Dla wielu Polaków listopad i grudzień kojarzą się jako chłodne miesiące, a szczególnie ten ostatni, gdzie jest największe przygotowanie na Święta Bożego Narodzenia. Jednakże 2022 rok postanowił zrobić wyjątek. W tych miesiącach odbędą się święta piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze. Od 20 listopada do 18 grudnia szykować nam się będzie prawdziwa piłkarska uczta, która ma kibicom dostarczyć wielkich wrażeń.
32 reprezentacje z sześciu kontynentów powalczą o wygranie mundialu. Największe szanse posiadają państwa Ameryki Południowej oraz Europy. Na katarskim mundialu będzie brać udział również nasza polska reprezentacja, a jeden z meczów granych przez nią odbędzie się na Education City Stadium, o którym mowa w tym artykule. Świąt futbolowych nie tylko z udziałem Polski, a także emocji na tym stadionie nie będzie brakowało.
Spis treści
Education City Stadion – gdzie jest?
Ten stadion położony jest w północnej części miasta Al-Rayyan i Jest on oddalony o 12 kilometrów na zachód od stolicy Kataru – Dohy. Podobnie na zachód od stolicy znajduje się leżący blisko niego Ahmad Bin Ali Stadium. Reprezentacja Polski na Education City Stadium będzie świętować rozegranie meczu w grupie C z reprezentacją Arabii Saudyjskiej 26 listopada w piątek o godz. 14:00 czasu polskiego. Polacy nie powinni mieć problemu z wygraniem meczu z drużyną sąsiadującą z gospodarzem turnieju – Katarem.
Oprócz nich będziemy mogli w fazie grupowej świętować oglądanie meczy, w których będą występować drużyny: Danii, Francji, Ghany, Korei Południowej, Portugalii, Tunezji oraz Urugwaju. Reprezentacje te znajdują się tylko w dwóch grupach D oraz H. Organizatorzy świąt Mistrzostw Świata zdecydowały, że tylko dwa mecze fazy pucharowej odbędą się na Education City Stadium. Będzie to mecz 1/8 finału między zwycięzcą grupy F i drugą drużyną grupy G oraz ćwierćfinał.
Sprawdź również – Al Janoub Stadium Mistrzostwa Świata Katar – jak wygląda, ile kosztował?
Education City Stadium – jak wygląda na żywo?
Nazwa tego stadionu, czyli Education City Stadium nie jest drobnostką, gdyż obok tego stadionu na obrębie pięciu kilometrów kwadratowych mieści się kampus uniwersytecki z kilkoma uczelniami. Po świętach mundialowych będą na tym terenie trenować uczniowie sportowych drużyn lekkoatletycznych. Oprócz tego obiektu mieści się obok niego pole golfowe – Education City Golf Club mające powierzchnię 1,2 kilometrów kwadratowych oraz ośrodek jazdy konnej. Jak widać na tym terenie oprócz świętowania futbolowych poczynań, będzie można zrelaksować się na polu golfowym czy podczas konnej przejażdżki na terenach znajdujących się niedaleko Education City Stadium.
Ten stadion przypomina bryłę i jest otoczony elewacją o kolorze diamentowym, która jest wypełniona wzorami wielu rombów. Dach tego samego koloru również posiada wzory rombów. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi nazywa go “diamentem na pustyni”. Nocą jest on również podświetlany i można świętować o tej porze dnia ładny widok. Uczniowie wielu uczelni, których lokalizacje znajdują niedaleko tego obiektu mają idealne miejsce na przechadzkę po szkole.
Education City Stadium – ile miejsc?
Education City Stadium posiada 45,350 tysięcy miejsc. Jest on tylko o dwieście miejsc większy od Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, na którym mecze świętuje drużyna polskiej Ekstraklasy – Śląsk Wrocław. Również na wrocławskim stadionie mecze rozgrywa co jakiś czas reprezentacja Polski. Ostatni mecz tutaj grała z reprezentacją Walii 1 czerwca tego roku w ramach Ligi Narodów. Polacy wygrali 2:1. Stadion mieszczący się w Al-Rayyan posiada trzy poziomy trybun z krzesełkami w białych i zielonych kolorach. Najwyższa z nich zostanie zdemontowana, a 20 tysięcy krzesełek zostanie oddanych krajom, szybko rozwijającym się. Pojemność katarskiego stadionu będzie więc wynosić 25 tysięcy miejsc z dwoma trybunami.
Jego inauguracja przypadła na dzień 3 września 2020 roku podczas meczu, w którym wzięły udział katarskie drużyny Al Kharitiyath oraz Al Sadd pod dowództwem legendy FC Barcelony -Hiszpana Xaviego Hernandeza, a wynik tego meczu był 1:5, a zdobycie dwóch bramek świętował były reprezentant Hiszpanii oraz londyńskiego Arsenalu – Santi Cazorla.
Sprawdź również – Budowa stadionów w Katarze i śmierć pracowników – odsłaniamy szokującą prawdę
Education City Stadium – czas budowy
W 2016 roku zaczęto budować ten stadion, jednakże niestety nie jest podana dokładna data. Inżynierem budowlanym tego stadionu była brytyjska firma – Buro Happold. Nie jest to byle jaka firma, gdyż posiada ona zdolność do budowania prawdziwych pięknych obiektów, a także stadionów. Niejednokrotnie świętowano triumf planów, z których powstały chociażby: londyńskie Emirates Stadium, na którym mecze rozgrywa drużyna Arsenalu FC, czy Olympic Stadium, zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, a obecnie stadion West Hamu United FC oraz Aviva Stadium w Dublinie – stadionu reprezentacji Irlandii.
Natomiast głównymi wykonawcami tego projektu była firma pochodząca z Cypru – Joannou & Paraskevaide oraz Conspel Qatar. Data zakończenia budowy Education City Stadium przypadła na 15 czerwca 2020 roku. Robotnicy zdążyli zbudować ten obiekt na święta Pucharu Narodów Arabskich rok później, nie wspominając o zbliżających się Mistrzostwach Świata w Katarze. Tysiące robotników pracujących około cztery lata nad tą budową powinno być zadowolonych z siebie. W końcu po świętach jego pojemność oraz konstrukcja budowli zmniejszy się.
Education City Stadium – ile kosztował?
Aby świętować rozgrywki Mistrzostw Świata na Education City Stadium trzeba było przeznaczyć aż 700 milionów dolarów, czyli około 3,3 miliarda złotych. Podczas budowy tego stadionu zużyto ponad 20 procent materiałów koloru zielonego, dlatego stadion w Al-Rayyan może świętować miano jednego z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie. Te 700 milionów dolarów przeznaczonych na budowę tego obiektu dla niektórych może być tak samo dużą sumą jaką przeznaczono na budowę uczelni (nie mowa tu o milionach dolarów) położonych przed stadionem. Jest to niesprawdzona informacja, gdyż do tej pory nie udało się ustalić, dlaczego ta cena jest tak duża.