Koszt utrzymania konia – ile kosztuje koń?

Koszt utrzymania konia - ile kosztuje koń

Zdarza się, że czasem, gdy chcemy kupić czy zaadoptować jakieś zwierzę, nie zdajemy sobie sprawy na jak ogromną odpowiedzialność się decydujemy. Posiadanie zwierzęcia to zawsze spory obowiązek, bez względu na to, o jakim zwierzęciu jest mowa, są jednak pewne rodzaje i gatunki, które wymagają od nas szczególnej wiedzy i specjalnych działań. Kiedy adoptujemy czy kupujemy zwierzęta takie jak koty, czy psy, możemy trzymać je w domu i zazwyczaj nie musimy na nie wydawać zbyt dużej ilości środków. Są jednak inne zwierzęta, takie jak konie, które wymagają od nas o wiele więcej. 

Jeśli chcemy stać się właścicielem koni, powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie poświęcać im wystarczająco dużo czasu, a także, czy jesteśmy w stanie sprostać takiemu zobowiązaniu finansowo. Zastanawiając się, ile kosztuje utrzymanie konia, musimy pod uwagę wziąć wiele czynników i zmiennych, przez co trudno jest podać dokładną liczbę. Decydując się na to, by stać się właścicielem zwierzęcia tak wymagającego jak koń, powinniśmy mieć pewność, że jesteśmy w stanie spełnić wszystkie jego potrzeby, których może być całkiem sporo. 

Warto jest sporządzić sobie listę, która będzie nam przypominała o wszystkim, co związane z naszym celem, dzięki temu nauczymy się, co robić, a czego nie robić i jak rozplanowywać wydatki, by miały one jak najwięcej sensu, co może pomóc nam w zaoszczędzeniu środków na dodatkowe, niewymagane zakupy i usługi. Na szczęście w internecie znajdziemy sporo informacji, i fajne filmy o koniach, które pokażą nam czarno na białym, czy wydatki, które planujemy, w ogóle mają sens. W dalszej części wpisu sprawdzimy, ile kosztują konie, jaki jest koszt utrzymania konia i ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia.

Ile kosztują konie?

W takim razie, ile kosztują konie? To, ile kosztują konie, zależy od bardzo wielu czynników, przez co ceny konkretnych okazów mogą się od siebie różnić o ogromne sumy pieniędzy. Na to, jaką kwotę będziemy musieli zapłacić za zakup konia, odpowiadają czynniki takie jak wiek zwierzęcia, jego płeć i rozmiar, a także rodowód oraz to, jak dobrze wyszkolony jest. Konie, które mogą się poszczycić wspaniałym i ciekawym rodowodem, a także te, które wygrywały nagrody, zazwyczaj kosztują o wiele więcej, niż konie, które można spotkać w gospodarstwach domowych, czy też w turystyce. 

Tak też zwykłe, małe konie fryzyjskie nie powinny nas kosztować więcej niż 8000 tysięcy złotych, a większe konie wierzchowe, damy radę kupić już za nawet niecałe 15 tysięcy. Najdroższe, wyszkolone zwierzęta, mogą kosztować nawet do kilkuset tysięcy złotych, przez co niezwykle trudno jest je spotkać. To, ile kosztują konie, zależy też oczywiście od zdrowia i fizycznego stanu zwierzęcia, warto jest więc przed podjęciem decyzji o zakupie poradzić się weterynarza, lub chociaż upewnić się, że nie kupujemy kota w worku. W dalszej części wpisu sprawdzimy, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia?

Jakie są koszty związane z miesięcznym utrzymaniem konia? Kolejną problematyczną sprawą, z którą będziemy musieli się zmierzyć, by dokonać jak najlepszego, dla nas zakupu jest to, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia. Na ostateczną cenę składa się szereg zakupów i usług, których ceny rosną w zależności od potrzeb zwierzęcia. Należy pamiętać, że nie chodzi tylko o regularne kupowanie karmy, ale też o usługi takie jak kowal, weterynarz, lub też stajnia bądź stadnina, na której trzyma się zwierzę. Im zdrowszego i im bardziej zadbanego konia kupimy, tym najprawdopodobniej mniej będziemy płacić za usługi takie jak weterynarz czy kowal, zwłaszcza jeśli mowa jest o wczesnych miesiącach. 

To, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konia, nie jest stałą liczbą, jednak zazwyczaj szacunki wielu osób, które trzymają swoje konie na własnych terenach, mówią, że kwota ta dorasta do kilkuset złotych miesięcznie, zazwyczaj w okolicach 400 zł – 500 zł. Należy pamiętać, że koszty mogą się zmieniać z miesiąca na miesiąc, dlatego też warto, jest mieć świadomość, że czasem nie mamy wpływu na pewne czynniki i nie ma sensu się z czymś spierać.  Do każdego przypadku powinniśmy podchodzić indywidualnie, co pozwala nam przekonać, się czy było trzeba się martwić, czy też nie. W najlepszych przypadkach i w odpowiednich warunkach bywa, że za miesięczne utrzymywanie konia, nie będzie konieczności płacenia kwot powyżej dwustu złotych, co może zachęcać do zakupu.

Reklama