Oprysk z mleka na mszyce – czy pomaga? Podpowiadamy jak stosować

oprysk z mleka na mszyce

Mszyce to niezwykle uporczywe szkodniki, które bardzo często przeszkadzają nam w uprawie roślin. Mszyce najczęściej spotkać można w warzywniakach przydomowych, w sadach i w ogrodzie. Przede wszystkim największą zmorą ogrodników jest fakt, że mszyce niezwykle szybko rozmnażają się co sprawia, że są trudnym szkodnikiem do wytępienia. Wraz z rozpoczęciem sezonu zaczynają atakować wybrane rośliny, tym samym rozmnażając się przez cały sezon. Jedną roślinę może zaatakować nawet kilka pokoleń, ponieważ samice składają jaja w wyjątkowo ogromnych ilościach.

Rośliny zaatakowane przez te nieszczęsne owady zazwyczaj charakteryzują się tym, że mają sklejone i zwinięte liście. Napotykając się na takie zjawisko, prawdopodobnie nasz owoc, kwiat, bądź warzywo jest zaatakowane przez kolonię mszyc. To wszystko przyczynia się do tego, że roślina ma problemy z dalszym rozwojem. W momencie, w którym zweryfikujemy to, że doszło do ataku przez mszyce, warto interweniować jak najszybciej jest to możliwe. Czas działa na naszą niekorzyść, ponieważ z dnia na dzień osobników będzie przybywało coraz więcej. Zachęcamy do sprawdzenia stanu roślin już w kwietniu, gdy te owady zaczynają dopiero żerować. Co więc zrobić, aby uratować swoje rośliny przed tymi szkodnikami?

Pojawia się wiele sposobów, m.in. oprysk z mleka na mszyce. W sklepach znajdziemy wiele substancji i preparatów chemicznych, którymi należy spryskać roślinę. Jeżeli natomiast nie jesteś zwolennikiem chemicznych preparatów i stosowania je na roślinach, ten artykuł jest dla Ciebie! Dziś opiszemy metodę oprysku z mleka na mszyce. Mleko ma działanie łagodzące i w odpowiednich ilościach z innymi, naturalnymi składnikami, potrafi zwalczyć nawet największe stado mszyc. W takim razie, czy mleko pomaga na mszyce?

Czy mleko pomaga na mszyce?

Czy oprysk z mleka na mszyce to dobry pomysł? Można się zdziwić, jednak mleko to nie tylko składnik, który dodajemy do kawy lub płatków śniadaniowych. W ogrodzie mleko ma ogromne zastosowanie, m.in. trzymając się poruszanego tematu – mleko pomaga na mszyce. Dzięki niemu nasze rośliny nie będą osłabione przez szkodniki i wrócą do normalnego, właściwego funkcjonowania. Mleko zawiera laktoferynę, działa ona grzybobójczo i bakteriobójczo. Dzięki temu liście naszych roślin są chronione i tym samym wzmacniane.

Sprawdź również – Jak wytępić i pozbyć się moli spożywczych domowym sposobem?

Mleko odstrasza również niektóre owady, np. stonkę, wciornastki, roztocza, czy dzisiejszą, tytułową plagę mszyc. Posiada w sobie właściwości, które zniechęcają owady, w tym mszyce do dalszego żerowania i osłabiania rośliny. Dodatkowo, gdy już mówimy o zastosowaniu mleka w ogrodzie, warto zainteresować się tym tematem, ponieważ nawet zwykłe podlewanie roślin mlekiem sprawia, że nasze plony są o wiele lepsze. Mleko zawiera w sobie wapń i cukry, które pozwalają na uzyskanie lepszej kondycji rośliny oraz gleby.

Oprysk z mleka na mszyce - czy pomaga? Podpowiadamy jak stosować

Oprysk z mleka na mszyce – jak wykonać?

W takim razie, jak wykonać oprysk z mleka na mszyce? Przede wszystkim oprysk z mleka na mszyce jest bardzo łatwym i nie zbyt czasochłonnym sposobem na pozbycie się szkodników. Domowe sposoby pozwolą na to, że będziemy mieli pewność naturalnych składników. Jak przygotować oprysk z mleka na mszyce? Bardzo ważnym punktem jest przygotowanie chudego mleka. Następnie w proporcji jeden do jednego należy wymieszać chude mleko z wodą. Taką gotową mieszanką należy spryskać rośliny z obu stron liści. Kolejną zaletą jest to, że nie mamy ograniczenia czasu, jak i ilości nadawania roślinie tego preparatu, głównie dlatego, że jest wykonany z naturalnych składników, które na pewno nie zaszkodzą naszym roślinom, a wręcz przeciwnie – każde spryskanie im pomoże.

Nie musimy ograniczać się z ilością preparatu, ważne jednak, aby pamiętać o proporcji jeden do jednego, za każdym razem, gdy na nowo tworzymy oprysk. Ten sposób najlepiej zadziała na początku ataku rośliny. Podczas, gdy mszyce zainfekują dużą część liści, cały proces może trwać o wiele dłużej, bądź niestety będziemy musieli zdecydować się na mocniejsze środki owadobójcze, aby uratować naszą roślinę, owoc, bądź warzywo. Wtedy wchodzą w grę specjalnie tworzone chemicznie środki, które zapewniają pozbycie się szkodników w postaci mszyc.

Oprysk z mleka na mszyce to świetny i szybki sposób na pozbycie się owadów, szczególnie w pierwszej fazie ataku. Obserwujmy nasze rośliny, aby zapewnić im komfort rozwijania się oraz w razie potrzeby pomoc, której potrzebują. Pamiętajmy o naturalnych składnikach, od których lepiej jest zacząć, niż od razu przechodzić do chemicznych środków, które mogą nawet zaszkodzić naszej roślinie, bądź przynieść wiele skutków ubocznych. Mleko jest świetnym rozwiązaniem, dlatego polecamy spróbować oprysku z mleka na mszyce i wprowadzić je do sezonowej pielęgnacji naszego ogrodu.

Reklama