Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową? Na co uważać?

Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową

Remont nie obejdzie się bez malowania ścian. Zanim jednak wybierzemy odpowiednią farbę, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami, które dotyczą kwestii mieszania farb akrylowej z lateksową. Czasami, aby uzyskać wymarzony kolor farby decydujemy się na pigmentację koloru białego. Wymaga to pomieszania dwóch rodzajów farb. Jakie jednak farby można ze sobą łączyć? Czy można mieszać ze sobą farbę lateksową z akrylową, które są najpopularniejszymi rodzajami? W tym artykule poznasz podstawowe zasady, które obowiązują podczas malowania wnętrza i mieszania farb.

Mieszanie farby akrylowej

W takim razie, czy można mieszać farbę lateksową z akrylową? Zacznijmy w pierwszej kolejności od historii powstawania farb. Barwniki oraz farby są na rynku już od bardzo dawna. Kiedyś miały one jednak inny skład, iż opierały się głównie na toksycznych składnikach, np. cynober, czy ołów. Do niedawna używano jeszcze farb cementowych, wapiennych lub klejowych. Z biegiem czasu zaczęły powstawać farby dyspersyjne, inaczej emulsyjne, następnie farby z dodatkiem teflonu, dwutlenkiem tytanu, czy srebra. Od niedawna na rynku możemy również znaleźć farby z cząstkami ceramicznymi, którymi można malować kafelki, farby lateksowe i akrylowe.

Mieszanie farb to dość ryzykowne połączenie, ponieważ każda farba posiada inne właściwości, które mogą źle oddziaływać na drugi rodzaj produktu. Skutkiem pomieszania dwóch farb może być powstanie nieoczekiwanego produktu. Dodatkowo z pierwszego połączenia produktów może powstać inny kolor, niż z drugiego. Nie daje nam to więc pewności na jednolite pokrycie ściany tym samym kolorem. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na takie połączenie, aby poprawnie wymieszać kolory, należy podłączyć do wiertarki końcówkę z mieszadłem. W dalszej części wpisu sprawdzimy, czy można mieszać farbę lateksową z akrylową.

Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową?

W takim razie, czy pojawia się możliwość, aby mieszać farbę lateksową z akrylową? Omówmy najpierw właściwości farby akrylowej, jak i lateksowej, aby dowiedzieć się, czy łączenie ich jest dobrym rozwiązaniem. Farby akrylowe są farbami szybkoschnący, dzięki czemu są chętnie nabywane przez klientów. Dodatkowo nie wydzielają drażniących zapachów podczas malowania. Są one mniej odporne na zabrudzenia, w porównaniu do farb lateksowych, jednak za to mają świetne krycie. Nie należy stosować ich w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, ponieważ nie są one paroprzepuszczalne.

Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową

Farby lateksowe charakteryzują się wspaniałą przyczepnością do ścian i sufitów, ponieważ jednym z ich składników jest żywica. Również jak akrylowa – nie drażni swoim zapachem. Jest odporna na promienie UV oraz na pomieszczenia, w których występuje wilgoć. Świetnie sprawdza się w takich pomieszczeniach, w porównaniu do farb akrylowych. Oprócz tego, gdy ściana pomalowana tą farbą elewacyjną zabrudzi się, łatwo można pozbyć się brudu, ponieważ po farbie można szorować, czy trzeć wszelkimi szczotkami, bądź szmatkami. Czy można mieszać farbę akrylową z lateksową?

Farby lateksowej zazwyczaj używa się do malowania kuchni, czy łazienek, akrylową natomiast do sypialni, czy salonów. Jak widać, obie propozycje mają całkiem inne właściwości, które w połączeniu mogą skutkować efektem, którego wcale nie chcieliśmy osiągnąć. Polecamy zatem używanie tych rodzajów farb osobno. Jeżeli chodzi o kolory, mieszanie ich jest zbędne, ponieważ dziś sklepy budowlane i marki zajmujące się sprzedażą farb, oferują nam ogromną gamę kolorów do wyboru. W takim razie, jak wygląda mieszanie farby lateksowej z akrylową?

Mieszanie farby lateksowej z akrylową

Jeżeli zdecydujemy się na połączenie tych dwóch farb z różnych powodów, musimy pamiętać o odpowiednim połączeniu za pomocą wiertarki. Sposób na zmieszanie farby lateksowej z akrylową opisaliśmy już w drugim akapicie. Powodzenie tego połączenia zależy głównie od składu farb. Mimo tego, że każda farba opiera się na podobnych składnikach, każda firma produkująca farby zmienia swój skład według uznania, dodając, ujmując lub zamieniając poszczególne składniki. Warto więc mieszać farby, które pochodzą od jednej firmy. Ewentualnie jeżeli dana firma nie oferuje nam tych dwóch rodzajów, warto przeczytać składy i wybrać te najbardziej do siebie zbliżone.

Fajnym rozwiązaniem jest to, że coraz więcej sklepów oferuje nam mieszanie farb na miejscu, w sklepie. Pozwala to klientom na dokonanie dobrej decyzji i upewnienie się, że kolejne zmieszanie i utworzenie nowej konsystencji da ten sam kolor. Warto dlatego przed zakupami wcześniej dowiedzieć się, w którym sklepie będziemy mieli taką możliwość, aby później w domu nie być zdziwionym, że nasza konsystencja niestety się zwarzyła, czy utworzyła całkiem inny kolor, niż ten, na który liczyliśmy.

Reklama