Jak i czym wyczyścić dywan najprostszymi domowymi sposobami?

Jak i czym wyczyścić dywan najprostszymi domowymi sposobami (1)

Wiedza o tym, jak i czym skutecznie czyścić dywan domowymi sposobami, jest najlepszym sposobem na to, aby utrzymać w dobrej kondycji dywan przez wiele lat. Dywan dla wielu osób jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem niż podłoga drewniana lub laminowana, ale niestety wiąże się to z  pewną wadę, wymaga ono więcej uwagi, aby wyglądało wszystko tak, jak powinno. Od codziennego zużycia, po plamy i brud, które generują zwierzęta, czy nawet te powstające po kawie, dywan może przechodzić różne obciążenia, które w ostateczności odbijają się na wyglądzie pomieszczenia. 

Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów i metod na wyczyszczenie dywanu i utrzymywaniu go w dobrej kondycji, a także jeżeli chodzi szybkie rozwiązania w przypadku pojawienia się plam. Aby ułatwić Wam życie, gdy nieuchronnie zdarzają się zachlapania i zalania dywanu, zebraliśmy najprostsze wskazówki i porady dotyczące czyszczenia dywanu domowymi sposobami. 

Oprócz takich sposobów na szybkie usuwanie nieznośnych plam, postanowiliśmy skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie i  odpowiedzieć również na pytanie odnoszące się do tego, jak często należy odkurzać dywan. Należy pamiętać o tym, że eliminując codzienne zanieczyszczenia z podłogi, przyczyniamy się do tego, że brud nie osadza się na dywanie, co w znaczącym stopniu wydłuża jego żywotność. 

Jeśli jednak chodzi o głębokie i szczegółowe czyszczenie dywanu,  w tym przypadku może być potrzebna dodatkowa pomocna dłoń w postaci profesjonalnej maszyny czyszczącej. Tego rodzaju urządzenia oczyszczają dokładnie powierzchnię dywanu. 

Jak często należy czyścić dywan?

W takim razie, jak często należy czyścić dywan? Czynność ta będzie się różnić w zależności od gospodarstwa domowego, jednak w przypadku osób ze zwierzętami domowymi lub dziećmi konieczne będzie bardziej regularne sprzątanie przynajmniej raz dziennie. W przypadku kawalerki można śmiało stwierdzić i ograniczyć częstotliwość odkurzania i czyszczenia dywanów przez wgląd na generowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń, oczywiście nie ma tutaj jasno określonej reguły, to mimo wszystko czyszczenie dywanów to świetny sposób na to, aby pokój wydawał się większy i bardziej schludny. 

Częsta czyszczenie dywanu jest nie tylko świetnym rozwiązaniem w przypadku zapanowania nad schludnością w pomieszczeniu, ale istotną kwestią jest również to, że taka czynność jest korzystna dla zdrowia. Czyszczenie dywanu jest świetne dla osób cierpiących na alergie – w tym np: na kurz i katar sienny, ponieważ pomaga sterylizować pomieszczenie i neutralizować brud i zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o profesjonalne, głębokie wyczyszczenie dywanu specjalnymi detergentami, aby całkowicie pozbyć się brudu z dywanu, zaleca się wykonywanie takiego zabiegu raz na 4 miesiące. 

Sprawdź również – Jak wytępić i pozbyć się moli spożywczych domowym sposobem?

Rodzaje dywanów – jak wyczyścić włochaty i pluszowy dywan?

Jak wyczyścić włochaty i pluszowy dywan? Wielu ekspertów twierdzi, że czyszczenie dywanu przy użyciu pary, to świetny sposób na czyszczenie większości rodzajów dywanów, ale są pewne wyjątki, o których należy pamiętać. Na przykład dywanu z sizalu nie należy czyścić parą ani wodą, ponieważ nadmiar wilgoci może całkowicie zniszczyć i uszkodzić tkaninę dywanu. Zamiast tego po prostu wystarczy regularnie odkurzać dywan z sizalu, aby utrzymać go w należytej czystości. Większość tkanin dywanowych może tolerować każdy odplamiacz, ale jeśli jesteś w posiadaniu dywanu wełnianego, należy unikać produktów i detergentów, które zawierają wybielacz, ponieważ może to uszkodzić materiał.

Rodzaj dywanu, który posiadasz w swoim pomieszczeniu, będzie miał ogromny wpływ na to, jakie produkty możesz użyć do jego czyszczenia. Najpopularniejszym materiałem dywanu jest ten wykonany z materiału syntetycznego lub naturalnego.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas czyszczenia dywanów naturalnych, takich jak wełna, należy stosować jak najmniej wody i zadbać o to, aby woda była zimna. Rozsądne jest również jak najszybsze usuwanie plam, aby uniknąć konieczności intensywnego prania dużych powierzchni dywanu, które mogłyby spowodować nieodwracalne uszkodzenia. 

Dywany wykonane z materiału syntetycznego są zwykle znane jako bardziej „wytrzymałe”, jednak wiele z nich nie wytrzyma stosowania intensywnych chemikaliów, takich jak wybielacz. Zalecamy w tym przypadku podejść z ostrożnością do czyszczenia, stosując proste domowego sposoby i  metody czyszczenia, takie jak ocet i soda oczyszczona. Przy tym należy zawsze testować wcześniej na małych łatkach, aby uniknąć niezamierzonego wybielenia dywanu.

Rodzaje materiałów włókienniczych: 

  • Nylon: tkanina odporna na plamy i ścieranie. Nylon wydaje się być bardziej przystępnym cenowo materiałem syntetycznym, który wytrzymuje około 10-15 lat, co czyni go opłacalną inwestycją. 
  • Polipropylen: jest to jedna z najbardziej odpornych na plamy tkanin i jest syntetyczną alternatywą dla wełny – oferującą podobny wygląd i dotyk. Można go nawet czyścić wybielaczem, co czyni go doskonałym wyborem dla osób, które posiadają w swoich domostwach zwierzęta i dzieci, które często generują pokaźną ilość brudu. Jednak budowa włókien sprawia, że ​​plamy na bazie oleju są trudne do usunięcia.
  • Poliester: to sztuczne włókno jest popularne dzięki swojej odporności na blaknięcie. Jednak spłaszcza się pod ciężarem ciężkich mebli i, podobnie jak inne materiały, może utrudniać usuwanie plam z oleju i tłuszczu. 
  • Wełna: naturalny skład wełny sprawia, że ​​jest to popularny, ale niestety droższy wybór. Jest odporny na blaknięcie i długotrwały, jednak plamy mogą stać się uciążliwe, jeśli nie zostaną dokładnie i błyskawiczne wyczyszczona. Wełna jest również bardzo delikatna, więc należy o tym pamiętać, przy codziennej pielęgnacji. 
  • Akryl: ten wybór dobrze chroni przed plamami i blaknięciem oraz odzwierciedla w pewnym stopniu wygląd wełny. Choć ryzyko uszkodzenia go przy codziennym użytkowaniu jest stosunkowo niskie, może zostać zrujnowane przez produkty alkaliczne, które zabarwią włókna, więc warto upewnić się, jakich metod czyszczenia używasz.

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?  

Regularna pielęgnacja jest tak samo ważna, jak usuwanie znacznych plam, które powstają na dywanie. Regularna i odpowiednia pielęgnacja i konserwacja dywanu może przyczynić się do tego, że przestrzeń będzie zupełnie nowa i tym samym unikniemy przykrych zapachów. Do prostych urządzeń i sposobów na wyczyszczenie dywanu domowymi sposobami można zaliczyć odkurzacz.

Najlepiej odkurzać kilka razy w tygodniu lub najlepiej codziennie, aby ograniczyć drobinki kurzu. Wiemy jednak, że nie zawsze istnieje możliwość na to, aby robić to codziennie, więc wystarczy, że będziemy to robić minimum cztery razy w tygodniu. Odkurzanie od ściany do ściany to przydatna zasada, którą wbrew pozorom nie każdy się trzyma. 

Zanim zaczniesz czyścić dywan, powinieneś również sprawdzić, z jakiego materiału wykonany jest Twój dywan, aby zdecydować się na najlepszą metodę. Jeśli dywan jest wykonany z materiału syntetycznego, najlepiej przesuwać urządzenie w różnych kierunkach. Tymczasem konstrukcja z wełny będzie wymagała większej uwagi, aby przesunąć odkurzacz w kierunku włókien. Zapoznaj się z poniższym domowym sposobem dotyczącym przygotowania dywanu do profesjonalnego czyszczenia:

Krok 1: 

Aby rozpocząć odkurzanie, należy w pierwszej kolejności posprzątać wszystko to, co znajduje się na podłodze i przenieść meble, które również chcesz wyczyścić, takie jak stolik kawowy. To właśnie pod meblami i na meblach osadza się największa ilość zanieczyszczeń i brudu.

Krok 2: 

Sprawdź, czy używasz odpowiedniego odkurzacza. Do dywanów najlepiej sprawdzą się modele stojące z pojemnikiem, ale może być konieczne dostosowanie wysokości szczotki w zależności od włosia dywanu. Te regulacje pomogą Ci w pełni wykorzystać program sprzątania i zapewnią, że za pierwszym razem pozbierasz zgromadzony brud. 

Krok 3: 

Po wyregulowaniu wysokości odkurzacza, możesz przystąpić do czyszczenia dywanu. W pierwszej kolejności najlepiej rozpocznij odkurzanie w rogach pomieszczenia.. 

Wielu ekspertów uważa, że należy zawsze przesuwać odkurzacz po dywanie zarówno do przodu, jak i do tyłu, aby uzyskać dokładne czyszczenie. Im wolniej tym lepsze czyszczenie. Więc chociaż może to dodać kilka minut do twoich obowiązków, zawsze warto wykonywać pracę właściwie, a nie byle jak, aby zapobiec regularnym odkurzaniu w domu. 

Krok 4: 

Upewnij się, że używasz odpowiednich przystawek, takich jak końcówka do węża, aby dotrzeć do narożników pomieszczenia. Ignorowanie trudnych miejsc powoduje gromadzenie się większej ilości kurzu, który następnie będzie trudny do usunięcia.

Sprawdź również – Czym dokładnie umyć podłogę po generalnym remoncie?

Jak usunąć uporczywą plamę z dywanu?

Plamy powstające na dywanie są najczęściej oparte na bazie oleju i innych tłuszczy zwierzęcych. W przypadku takie plamy i chęci usunięcia jej przy użyciu środków chemicznych może dojść reakcji chemicznej, które właściwie mogą przyczynić się do powstania nieodwracalnej szkody. Dlatego sugeruję czyszczenie dywanów środkami czyszczącymi, które zawierają minimalną ilość chemikaliów, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia takiego dywanu.

Choć wypadki są frustrujące, są one również niestety nieuniknione, zwłaszcza, gdy w domu są dzieci i zwierzęta. Niezależnie od tego, czy jest to plama z kawy, wina, wypadku ze zwierzętami, czy nawet kredki, które wypadły z rąk dziecku, istnieje wiele sposobów na usunięcie plamy z dywanu, aby zapewnić najlepszą możliwą szansę przywrócenia dawnej świetności. 

Jeśli plama jest mokra, należy błyskawicznie usunąć ją ręcznikiem i zebrać wszelkie pozostałości. Ewentualnie, jeśli plama już sucha, spróbuj użyć twardej szczotki, aby zeskrobać nadmiar zanieczyszczeń z dywanu. 

Podobnie przy metodzie przy użyciu odkurzacza, warto również zastanowić się, z czego zrobiony jest dywan przed przystąpieniem do czyszczenia. Eksperci jednogłośnie stwierdzają, że nie wszystkie materiały uwalniają plamy tak samo, nie wszystkie środki czyszczące reagują tak samo na każdy materiał i nie wszystkie plamy reagują tak samo na każdy środek czyszczący.

Krok 1: 

Nadmiar płynu usunąć łyżką, aby nie gromadził się on na powierzchni dywanu. Następnie zacznij usuwać plamę czystą ściereczką z mikrofibry. Ważne jest, aby osuszyć miejsce, a nie pocierać, ponieważ spowoduje to dalsze rozprzestrzenianie się plamy we włóknach dywanu. 

Krok 2:

Zastosuj wybrany przez siebie środek do usuwania plam, niezależnie od tego, czy jest to soda oczyszczona lub ocet, jak opisano poniżej, czy środek chemiczny. Niezależnie od wybranej metody, zawsze przetestuj ją w rogu dywanu, na niewielkim skrawku na wypadek wystąpienia niepożądanej reakcji, które uszkodziłoby trwale dywan. Pozwól, aby środek czyszczący wchłonął się przez noc lub przez kilka godzin, w zależności od zastosowanego środka chemicznego. 

Krok 3: 

Ponownie osusz plamę kolejną czystą szmatką z mikrofibry. To powinno usunąć plamę (bądź przygotowany na to, że szmatka będzie do utylizacji), więc po prostu powtarzaj do momentu, aż dywan będzie czysty. 

Sprawdź również – Czym wypełnić dziurę w ścianie po kołkach?

Jak czyścić dywan sodą oczyszczoną?

Jeśli szukasz naturalnego i niedrogiego odplamiacza, przedstawiamy metodę związaną z tym, jak czyścić dywan za pomocą sody oczyszczonej, zmieni to z pewnością Twój tok widzenia. Soda oczyszczona nie zawiera żadnych żrących chemikaliów, co zapewnia spokój ducha podczas czyszczenia dywanów wokół zwierząt domowych i dzieci. Działa również jako dezodorant, więc jest to sprytny sposób na usunięcie nieprzyjemnie pachnących plam spowodowanych jedzeniem lub moczem zwierząt domowych. Ta metoda jest bardziej specyficzna dla małego obszaru i w tym przypadku zajmie więcej czasu.

Krok 1: 

Używając suchego ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry, osusz plamę. Zawsze unikaj ruchów pocierania lub przesuwania, które mogłyby dodatkowo osadzić brud. 

Krok 2: 

Posyp suchą sodą oczyszczoną obszar dotknięty plamą i pozostaw na noc, najlepiej na 12 godzin. Jeśli plama jest tłusta lub jest ona na bazie oleju i jest trudniejsza do usunięcia, pozostaw sodę oczyszczoną na dłużej, do 24 godzin, aby zapewnić jej największą szansę na wchłonięcie. 

Krok 3:

Po określonym czasie odkurz sodę oczyszczoną. 

Krok 4: 

Powtarzaj tyle razy, ile to konieczne, aż plama zniknie.  

Jak czyścić dywan octem?

Środki czyszczące mogą być drogie, jeśli są często stosowane, więc świetnym sposobem na obniżenie kosztów jest nauczenie się czyszczenia dywanu octem spożywczym. Jest to niezwykle wszechstronny produkt, który znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, w tym m.in. do usuwania plam na dywanie. Korzystanie z niego jest proste, jednak poniższe kroki pomogą w łatwym czyszczeniu dywanu.  

Krok 1: 

Za pomocą spryskiwacza nasącz plamę octem. 

Krok 2: 

Posyp suchą sodę oczyszczoną plamę, upewniając się, że pokrywa on cały obszar. Powinieneś w tym momencie zacząć słyszeć syczący dźwięk, co oznacza, że ​​reakcja chemiczna działa! 

Krok 3: 

Odczekaj kilka godzin lub całą noc, aż ocet wyschnie. 

Krok 4: 

Odkurz sodę oczyszczoną, a plama powinna zniknąć! Powtarzaj tyle razy, ile potrzeba, aż dywan będzie wyglądał jak nowy. 

Jak używać środka do czyszczenia dywanów? 

Czasami podstawowe i domowe sposoby nie wystarczają na to, aby przywrócić dywan do doskonałego stanu. Odkurzacze parowe są dobrym rozwiązaniem do gruntownego sprzątania w domu, bez korzystania z profesjonalnych usług. Istnieje wiele maszyn renomowanych marek, które są wystarczająco kompaktowe, aby można je było przechowywać w szafce, ale z mocnym ssaniem, które zmieni wygląd Twojego dywanu. Rozmawialiśmy z ekspertką od sprzątania znaną na Instagramie, która dała nam swój samouczek krok po kroku, jak używać środka do czyszczenia dywanów. 

Krok 1: 

Zanim zaczniesz, będziesz musiał usunąć z pomieszczenia jak najwięcej mebli, co pozwoli Ci dokładnie wyczyścić jak największy obszar dywanu.

Krok 2: 

Dywan powinien zostać dokładnie oczyszczony odkurzaczem, użyj nasadki z dyszą, aby zbliżyć się do listew przypodłogowych, ponieważ odkurzanie nie zawsze przylega do ściany i może pozostać ciemna linia kurzu.

Krok 3: 

Sprawdź plamy i wgniecenia od mebli. Jeśli są jakieś, wrzuć kostki lodu w te przestrzenie, a następnie pozostaw je, aby naturalnie się stopiły. Po stopieniu potrzyj dłonią obszar, a dywan wróci do pierwotnego stanu, a wgniecenia znikną.

Krok 5: 

Jeśli zauważysz plamy, musisz się najpierw do ich usunięcia przygotować, używając specjalistycznego szamponu/roztworu do czyszczenia dywanów. Jeśli używasz maszyny do czyszczenia dywanów, rozwiązanie dla tej maszyny będzie również działać jako doskonałe urządzenie do czyszczenia miejsc. Powinieneś również zawsze używać zimnej wody, aby uniknąć kurczenia materiału, tak jak może to mieć miejsce w przypadku gorącej wody. 

Nałóż roztwór bezpośrednio na plamę, pozostaw na kilka godzin, a następnie osusz białą szmatką, aby zobaczyć, czy plama się usuwa.

Krok 6: 

Zanim zaczniesz korzystać z maszyny do czyszczenia dywanów, upewnij się, że przeczytałeś i w pełni zrozumiałeś instrukcję, zanim przystąpisz do działania.

Krok 7: 

Następnie zacznij od czyszczenia dywanu, zacznij od jednego rogu pokoju, a następnie przesuwaj się po prostych liniach. Jeśli chodzi o plamy, powtarzaj je w kółko, aby dokładniej wyczyścić.

Krok 8: 

Alternatywą dla środka do czyszczenia dywanów jest czyszczenie dywanów parą. Wiele odkurzaczy jest wyposażonych w prowadnicę dywanową, która ułatwia czyszczenie podłóg i nie wymaga dodatkowego środka czyszczącego. 

Delikatnie wykorzystaj uwalniającą się parę i skieruj ją na powierzchnię. Para usuwa zapachy i plamy, a następnie przyczyni się do odświeżenia dywanu.

Krok 9: 

Po zakończeniu otwórz okno, aby dywan mógł wyschnąć, a następnie zamknij pomieszczenie na kilka godzin.

Jak dłużej utrzymać dywan w czystości?

Chociaż istnieje wiele świetnych sposobów na usuwanie brudu i śladów na dywanie, znalezienie sposobów na wydłużenie żywotności dywanu będzie oznaczać mniejszy nacisk na codzienne obowiązki. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele dodatkowych domowych sposobów na ograniczenie konserwacji, które można łatwo wdrożyć w gospodarstwie domowym. Nawet pamiętanie o czystości podczas nawigacji po domu sprawi, że wycieki staną się mniej powszechne. 

  • Zdejmij buty przy drzwiach wejściowych, aby uniknąć wnoszenia zanieczyszczeń.
  • Umieść maty przy każdym wejściu zewnętrznym.
  • Odkurzaj kilka razy w tygodniu, najlepiej codziennie.
  • Regularnie zmieniaj worek do odkurzacza, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów i ulatniającego się z niego kurzu.
  • Natychmiast usuwaj plamy po ich pojawieniu się.
Reklama