka. W logistyce dość często wymienia się skrót LNH. Co to jest sortownia LNH i co to znaczy? Ile idzie paczka z centralnej sortowni i gdzie są sortownie LNH DPD? Na te i wszystkie pozostałe pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części wpisu. Zapraszamy do lektury!

Sortownia LNH – co to jest?

W takim razie, co to jest sortownia LNH i na czym dokładnie polega proces związany z przyjęciem w sortowni z LNH? Przede wszystkim dla większości klientów, którzy dokonują zakupów w Internecie najważniejszą kwestią jest to, aby zamawiany towar doszedł w wyznaczonym przez kuriera terminie do klienta. A to wszystko odbywa się właśnie za pośrednictwem sortowni LNH, które dbają o to, aby cały proces przebiegł w należytym porządku.

Warto wspomnieć o tym, że nadana paczka, która została odebrana przez kuriera pracującego w firmie logistycznej przewozi towar do bazy logistycznej, najczęściej lokalnego oddziału. Istotną kwestią jest fakt, że odebrane przez kuriera paczki muszą zostać przetransportowane do takiego oddziału do konkretnej godziny, najczęściej chodzi tutaj o godziny popołudniowe 18-20. Kolejna czynność polega na tym, aby z takiego lokalnego oddziału wszystkie dostarczone paczki zostały przeniesione do transportu liniowego. Tego rodzaju transport liniowy jest odpowiedzialny za to, aby przenieść wszystkie paczki do kolejne sortowni LNH centralnej. To właśnie na tym etapie, podczas śledzenia paczki np.: w DPD, pojawia się komunikat „przyjęto w sortownik z LNH” świadczący o tym, że paczka, została zarejestrowana w oddziale.

Co to jest sortownia LNH? W sortowniach LNH wszystkie nadane paczki są sortowane odpowiednio województwami, gminami, a następnie miastami i wioskami. Po takim przyjęciu w sortownik z LNH, a następnie po odpowiednim przesortowaniu takich paczek, są one odbierane przez specjalne ciężarówki transportowe, które mają za zadanie przetransportować je do wskazanego celu. Warto uwzględnić to, że cały proces odbywa się praktycznie bez przerwy, takie sortownie z LNH pracują bezustannie.

Sprawdź również – Istota, rodzaje i funkcja opakowań w branży spożywczej

Sortownia LNH – co to znaczy?

Wiemy już na czym polega sortownia LNH, natomiast kolejna kwestia odnosi się do tego, co to znaczy skrót „sortownia LNH”? Przede wszystkim nic w tym dziwnego nie ma, ponieważ skrót ten występuje jedynie w branży logistycznej i jedynie osoby, które obracają się w tym temacie potrafią bez wahania odpowiedzieć, co to znaczy LNH.

Sortownia LNH – co to znaczy?

  •  LNH to skrót “line haul”, który oznacza trasę główną w logistyce.

Przede wszystkim line haul to ścieżka, po której transportowana jest nadana paczka, między dwoma stacjami. Można tutaj wskazać m.in. takie drogi jak lądowa, wodna, czy chociażby powietrzną. Warto uwzględnić również fakt, że sortownie LNH działają z góry wyznaczonych godzinach.

Sortownia LNH DPD – gdzie jest?

Wskazaliśmy odpowiedzi na pytania co to znaczy i co to jest sortownia LNH, tak więc termin ten nie jest wam już obcy. Kolejna kwestia odnosić się będzie do tego, gdzie jest sortownia LNH DPD. W tym miejscu warto podkreślić fakt, o którym nie wszyscy może wiedzą. Przede wszystkim przedsiębiorstwo DPD to jedna z największych firm kurierskich na naszym kontynencie i w Polsce. Zasięg transportowy DPD określany jest nie tylko na krajowy, ale i również międzynarodowy i praktycznie DPD może dostarczyć paczkę w dowolne miejsce na ziemi.

DPD to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, faktem jest to, że w ubiegłym roku osiągnęła ona przychody przekraczające ponad 3 miliardy złotych. Z kolei statystyki wskazują, że sortownie LNH DPD dostarczyły około 220 mln przesyłek co jest również imponującą liczbą. Zatem przechodząc do pytania, gdzie jest sortownia LNH DPD postanowiliśmy wskazać w dalszej części kilka głównych baz dystrybucyjnych z LNH.

Sortownie LNH DPD – lokalizacje:

  • Stryków.
  • Ruda Śląska.
  • Kraków.
  • Katowice.
  • Wrocław.
  • Rzeszów.

Istotną kwestią jest również to, że DPD powzięto plan związany z rozszerzeniem swojej działalności i tym samym w przeciągu roku pojawią się nowe sortownie LNH DPD, gdzie dokładnie będą się znajdowały? Jedna sortownia w Gdańsku, z kolei druga w Poznaniu.

DPD przyjęcie w sortowni z LNH

Line haul to niezwykle popularny termin wykorzystywany w branży logistycznej, który tak jak wcześniej wspomnieliśmy, określa termin transportu głównego, który może odbywać się różnymi środkami transportu. Wiele osób śledząc swoją paczkę, dostrzega komunikat „DPD przyjęcie w sortowni z LNH” w związku z tym zastanawia się nad tym, co taki komunikat oznacza. A przede wszystkim jego znaczenie jest proste i wskazuje to, że paczka została zarejestrowana w sortowni z LNH i właśnie uczestniczy w procesie sortowania i dobierania do odpowiedniej gminy i lokalizacji, do której ma dotrzeć.

Ile idzie paczka z centralnej sortowni?

Kolejną często zadawaną kwestią, zwłaszcza w okresie przed świątecznym jest pytanie, które odnosi się do tego, ile idzie paczka z centralnej sortowni. Przede wszystkim sortownia to olbrzymia sieć różnych połączeń ze sobą związanych, można by powiedzieć, że są to pewnego rodzaju połączenia wahadłowe, każdy z takich linii transportowych prowadzi do właściwego oddziału i należy tutaj nadmienić fakt, że nad takim procesem czuwa przeważnie do kilkudziesięciu osób monitorując stan linii.

Taka centralna sortownia działa bezustannie, w związku z tym, zadając pytanie, ile idzie paczka z centralnej sortowni, najczęściej wskazuje się, że jest to 48 godzin od czasu przyjęcia paczki. Oczywiście zdarzają się sytuacje, dość często, że paczka dociera już kolejnego dnia od nadania.

Reklama