Klatka rzymska – ciekawostki, co to jest, jak wygląda klatka 3×3? HIT Fame MMA

Klatka rzymska - ciekawostki, co to jest, jak wygląda klatka 3x3 HIT Fame MMA (1)

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się takie Federacje Sztuk Walki, jak chociażby Fame MMA, High League, Freak Fight i wiele innych, który przyciągają rzeszę widzów, a to wszystko dzięki osobom i ciekawym rozwiązaniom, które zastosowano na arenie. W ten sposób w kilku edycjach zauważyć można było spory szum wokół walk, które zostały zorganizowane w klatce rzymskiej. Oczywiście sama nazwa nic nie mówi i niczego nie wyjaśnia, w związku z tym takie określenie staje się zagadką dla osób, które nie mają jakiejkolwiek styczności i nie interesują się sztukami walki, czy nawet MMA.

Choć wiele osób z pewnością kojarzy klatkę rzymską z walkami, które były toczone przez gladiatorów i zapaśników w czasach rzymskich przy wykorzystaniu dowolnej techniki ofensywnej i defensywnej, to w dalszym ciągu nie potrafią sobie one wyobrazić, jak taka klatka rzymska wygląda, i czym dokładnie różni się od klasycznej klatki. W obecnych czasach, aby przyciągnąć widza i generować jak największe zyski, należy zapewnić jak największy Fame i Show, w związku z tym Federacje Sztuk Walki, w tym m.i. Fame MMA, czy chociażby Hig League głowią się i troją nad tym, aby wymyślić coś nowego i oryginalnego, coś co przyciągnie uwagę nowych widzów, którzy będą skłonni kupić dostęp Pay Per View. 

W związku z tak licznymi pytaniami, które pochodzą od naszych czytelników, i odnoszą się do tego, co to jest i jak wygląda klatka rzymska 3×3 w Fame MMA i nie tylko, postanowiliśmy przygotować obszerną publikację, w której określimy ważne kwestie odnoszące się do budowy, wymiarów i tego jak wygląda taka klatka, która wzbudza tak wielkie zainteresowanie w świecie sztuk walki. Zatem, zapraszamy do dalszej części wpisu.

Co to jest klatka rzymska MMA?

W takim razie, co to jest klatka rzymska wykorzystywana w MMA i w wielu różnych Federacjach Sztuk Walki? Przede wszystkim w Polskim sportowym show rzymska klatka to zupełna gratka i nowość zarówno dla Fame MMA oraz widzów. Choć w tym przypadku wiele osób uważa, że jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek Federacji Freak Fightowych – czyli Fame MMA, wpadła na oryginalny pomysł w postaci rzymskiej klatki, to warto tutaj nadmienić fakt, że tego rodzaju rozwiązanie jest dość mocno zbliżone do tego, jakie wykorzystywano w walkach Wrestlingowych w ameryce, a chodzi tutaj dokładnie o edycję o nazwie “Steel Cage Match” w edycji RAW. 

W przypadku Wrestlingu wymiary zdecydowanie się różniły od tych, które zastosowało Fame MMA w klatce rzymskiej 3×3. Jak dokładnie wygląda taka klatka rzymska 3×3? W dalszej części wpisu przedstawimy zdjęcie poglądowe, które pojawiało się w sieci. Wracając do kwestii związanej z tym, co to jest klatka rzymska wykorzystywana w MMA, jest to niewielkich rozmiarów klatka o określonych wymiarach (w Fame MMA było to 3m x 3m), ogrodzona najczęściej wysokiej jakości siatką ogrodzeniową, dodatkowo taka klatka posiada cztery wsporniki na rogach i jest zabudowana stelażem najczęściej o grubości 30-40 cm. Wszystko to zostało wzmocnione pewnymi stalowymi wspornikami po to, aby podczas walki taka klatka mogła wytrzymać opór przeciwników w nim znajdujących się, a warto nadmienić, że waga takich uczestników niekiedy przekracza 100 kg, w związku z tym jest to spora siła. 

Sprawdź również – Smolasty – kto to jest, ile ma lat, waga, wzrost, Fame MMA, partnerka, Wikipedia

W Fame MMA w takiej klatce rzymskiej toczyli bój m.in. Tańcula, Murański i Marcin Dubiel. Toczone walki w takiej klatce były niezwykle widowiskowe i ciekawe, ponieważ nie można było zbytnio oddalać się od wymierzanych ciosów, w związku z tym walki odbywające się w klatce rzymskiej były dość krwawe i szybkie.

Czym się różni klatka rzymska od zwykłej?

Wiele osób nieznających się na takich walkach zadaje pytania, które odnoszą się do tego, czym się różni klatka rzymska od zwykłej? Przede wszystkim warto wspomnieć tutaj fakt, że największą różnicą pomiędzy klatką rzymską a zwykłą są jej wymiary. Klasyczna klatka, które pojawia się dość często na oktagonach MMA ma zdecydowanie większe wymiary i są to najczęściej wymiary wynoszące szerokość około 8 metrów i wysokość 1.9 metra. Natomiast klatka rzymska była wykorzystywana głównie w Federacji Freak Fight w Fame MMA i jej wymiary wynosiły 3×3 metra i wysokość klatki 1.9 metra. Dodatkowo kolejna różnica polega na materiałach, które zostały wykorzystane do budowy klatek i w przypadku klatki rzymskiej, wykorzystywano wysokiej jakości gatunek stali hartowanej.

Jak wygląda klasyczna rzymska klatka? Wymiary

Jak dokładnie wyglądają rzymskie klatki? W tym przypadku jest to dość często zadawane pytanie, ponieważ trzeba przyznać, że rzymska klatka to zupełny HIT i nowość pojawiająca się w sztukach walki, tym samym w sieci pojawia się mało zdjęć. Ważną kwestią jest z pewnością wymiar takiej klatki rzymskiej – w Fame MMA wynosiła ona 3×3 metry, z pewnością inne Federacje Freak Fightowe pójdą za przykładem Fame MMA i stworzą podobną klatkę rzymską, która pewnie będzie się różniła wyglądałem i nie znacznymi wymiarami, może pojawi się jakaś klatka o wymiarach 2×2? To by z pewnością wygenerowało niezłe widowisko.

Sprawdź również – Zusje Kamila Smogulecka – kto to, wiek, pochodzenie, FAME MMA, Wikipedia

Jak wygląda klatka rzymska 3×3? HIT w Fame MMA

Zwykłe walki w Fame MMA przeważnie odbywały się na klasycznej arenie – w tym przypadku chodzi o oktagon MMA, którego wymiary wynoszą przeważnie od 6.5 metra do 9 metrów szerokości, co daje duże pole manewru i swobody. W przypadku klatki rzymskiej 3×3 nie ma tutaj zbyt wielkich możliwości reakcji, ponieważ wymiary takiej klatki sprawiają, że uczestniczy praktycznie mają ze sobą cały czas kontakt fizyczny, co przekłada się na ciągłą wymianę ciosów. Nic w tym dziwnego nie ma, że walki odbywające się w klatce rzymskiej 3×3 należą do bardzo szybkich i brutalnych widowisk, a co za tym idzie, widzowie lubią tego rodzaju rozwiązania i chętnie wykupują Pay Per View, gdy w grę wchodzi walka w klatce rzymskiej. Poniżej przedstawiamy wam jak wygląda klatka rzymska 3×3 w wersji amerykańskiej.

Warto nadmienić fakt, że klatka rzymska pierwszy raz pojawiła się w Polsce w Fame MMA, i warto przyznać tutaj to, że jest to naprawdę genialny i oryginalny pomysł. Przede wszystkim klatka rzymska to arena w kształcie kwadratu i osiąga ona wymiary 3×3 metra, natomiast ścianki wynoszą 1.9 metra wysokości. Walki odbywające się w takiej arenie są niezwykle dynamiczne, pojawia się mnóstwo wymiany ciosów, z pewnością odpowiednia taktyka nie ma tutaj wielkiego znaczenia, a główną rolę odgrywa tutaj siła zadawanych ciosów, by w jak najszybszym tempie wyeliminować przeciwnika i zgarnąć tytuł mistrza. 

Jak można zauważyć na podstawie pojawiających się opinii na forum, które odnoszą się do walk toczących się w klatce rzymskiej, wiele osób jest zadowolonych z takiej formy rozrywki i z chęcia ponownie obejrzałaby takie widowisko. 

Reklama